Ninova

Ninova (Akatça: Ninua; Aramca: ܢܝܢܘܐ; İbranice: נינוה, Nīnewē; Arapça: نينوى, Naīnuwa), Dicle Nehri'nin batı kıyısında bulunan ve bir dönem Asur Devleti'ne başkentliğini yapan bir eskiçağ kentidir. Modern Musul şehrinin hemen yanında bulunmaktadır.

Ninova

İslam Fütuhatından Önce Musul Bölgesi

Milattan önceki yıllarda Musul bölgesinin de içinde bulunduğu “Mezopotamya” üzerinde çok önemli uygarlıklar kurulduğu bilinmektedir. Bunların en önemlileri “Asur” ve “Babil” uygarlıklarıdır.

Asur Devleti`nin merkezi olan Ninova; Dicle nehrinin karşısında ve doğu yönünde, Musul`un yanıbaşındadır. Ninova şehrini kuran Ninova veya Ninos. Ninova;, Asurluların hükümdarı olup 52 sene hükümran olmuştur. Asur Devleti yaklaşık 1300 yıl varlığını sürdürmüştür.

Kerkük şehrini bina eden Asur Hükümdarı Sartnabal`ın (M.Ö. 800 yılında) bu şehre “Kerhsuluh” adını verdiği tarihi kaynaklarda rivayet edilmektedir. Keldanicede “Kerh” şehir anlamına gelmektedir. “Suluh” ise Sartnabal`in esas ismidir.

Asurlulardan sonra Babil Devleti`nin bölgeye tamamiyle hakim olduğu görülmektedir. Fakat Babil`in hakimiyeti Pers tecavüzleri karşısında uzun sürmemiş ve Musul-Kerkük bölgesi Perslilerin eline geçtikten sonra buraya çok kalabalık şekilde Pers nüfusu iskan ettirilmiştir.

İskender`in işgaline de maruz kalan Musul bölgesi ahalisi, Hıristiyanlığın ortaya çıkışından sonra bu dine yöneldi. Hıristiyanlığın nüfuz etmiş olduğu Musul, II. yüzyılın başından itibaren Asurluların dini merkezi olan Ninova`nın yerini aldı.

} }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar