Kefir

Kefir; Kafkaslardan doğan efsanevi bir süt içeceğidir. Türklerin Orta Asya’dan göçlerinde ve Avrupa’ya yaptıkları akınlarda kefir’den sıkça söz edilmektedir. Göç eden topluluklar, atlarını ve keçilerini de yanlarında taşırlar ve onların sütünden yararlanırlarmış.

KEFIR (almanca) türkçe anlamı
1. i. kefir (m)
KEFIR (inglizce) türkçe anlamı
2. i. kefir
KEFIR (türkçe) anlamı
3. Özel bir maya mantarıyla keçi veya inek sütünün mayalanmasıyla hazırlanan ekşi içecek.
4. 2. anlamı kefir.
KEFIR (türkçe) anlamı
5. özel bir maya mantarıyla keçi ya da inek sütünün mayalanmasıyla hazırlanan ekşi içecek.
1. n. drink of fermented milk (often used as a medicine)
2. n. kefir
3. drink of fermented milk (often used as a medicine)
4. n. kefir
drink of fermented milk (often used as a medicine),
KEFIR (türkçe) ingilizcesi
5. n. drink of fermented milk (often used as a medicine)
6. n. kefir
7. drink of fermented milk (often used as a medicine)
8. n. kefir
drink of fermented milk (often used as a medicine),
Kefir (almanca) ingilizcesi
9. n. kefir,

Kefir İngilizce anlamı ve tanımı

Kefir anlamları
    (noun) An effervescent liquor like kumiss
10. made from fermented milk
11. used as a food and as a medicine in the northern Caucasus.
Kefir tanım:
Kelime: ke·fir
12. Söyleniş: ke-'fir
13. 'kE-f&
14. r
15. 'ke-
16. İşlev: noun
17. Kökeni: Russian
18. : a beverage of fermented cow's milk
19.
Kefir (almanca) fransızcası
1. n. kéfir (m)
2. képhir (m)
KEFIR (türkçe) almancası
1. n. Kefir
Kefir (ingilizce) italyancası
1. s. kefir (bevanda di latte acido)
Kefir (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Kéfir (bebida hecha de leche ácida)
Kefir (ingilizce) portekizcesi
1. s. bebida láctea ácida
Kefir (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. kefir (zure melkdrank)

Kefir hakkında bilgiler

Kefir; Kafkaslardan doğan efsanevi bir süt içeceğidir. Türklerin Orta Asya’dan göçlerinde ve Avrupa’ya yaptıkları akınlarda kefir’den sıkça söz edilmektedir. Göç eden topluluklar, atlarını ve keçilerini de yanlarında taşırlar ve onların sütünden yararlanırlarmış. At sütünden kımız, keçi sütünden kefir yaparak tamamen süt ürünleri ile beslenirlermiş.

Bu yüzden Avrupalılar Türklere ‘’LAKTAFAGÜS’’ adını vermişler. beyinsel ve fiziksel gücü yüksek, protein beslenmesi fazla, çok güçlü ve sağlıklı vücut yapıları ile araştırmacıların dikkatini çekmişlerdir.

Kafkas halklarının uzun yaşam öyküleri sık sık söz edilen önemli bir konudur. Bir asrı devirmiş 120-140 yaşındaki Kafkaslılar, yapılan röportajlarda su ihtiyaçlarını tamamen kefir içerek karşıladıklarını belirtmişlerdir. Kafkasya kanser vakalarına rastlanmayan bir bölge. Hastalıklar konusunda bin bir derde deva olan kefir ile ilgili anlatılanlar bir sağlık mucizesini, bir gençlik iksirini tanımlıyor.

İnsanoğlu bilinen tarih olarak 5000 yıldır süt ürünleri ile besleniyor. Doğal ürünlerle beslenmede en büyük oranı süt ürünleri olan peynir, yoğurt ve ayran oluşturuyor.

Kefirde yoğurt gibi Türklerin bulduğu ve yüzyıllardır kullandığı fermente bir süt ürünü. Orta Asya’dan ve Kafkaslardan Rusya, İskandinav ülkeleri ile Avrupa ve Amerika’ya yayılmış, ama Türkiye’de çok az tanınan bir süt içeceği. Neden Türkiye’de yıllardır ihmal edildi, unutuldu, sorularına ancak tarihçiler cevap bulacak!.. Çünkü tarihin bir yerlerinde kırılma yaşanmış ve Anadolu topraklarında günümüze kadar gelebilme şansı bulamamış.

Kaynak

http://www.altinkilic.com/kefir/

Linkler

http://www.kefir.com.tr/
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Saccharomyces

`Saccharomyces` fungus (mantar) alemine ait bir cinstir, pek çok maya türü içerir; ``Saccharomyces`` ismi Latince ``saccharo-`` (şeker) ve Yunanca ``-mikes`` (mantar) sözcüklerinden türetilmiştir. Saccharomyces`lerin tipik özellikleri arasında nitrat kullanamamaları ve karbohidratları ...

Kımız

Süt asidi ve alkol fermantasyonu sonucu meydana gelen, kefire benzeyen ve ortalama % 2 alkol ihtivâ eden sütten bir içki.Süt şekerince zengin olan kısrak sütünden îmâl edilen kımız, beyazımsı bir sıvıdır. Çok eski bir târihi vardır.

Lactobacillales

Lactobacillales, laktik asit bakterilerini kapsayan gram-pozitif bakterilerin bir takımıdır. Doğada yaygın bir şekilde bulunmaktadır; toprakta, suda, bitkilerde ve hayvanlarda.

Etyemezlik

Etyemezlik, çeşitli nedenlerle et, balık ve bazı durumlarda yumurta, süt ve süt ürünlerini yememeye denir.Vejetaryenlik olarak da bilinir.. Etyemezlik, dinsel, ahlaki ve beslenmeye ilişkin nedenlere dayanır. Etyemezlerin çoğu, hayvansal maddelerden yapılan ya da hayvanlarda ...

Laktoz

Laktoz Tabiatta yalnız sütte bulunan süt şekeri de denilen bir disakkarit. Sütün en önemli karbonhidratıdır. Sütün aromasında önemli bir payı bulunmaktadır. Glikoz ve galaktozdan meydana gelmiş bir disakkarit olan laktozun, inek sütündeki oranı ortalama % 4,8, anne sütünde % ...

Türk Mutfağı

Dünyanın önde gelen damak lezzetlerindendir. Tipik bir Türk lokantasında ekmek, taze servis yapıldığından kızarmışı bulunmaz. Yemeklerde yağ ve domates salçası bol kullanıldığından ayrıca tereyağı ve ketçap servisi de yapılmaz. Kuzu, koyun veya dana eti ilave edilen ...