Innokentiy Annensky

Innokentiy Fyodorovich Annensky (Rusça: Инокентий Фёдорович Анненский , 1 Eylül 1855 - 11 Aralık 1909) Rus şair, eleştirmen ve çevirmen. Rus sembolizm ilk dalgalanmasının en önemli temsilcisi.

Bazen poí¨tes maudits`in Rus versiyonundan bahsederdi.Baudelaire ve Verlaine`nin ses özelliklerini Rusça`ya uyarlamaya çalıştı. Kurnaz sesler, kötüye alamet olan imalar, saklı sözcük dağarcığı, ufak yönlerle değiştirilen renklerin sihri ve kokular, tamamen onlarınkine benzerdi. Daha sonraları Ahmatova, Gumilyov ve Mandelstam izini takip ettiler.

Annensky, 1 Eylül 1855`te Omsk`da devlet memuru bir ailenin oğlu olarak doğdu. 1860`da, St. Petersburg`a götürüldü. Annensky, küçük yaşta ebeveynlerini kaybetti. Ağabeyi, Nikolai Annensky, ünlü bir Narodnik ve siyasal eylemciydi.

1879`da, tarihsel-karşılaştırmalı dilbilimlere yoğunlaştığı St. Petersburg Üniversitesinin filoloji ile ilgili bölümünden mezun oldu. Öğretmen oldu ve Tsarskoe Selo (bugün Puşikin)`da bir gymnasiumda klasik lisanlar ve eski edebiyat çalışmaları yaptı. O, 1886`dan 1909`a kadar bu okulun yöneticisi olarak ölümüne kadar hizmet etti. Anna Akhmatova, bu okuldan mezun oldu ve Annensky için ``"Benim tek öğretmenim"`` diye bahsetti. Nikolay Gumilyov ise ``"Tsarskoe Selo kuğularının sonuncusu"`` derdi.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Innokentiy Annensky Resimleri