--}}

Karanfil Devrimi

Karanfil Devrimi, (Portekizce, Revolução dos Cravos) Portekiz'de 25 Nisan 1974 günü şiddet kullanılmadan gerçekleştirilen askerî darbedir.

Portekiz için önemli bir gün:25 Nisan
Portekiz için önemli bir gün:25 Nisan
]

Karanfil Devrimi, (Portekizce, ``Revoluçí£o dos Cravos``) Portekiz`de 25 Nisan 1974 günü şiddet kullanılmadan gerçekleştirilen askeri darbedir. Darbe, General Antonio Spinola`nın yönettiği sol görüşlü askerler (Bunlardan en önemlisi ve devrimi başlatan yüzbaşı olarak bilinen ``Maya`` isimli bir askerdir.) tarafından yapılmıştır. Bu askerler Spinola`nın aksine devrimci ve sosyalist askerler olup, askeri idare sonrasında rejimin sosyalist devlete evrileceğini düşünmüşlerdir. Karanfil Devrimi adını, darbeyi yapan askerlerin tankların ve silahlarin namlularina karanfil takmalarından ve şiddet kullanmamalarından almıştır. Devrim sonucu Portekiz`in yönetimi radikal bir biçimde sıkıyönetim diktatörlüğü`nden iki yıllık geçiş süresi sonrası liberal demokrasiye dönmüştür.

Şehir teslim alınmadan önce 4 kişinin istihbarat başkanı tarafından bizzat halk üzerine ateş açarak öldürülmesine rağmen, pek çok askeri darbenin aksine darbeci güçler amaçlarına ulaşmak için zor kullanmaya mecbur kalmamışlardır. Bu askeri darbede, Portekiz Devleti`nin sömürgeci politikası nedeniyle ve Afrikalı yerli halkın katlinden sorumlu olduğu gerekçesiyle halk, askerlere ellerinde kırmızı karanfillerle destek vermişlerdir. Bu devrim ile Batı Avrupa`nın en uzun süreli diktatör yönetimi olan Estado Novo olarak anılan ve Salazar`la başlayan sıkıyönetim sona ermiştir. Bu darbeyle Avrupa`daki son diktatörlüklerden biri yıkılmıştır. (bu olaydan bir yıl kadar sonra 1975`de Francisco Franco`nun ölümü ile biten İspanya`daki diktatörlük)

Günümüzde Portekiz`de 25 Nisan günü Özgürlük Günü (``Dia da Liberdade``) olarak kutlanmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Karanfil Devrimi
Karanfil Devrimi