IV. Adrian

Hadrianus IV, asıl adı Nicholas Breakspear (1100? - 1 Eylül 1159), tarihteki tek İngiliz papa (1154-1159).

Hadrianus IV, asıl adı Nicholas Breakspear (1100? - 1 Eylül 1159), tarihteki tek İngiliz papa (1154-1159).

Fransa`da Avignon yakınlarındaki St. Ruf rahiplerine katıldı. Yaklaşık 1150`de Papa S. Eugenius tarafından İtalya`da Albano kardinal piskoposluğuna atandı. Eugenius, 1152`de Hadrianus`u kilise hiyerarşisini yeniden düzenleme göreviyle papalık elçisi sıfatıyla İskandinavya`ya gönderildi. Hadrianus bu görevindeki başarısı sayesinde, 1154`te İtalya`ya döndüğünde papa seçildi (4 Aralık 1154). Roma`da bir ayaklanmaya öncülük eden radikal din reformcusu Arnaldo da Brescia`yı tutsak alarak ona teslim eden I. Friedrich (Barbarossa) 1155`te Kutsal Roma-Germen imparatoru olarak taç giydirdi.

Papalığın İtalya`nın güneyindeki Normanlara yönelik politikasının Friedrich`i öfkelendirmesi Hadrianus`un imparatorla arasının açılmasına neden oldu. Bu anlaşmazlık Papa Alexander ile Friedrich arasında daha sonra patlak veren mücadelenin temelini oluşturdu. Hadrianus, Sicilya krallığına getirilen (1154) I. Guglielmo`yu (Kötü) tanımayı reddedince Sicilyalılar Benevento`daki papalık mülklerine karşı başarısız bir saldırıya giriştiler ve Campania`nın güneyinde bir savaş başlattılar. Buna karşılık papa da Guglielmo`yu aforoz etti.

Hadrianus daha sonra Benevento`ya yürüdü. Bu sırada Canterbury başpiskoposunun katibi Salisbury`li John`u kabul etti.Ona, İrlanda`yı İngiltere kralı II. Henry`ye verdiği sanılan ve ``İrlanda Bağışı`` olarak bilinen ``Laudabiliter`` (övgüye değer) fermanını verdi. Papayı temsil etmediği öne sürülerek tepkiyle karşılanan ferman daha sonra geri alındı. Gerçekliği zaten kuşkulu olan ``Laudabiliter``, ayrıca İngiltere kralına İrlanda üzerinde kalıtsal bir hak da tanımamaktaydı.

Haziran 1156`da Sicilyalılarla barış yapılınca Hadrianus, Guglielmo`yu krallığa atamaya razı oldu. Guglielmo`nun bunun karşılığında papanın vasallığını kabul etmesi Friedrich`i daha da öfkelendirdi.

DEFAULTSORT:Adrian, 4

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.