Zümrüdüanka Yoldaşlığı, J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Harry Potter serisinin kurgusal gizli bir örgütüdür.

James ve Lily Potter

<div>

valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top"
``Harry Potter Karakteri``
200px|center
Adı James Potter
Cinsiyeti Erkek
Saç Rengi Siyah
Göz Rengi Kahverengi
Binası Gryffindor
Kan Saflığı SafKan
Bağlılığı Albus Dumbledore
Canlandıran Adrian Rawlins
<span style="font-size: 91%"></span>
</div>

James Potter ve Lily Potter (önceden Evans) Harry Potter serisindeki hayali karakterler. Harry Potter`ın anne ve babasıdır.

James PotterJames Potter (1960-)Safkandı.1971 yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu`na başladı.Hogwarts`da üç yakın arkadaş edindi.Bunlarla Çapulcular Grubunu kurdu.Bu Kişiler Sirius Black(Patiayak), Remus Lupin (Aylak), Peter Pettigrew (Kılkıyruk)`tı.Kendi lakabı ise Çatalak`tı.Ve Sirius,Peter ve James Remus ile beraber olabilmek için animagusdönüştüler.James`in animagusa dönüştüğünde aldığı şekil ÇatalBoynuzlu Geyiktir.

Hogwarts`da Gryffindor öğrencisiydi.Okul yıllarında Severus Snape`ten nefret ederdi.Bu nefreti karşılıksız değildi.Snape de James`den nefret ederdi.Bu nefretleri daha okullarındaki ilk yılda başlamıştı.James,Snape`ten nefret ettiği için onunla sık sık dalga geçerdi.Ve okulda ki tüm öğrencilerin içinde onu küçük düşürürdü.Bu küçük düşürmesinde en yakın arkadaşı Sirius Black`te ona yardım ederdi. Remus Lupin bu olaylara katılmasa da sınıf başkanı olmasına rağmen bu olayları engellemedi. Peter Pettigrew ise bu olayları izlemekten zevk alırdı.James Snape`e Sümsükus lakabını takmıştı.James ve Sirius okulun en çalışkan ve en yaramaz öğrencileriydi.James`ın kardeşigibi sevdiği Sirius`a güveni tamdı.Bu iki kanka en zorlu büyüleri bile öğrenci olmalarına karşı yapabiliyor ve bütün öğretmenleri şaşkına düşürüyordu.James kızlarla pek ilgilenir ve onlara gösteriş yapmayı severdi.Özellikle Lily Evans ile çok ilgilenirdi.Ancak Lily Evans ondan nefret ederdi.Okul sonrasında ise Lily Evans ile evlenmiş ve Harry Potter adlı bir çocukları olmuştur.Okulda Gryffindor Quidditch Takımında Arayıcı pozisyonunda oynardı.Çok iyi bir oyuncuydu.Bu yeteneği Harry Potter`a da geçmiştir.Okuldan sonra Lord Voldemort`a karşı olan Zümrüdüanka Yoldaşlığına katılmıştır.Voldemortun elinden üç kez kaçmayı başarmıştır."Godric`s Hollow" adlı kasabada Lily Evans ile yaşamaya başlamışlardır.Ancak Voldemortun peşlerinde olduğunu anlayınca kendilerini Fidelius büyüsü ile saklamıştır.James sır tutucularının Sirius olmasını ister ama Sirius Peter sır tutucusu olursa bunun Voldemortun kafasını karıştırcağını düşünür ve Sır Tutucuyu Peter yapar.Ancak Peter çift taraflı bir ajandır ve Voldemorta Potterların kaldığı yeri söyler.Lord Voldemort buraya gelir ve ilk önce James`i öldürür.Ondan sonra Lily`i öldürür.Ve Harry`i öldürmeye kalkar.Ancak Voldemort Lily`nin kendini Harry`i için canını feda etmesi nedeniyle ölümcül Avada Kedavra laneti geri tepmiştir.James Potter,Harry Potterın içinde sevgi olarak yaşamaktadır.Ve bu sevgi Harry`nin Patronus Büyüsünün ÇatalBoynuzlu Geyik şeklini almasıyla da anlaşılır. Harry Potter Karakteri | ad = Lily Potter | resim = 230px | bgcolor = gold | fgcolor = black | cinsiyet = Kadın | saç rengi = Koyu kızıl | göz rengi = Yeşil | binası = Gryffindor | okulu = Hogwarts | kan saflığı = Muggle doğumlu | bağlılığı = Zümrüdüanka Yoldaşlığı | canlandıran = Geraldine Somerville <br />Susie Shinner (genç Lily Potter)Lily Potter

Lily Potter, Harry Potter`in annesidir ve ölmeden önce Harry için cesurca hayatını feda ederek Harry ye Lord Voldemorta karşı sihirli bir koruma sağlamıştır. James`in eşidir ve Hogwarts da iken tanışmışlardır. Herkesin Harry`yi gördüğünde dediği bir cümleden (*Gözlerin Aynı Anneninkiler Gibi) yola çıkarak gözlerinin çok güzel olduğunu ve 6. kitapdan anladığımız kadar İksir dersinde çok yetenekli olduğu kesin olarak bildiklerimiz arasındadır. Okuldayken Horace Slughorn`un gözdesi, son derece yenetekli ve Mugglelardan doğmadır. James ile ilk tanıştıklarında ondan nefret etmiş ancak daha sonradan James burnu büyük tavırlarını bıraktıktan sonra onunla çıkmaya başlamıştır.

Aile Ağacı

HarryPotterSoyAğacı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar