Innokentiy Annensky

thumb|200px|Innokentiy Annensky Innokentiy Fyodorovich Annensky (Rusça: Инокентий Фёдорович Анненский , 1 Eylül 1855 - 11 Aralık 1909) Rus şair, eleştirmen ve çevirmen. Rus sembolizm ilk dalgalanmasının en önemli temsilcisi.

Bazen poí¨tes maudits`in Rus versiyonundan bahsederdi.Baudelaire ve Verlaine`nin ses özelliklerini Rusça`ya uyarlamaya çalıştı. Kurnaz sesler, kötüye alamet olan imalar, saklı sözcük dağarcığı, ufak yönlerle değiştirilen renklerin sihri ve kokular, tamamen onlarınkine benzerdi. Daha sonraları Ahmatova, Gumilyov ve Mandelstam izini takip ettiler.Annensky, 1 Eylül 1855`te Omsk`da devlet memuru bir ailenin oğlu olarak doğdu. 1860`da, St. Petersburg`a götürüldü. Annensky, küçük yaşta ebeveynlerini kaybetti. Ağabeyi, Nikolai Annensky, ünlü bir Narodnik ve siyasal eylemciydi.

1879`da, tarihsel-karşılaştırmalı dilbilimlere yoğunlaştığı St. Petersburg Üniversitesinin filoloji ile ilgili bölümünden mezun oldu. Öğretmen oldu ve Tsarskoe Selo (bugün Puşikin)`da bir gymnasiumda klasik lisanlar ve eski edebiyat çalışmaları yaptı. O, 1886`dan 1909`a kadar bu okulun yöneticisi olarak ölümüne kadar hizmet etti. Anna Akhmatova, bu okuldan mezun oldu ve Annensky için ``"Benim tek öğretmenim"`` diye bahsetti. Nikolay Gumilyov ise ``"Tsarskoe Selo kuğularının sonuncusu"`` derdi.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar