karaca

Karaca (''Capreolus capreolus'') Avrupa, Anadolu ve Hazar Denizi'nin kıyılarında bulunan bir geyik türüdür. Ural Dağları'ndan doğuda Çin'e ve Sibirya'ya kadar dağılmış bulunan ayrı bir tür ise Sibirya karacası (''Capreolus pygargus'') olarak bilinir. İki tür karaca Kafkas Dağları'nda biraraya gelir.

KARACA (türkçe) anlamı
1. rengi karaya yakın olan
2. esmer.geyikgillerden
boynuzları küçük ve çatallı bir av hayvanı (capreolus).üst kol.
KARACA (türkçe) anlamı
3. (Türkçe) Erkek ismi 1. Rengi karaya çalan
4. esmer
5. yağız. 2. Geyikgillerden
6. küçük
7. boynuzlu
8. güzel görünüşlü av hayvanı. 3. Üst kol.
KARACA (türkçe) ingilizcesi
1. n. roe
2. deer
3. roe deer,
KARACA (türkçe) fransızcası
1. chevreuil [le]
KARACA (türkçe) almancası
1. n. Oberarm
2. Reh
3. Rehwild

Karaca hakkında bilgiler

Karaca (Capreolus capreolus) Avrupa, Anadolu ve Hazar Denizi'nin kıyılarında bulunan bir geyik türüdür. Ural Dağları'ndan doğuda Çin'e ve Sibirya'ya kadar dağılmış bulunan ayrı bir tür ise Sibirya karacası (Capreolus pygargus) olarak bilinir. İki tür karaca Kafkas Dağları'nda biraraya gelir. Karaca bu dağların güney eteklerinde yer alırken, Sibirya karacası da kuzey eteklerinde bulunur. Karaca, kuzey İskandinavya ile İzlanda, İrlanda ve Akdeniz adaları dışında Avrupa'nın birçok bölgesinde görülür. Akdeniz bölgesinde yalnızca dağlık alanlarda bulunur, düzlüklerde ya ender görülür ya da hiç bulunmaz.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Fatih Karaca

Erzurum’da doğan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı (RTÜK) Fatih Karaca, 1977 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde tamamladı. Halkla ilişkiler, yayıncılık, tanıtım, televizyon film ...

Cem Karaca

Muhtar Cem Karaca 5 Nisan 1945'de İstanbul'da dünyaya geldi. Tiyatrocu bir ailenin tek çocuğuydu ve sanatçı bir ailenin çocuğu olmak onun sanatla içiçe büyümesini sağladı. Ortaöğretimini Robert Koleji'nde yapan Cem Karaca'nın müzikle tanışması oldukça ilginçtir.

Kani Karaca

Kâni Karaca 1930’da Adana’da doğdu. İki aylıkken bir kaza sonucu gözlerini kaybetti. İlkokulda okurken,aynı zamanda köyün imamı olan öğretmeninden ders alarak Kur’an’ı hıfz etti.1950’de İstanbul’a geldi. Bir süre Sadettin Kaynak’la çalışarak üslûp ve tavır ...

Işın Karaca

Işın Funda Büyükkaraca ya da sahne adıyla Işın Karaca (7 Mart 1973, Londra), Kıbrıs Türkü şarkıcı.

Muammer Karaca

Muammer Karaca (8 Kasım 1906, İstanbul - 28 Nisan 1978, İstanbul). Türk tiyatrocu ve sinema oyuncusudur. Bulvar tiyatrosunun önde gelen isimlerindendir. Türk tiyatrosunun unutulmaz oyunlarından Cibali Karakolu'nun yazarı, Karaca Tiyatrosu'nun kurucusudur.

Kâni Karaca

Kâni Karaca 1930’da Adana’da doğdu. İki aylıkken bir kaza sonucu gözlerini kaybetti. İlkokulda okurken,aynı zamanda köyün imamı olan öğretmeninden ders alarak Kur’an’ı hıfz etti.

Cem Karaca (anlam Ayrım)

Cem Karaca, aşağıdaki anlamlara gelebilir: