İzokromozom

İzokromozom, herhangi bir kromozomun metafaz bölünmesi sırasındaki bir hata sonucu sentromerinden asimetrik biçimde bölünmesiyle oluşan anomalisine verilen addır. Hücrenin bölünme safhalarından biri olan metafaz sırasında iki kutba ayrılması gereken kromozom parçaları kromatidler normalde simetrik olarak dağılım gösterir.

thumb|240px|Turner sendromlu bir kadında izokromozom X`i gösteren bir idiyogram İzokromozom, herhangi bir kromozomun metafaz bölünmesi sırasındaki bir hata sonucu sentromerinden asimetrik biçimde bölünmesiyle oluşan anomalisine verilen addır.

Hücrenin bölünme safhalarından biri olan metafaz sırasında iki kutba ayrılması gereken kromozom parçaları kromatidler normalde simetrik olarak dağılım gösterir. Ancak izokromozom durumunda kutuplardan birine sadece kısa koldaki kromatidler giderken, diğerine de sadece uzun koldaki kromatidler taşınır. Uzun koldaki kromatidler izokromozom q ile, kısa koldaki kromatidler izokromozom p ile simgelenir.

İzokromozom p`de, uzun koldaki genler hiç bulunmaz, kısa koldaki genler ise çift halde bulunur. İzokromozom q`da ise bunun tersi, sadece uzun koldaki genlerin bulunması söz konusudur. Böylece izokromozom, hem delesyon hem de duplikasyona örnek olabilen bir kromozom anomalisidir.

Kromozom kolları hücre döngüsündeki S fazında kopyalanır. Mitoz I vey mayoz II`de kardeş kromatidlerin metafaz düzleminde karşlılıklı kutuplara gitmek üzere sıralanırlar. Etkilenmiş kromozom anafazda kromatidlerine ayrılıp kutuplara gitmek yerine, sentromerinden ayrılarak aynı genleri taşıyan yapılar olarak kutuplara çekilir. Bu şekilde oluşan iki hücrede aynı gen parçalarını taşıyan izokromozomlar bulunur.

Bu durum genellikle Turner sendromunda veya tümör hücrelerinde görülür.

Ayrıca bakınızKaynaklar

kaynakça Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Isochromosome
|tarih= 25 Ocak
|dil= İngilizce 
|madde=Isochromosome


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İzokromozom
İzokromozom