İncirlik, Sincan

İncirlik, Sincan

İncirlik, Ankara ilinin Sincan ilçesine 2004 yılına kadar bağlı bir köy olmakla birlikte günümüzde büyükşehir sınırlarının 2004 yılında değişmesi ile köy tüzel kişiliğini yitirmiş ve mahalle düzeyine statü olarak inmiştir.

İncirlik köyü, Ankara il sınırları içinde, şehir, hatta metropol olmaya aday bir köydür. köyde 3458 baş davar, 478 baş sığır bulunmaktadır. Dünyanın tanınmış çobanlarından Eke İsmail bu köyde ikamet etmekte ve iş yapmaktadır. Kara Dede`nin efsanevi mezarı bu köydedir.Söylentilerİncirlik Köyü, bir takım fizik ötesi söylentilere de ev sahipliği yapmaktadır. Rivayet odur ki,köyün yakınındaki Üç İnler tepesinde haşhaşiler tarafından Orta Çağ`da insan kurban etme ritüelleri yapılmıştır. Yine bir söylentiye göre her 12 yılda bir mezarlardan şölen sesleri duyulmaktadır.Gelenekler

Köy, bir takım geleneklere de sahiptir. Bu geleneklerin çoğu bu köye özgüdür ve başlıcaları şunlardır:

1 Temmuz Karpuz Şöleni: Köylüler her 1 Temmuz`da en iyi karpuzlarını alıp kara tepe`de toplanır ve yağmur duasına çıkarlar. Karpuzu en çirkin olarak seçilen köylüler köyden kovulur. Bu gelenek 1950`den bu yana uygulanamamaktadır, zira köy aşırı nüfus azalmasına tanık olmuştur. Karpuzu kötü seçildiği için intihar edenler bile mevcuttur.

Çapam Kırıldı Maraz Oğlan Festivali: Bu festivalde, Doğu illerinden çağrılan çapacı kadınlar çapalarını süsleyerek harman meydanında toplanırlar ve "Çapamın sapı da oyadan/çapam kırıldı maraz oğlan/ hani alacaktın beni bu yıl/ Allah`tan bulasın garez oğlan" dizelerinden oluşan geleneksel türküyü söylerler. Akşama doğru yapılan seçimde çapasını en güzel süsleyen çapacının, ödül olarak yevmiyesine %20 zam yapılır. 1987 yılında seçim sonuçları açıklandığında Haymana`nın tanınmış çapacılarından Satı Teyze, köy meydanında kendini vurarak intihar etmiştir. Anısına "Sonuç ona dram oldu/Üzüntüden verem oldu/Yaşam ise haram oldu/Çapamınan gömün beni" dizelerinden oluşan bu dörtlük yazılmıştır.

Dernek

İncirlik Köyü Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adında bir derneği vardır. Başkanı Ali KAZAK`dır.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Ankara iline 48 km, Sincan ilçesine 21 km uzaklıktadır. Köyde Zengin Maden kaynakları bulunduğu sanılmaktadır. Bu maden BOR` dur. ve Köyün içinde riotinto adlı bir amerikan firmasıda ikamet etmektedir.

Madencilik

Köyde Zengin Maden kaynakları bulunduğu sanılmaktadır. Bu maden BOR`un bir türü olan TRONA madenidir Riotur"un raporlarına göre Kazan beldesiyle İncirlik ve Fethiye köylerinde 30 kilometrekarelik bir alanda yoğun olarak trona cevheri bulunuyor.ayrıca Köyün içinde riotinto adlı bir Amerikan firmasıda ikamet etmektedir. Bu firmanın yaptığı sondajlarla zaten az olan suyunun kaliteside içilmeyecek derecede kötü olmuştur.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

|- 
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 142 1997 141


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Fahri Kaya
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

KaynakçaKütük,Kahrettin - ``Köylerimiz ve Efsaneler`` 1986, 3. baskı, Kötüs yayıneviDayı,Hengem - ``İnterpol`den Hengem Dayı`` - ``İncirliği tanıyalım, tanımayanlara tanıtalım...``Tombala,Mehmet - ``Dayıoğlu nen var senin?`` 1991, Metropolleşen Türkiye`de Köy Sorunsalı, 1.baskı, İlyavut Matbaacılık

Linklerköy-taslak Sincan belde ve köyleri

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar