Albus Dumbledore

Kısaca: Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore (1881-1997), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisindeki bir kurgusal karakterdir. ...devamı ☟

Albus Dumbledore
Albus Dumbledorevalign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top" valign="top"
Harry Potter Karakteri
Adı Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore
Cinsiyeti Erkek
Saç Rengi Beyaz
Göz Rengi Mavi
Binası Gryffindor
Kan Saflığı Safkan
Bağlılığı Lord Voldemort karşıtı
Canlandıran Richard Harris (ilk iki filmde), Michael Gambon


Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore (1840-1997), J.K. Rowling tarafından yazılmış Harry Potter serisinde bir karakterdir. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu müdürü olan Dumbledore aynı zamanda dünyanın en güçlü büyücülerinden biri olarak sayılmaktadır. Kibar, biraz ilginç ve güçlü yapısıyla Merlin ve Gandalf, Saruman gibi tipik iyi büyücü özelliklerini taşımaktadır. Harry Potter'ın sorunlarını anlayışla karşılamasıyla ona diğer öğrencilerden daha 'iyi' davrandığı söylenebilir. Dumbledore, Lord Voldemort'un tek korktuğu büyücü olarak tanınmaktadır.Dumbledore,Dünya'nın en büyük büyücüsüdür.Dumbledore'un yaşamı 150 yıl kadar sürmüştür.Altıncı kitapta (Melez Prens) öldüğü iddia edilen büyücü,herkesin korktuğu ve sükunet sahibi bir büyücüdür.

Uzun ve ince olarak betimlenen Dumbledore'un uzun saç ve sakalları vardır. Ünlü büyücünün, mavi gözleri, çok uzun ve kancalı bir burnu ve uzun parmakları vardır. Yarım ay çerçeveli gözlükleri ve şaşalı cübbeleri ilk göze çarpan şeylerdir. Sol dizinin üstünde Londra metrosu haritasını gösteren bir yarası vardır. Dumbledore'un Çikolatalı Kurbağa kartına göre oda müziği ve on lobutlu bowlingden hoşlanmaktadır. Sihirli ya da sihirsiz bütün şekerli yiyeceklere karşı bir zaafı vardır. Ofisini koruyan heykelin şifresini de genellikle bu tatlı isimlerinden seçer. Bertie Bott'un Binbir Çeşit Şekerlemelerini ise, gençliğinde kusmuk tadında bir tane yediğinden beri sevmemektedir. Ancak, Bertie Bott 1930 doğumlu olduğu için, dumbledore'un "gençlik" ile neyi kastetitiği anlaşılamamıştır. En sevdiği tatlar ise, Böğürtlen ve Marmelat'tır. Dumbledore, aynı zamanda bir örgü meraklısıdır.

Yazarın böylesine bilge bir kişiye "Albus Dumbledore" ismini vermesi rasgele yapılmış bir seçim değildir. Albus, Latince "beyaz" anlamına gelir ve bilgelik ve aydınlanmayı temsil eder. Dumbledore ise "yabanarısı" (İngilizce "bumblebee") anlamına gelmekle yazar tarafından özellikle seçilmiştir çünkü İngilizce'de "bumble around", "etrafta dikkatsizce gezinmek" demektir. Yazar Dumbledore'u yaratırken onun Hogwarts koridorlarında dolaştığını hayal ettiği için bu fiille ilintili bir isim seçmiştir.

Dünya üzerindeki en güçlü büyücü olarak kabul edilir. Oldukça yardımsever ve ilginç, ancak çok orjinal bir kişiliği vardır. Lord Voldemort'un çekindiği yegane büyücü olduğu söylenmektedir.

Hayatı

Dumbledore'un gençliği ve önceki hayatı hakkında pek az bilgi vardır. Dumbledore'un 150 yaşlarında olması bilgisine dayanarak, 1850'lerde okula girmiş olması gerekir. Bilinen tek akrabası, "bir keçi üzerinde uygunsuz tılsım yapmak" suçundan okuldan uzaklaştırılan Aberfoth Dumbledore'dur.

Dumbledore'un olağanüstü sihir yeteneği gençken farkedilmişti. onun FYBS sınavına da giren hogwarts sınav kurulu başkanı Griselda Marchbanks, okul çağındaki Dumbledore'un Tılsımlar ile Biçim Değiştirme büyüleri üzerinde "daha önce bir asayla yapıldığına hiç şahit olmadığı şeyler yaptığına" tanık olmuşutu. Bazı okuyucular da, onun 1994'ten önceki Üçbüyücü Turnuvalarında (yüz yıldır yapılmamıştı) bir başarı göstermiş olabileceğine inanıyorlar.

Dumbledore'un hangi binadan mezun olduğu kesin değildir, ancak Ateş Kadehi filminde Hermione Granger, onun Gryffindor'dan mezun olduğunu söylemiştir.

Mezuniyetinden bilinmeyen bir süre kadar sonra, okula Biçim Değiştirme ve Bina Başkanı olarak geri dönmüş, ayrıca okula öğrenci alımlarına yardım etmiştir. 1945'te de kara büyücü Grindelwald'ı yenmişitir.

Büyüceşura'nın Başbüyücüsü olmasının yanı sıra, Uluslararası Büyücü Konfederasyonu'nun önderliğini üstlenmiştir. Ancak bu görevlerini, Cornelius Fudge hükümeti sırasında, Sihir Bakanlığı Voldemort'un geri döndüğünü kabul edene kadar bırakmıştır. Yaşamı boyunca ona birçok kez teklif edilen Sihir Bakanı koltuğunu her seferinde reddetmiştir. birinci sınıf merlin nişanına sahiptir.

Dumbledore aynı zamanda, Felsefe Taşının bilinen tek yapımcısı olan Nicholas Flamel ile çalışmış ünlü bir Simyacıır. Ayrıca Ejderha kanının on iki farklı kullanılışını da keşfetmiştir. Gubrathia Ateşi(sönmeyen ateş) yaratabilir. Patronus'unun Anka Kuşu şeklinde olduğu tahmin edilmektedir.

Silah seçimini ateşten yana yapmakta görünmektedir: Voldemort'la düellosunda onu ateşten bir iple bağlamış; genç Tom Riddle'a sihirsel kabiliyetlerini gösterirken, Riddle'ın gardolabının alev almasını sağlamış; mağarada Inferius'ları uzak tutmak için ateş kullanmıştır. Dumbledore, patronus ile mesaj gönderme üzerine, sadece zümrüdüanka yoldaşlığı üyelerine öğrettiği bir metod geliştirmiştir. Görünmezlik pelerinine ihtiyaç duymadan görünmez olabilir, ve görünmezlik pelerinlerinin içini görebildiğine dair bir söylenti vardır. zihnebend ve zihnefend'de yeteneklidir.

Dumbledore anılara büyük önem vermiştir; onları hem bir silah, hem de bir araştırma aracı olarak kullanmıştır. 6. kitapta, anıları Harry Potter'a Tom Riddle'ın nasıl Lord Voldemort'a dönüştüğünü, ve Hortkuluk yapmasına giden yolda neler yaşadığını göstermek için kullanmıştır.

Dumbledore mermish dilini, Denizhalkı'nıın kullandığı dili, ve diğer birçok dili konuşabilir, ancak Çataldilini kullanamaz.

Dumbledore, olağandışı bilgeliği ve bilgi dağarcığı ile tanınmaktadır. Bu özelliğini, 6. kitapta Harry'ye de dediği gibi, "çoğu insandandan daha büyük düşünebildiği için, yaptığı hataların da daha büyük olduğunu" söyleyelerek kabul eder.

Kaynaklar

Vikipedi

misafir - 8 yıl önce
Yaratılmış en düşünceli büyücü olduğunu kabul etmek gerekir. Eski dostu Grendelwald`u öldürmesi ve kendi ölümünü kendi planlaması onun cesaretinin de kanıtıdır aynı zamanda. JK tebrik etmek lazım. Muhteşem bir karakter ortaya çıkardığı için. TEŞEKKÜRLER JK . . . .

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Draco Malfoy
3 yıl önce

emirlerine uymaya çalışır. Albus Dumbledore onun karşısında yalnız, savunmasız ve asasız olmasına rağmen o, Dumbledore'u öldürmek istememiştir. Draco...

Draco Malfoy, 1980, Atina, Ejderha, Fransızca, Harry Potter (karakter), Harry Potter (kitap), Harry Potter ve Felsefe Taşı (kitap), J.K. Rowling, Latince, Muggle
Zümrüdüanka Yoldaşlığı
3 yıl önce

keçidir. Kendisi Kendra ile Percival Dumbledore'un oğludur. Ağabeyi Albus Dumbledore ve kardeşi Ariana Dumbledore ile yaşamaktadır. Her zaman kardeşine...

Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Albus Dumbledore, Hayali karakter, James Potter, Lily Potter, Lord Voldemort, Minerva McGonagall, Severus Snape, Sirius Black, Taslak, Bellatrix Lestrange
Severus Snape
3 yıl önce

olmuştur. Fakat Voldemort'un düşüşünden hemen önce saf değiştirerek Albus Dumbledore için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar...

Severus Snape, 1959, 1960, 1971, 1997, Albus Dumbledore, Draco Malfoy, Dumbledore, Eileen Prens, Harry Potter, Harry Potter (kitap)
Rufus Scrimgeour
6 yıl önce

desteklerini reddetmiştir. Harry Potter: " O... Sence o iyi birisi mi? " Albus Dumbledore: "İlginç bir soru. Kesinlikle yetenekli. Cornelius'tan daha kararlı...

Rufus Scrimgeour, Cornelius Fudge, Harry Potter, J.K. Rowling, Taslak, Voldemort
Lord Voldemort
3 yıl önce

müdürü olan Albus Dumbledore'e Karanlık Sanatlar öğretmeni olabilmek için teklifte bulunur. Dumbledore onu geri çevirir. Çünkü Dumbledore, Voldemort'un...

Lord Voldemort, Harry Potter, Hogwarts, J.K. Rowling, í–lüm Yiyenler
Minerva McGonagall
3 yıl önce

Voldemort'un, öğrencisi Harry Potter'ı yenilgiye uğratması, ve Müdürler Albus Dumbledore ile Severus Snape'in ölümlerinin ardından McGonagall, Müdire pozisyonunu...

Minerva McGonagall, 1925, Albus Dumbledore, Animagus, Gryffindor, Harry Potter (karakter), Harry Potter (kitap), Harry Potter ve Felsefe Taşı (kitap), Harry Potter ve Melez Prens (kitap), Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu, J.K. Rowling
Ozan Beedle'ın Hikâyeleri
6 yıl önce

Yadigarları'nın simgesidir. Dumbledore, bu kitaptaki işaretten ölüm yadigarlarını çıkarmalarını ve bu yadigarları bulmalarını istemiştir. Dumbledore, Harry'e ilk Quidditch...

Çağlar Boyu Quidditch
6 yıl önce

amaçlı yazılan bu kitabın geliri de Comic Relief’e bağışlanmıştır. Albus Dumbledore’un kitaba yazdığı önsöz ise şöyledir: “Bu kitaptan elde edilecek kazanç...

Çağlar Boyu Quidditch, HarryPotter, 2001, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (kitap), Harry Potter, Harry Potter (büyüler), Harry Potter (karakterler), Harry Potter (mekanlar), Harry Potter Portalı, Harry Potter ve Ateş Kadehi (film), Harry Potter ve Ateş Kadehi (film müziği)