John Ray, 1627-1705 yılları arasında yaşamış İngiliz doğa bilimci. İngiltere'de sıklıkla Doğa Tarihinin babası olarak işaret edilen John Ray zamanının en önemli Doğa Bilimcisi olmasının yanında aynı zamanda çok önemli bir filozofdur.John Ray, 1627 yılının Kasım ayında İngiltere'nin Essex şehrinin Black Notley kasabasında dünyaya geldi.

John Ray

John Ray, 1627-1705 yılları arasında yaşamış İngiliz doğa bilimci. İngiltere'de sıklıkla Doğa Tarihinin babası olarak işaret edilen John Ray zamanının en önemli Doğa Bilimcisi olmasının yanında aynı zamanda çok önemli bir filozofdur.

John Ray, 1627 yılının Kasım ayında İngiltere'nin Essex şehrinin Black Notley kasabasında dünyaya geldi. Babası demirci ustası, annesi bitkiler vasıtasıyla insanları iyileştiren bir hanımdı. Ray'in son derece derin olan doğa sevgisinin (bilhassa bitkiler) gelişiminde annesinin etkisi büyüktür.

1644 yılında Cambridge Üniversitesine girdi. Kısa zamanda dil bilim, matematik ve doğa bilim üzerinde uzmanlaştı. 1649'da akademi üyesi, 1651'de okutman, 1658'de dekan yardımcısı oldu. 1660'da Anglikan kilisesinde papazlığa atandı ancak çok geçmeden siyasal sebeplerden dolayı Cambridge üniversitesinden ayrılmak durumunda kaldı.

1660 ila 1671 yılları arasında İngiltere'yi baştan başa dolaştı, bir çok arazi gezisine katıldı. Yine bu yıllar arasında bir kere de Avrupa'ya seyahat düzenledi. Bu arazi çalışması esnasında bir çok fosil, bitki ve hayvan numunesi topladı.

Embriyoloji ve Bitki fizyolojisi alanında deneysel çalışmalar yaptı. Suyun bitkiler için olan yaşamsal önemini kanıtladı. Bu çalışmaları sayesinde ünlenen Ray, 1667 yılında dünyanın ilk bilimsel cemiyeti olan Londra'daki Royal Society'ye katıldı.

Sağlığının kötü olması sebebiyle gençlik yıllarında sık yaptığı arazi çalışmalarını, hayatının son on yılında yapamamış buna rağmen dil bilim, din bilim ve doğa tarihi üzerine kitap üzerine kitap yazıp döneminin Oldenburg, Hooke ve Lister gibi bilim adamlarına öncülük etmiştir.

Ray, çiçekli bitkileri Monokotiledon ve Dikotiledon olmak üzere sınıflandırmış ve botanik biliminde hala geçerliliğini sürdüren bir kategorizasyonun mucidi olmuştur. En önemli eseri Historia Plantarum (1686-1704) olan Ray, 17 Ocak 1705'de hayata gözlerini yummuştur

Yanıtlar