Kemik, insanların ve omurgalı hayvanların çatısını (iskeleti) meydana getiren sert ve katı doku. Kemik dokusu; inorganik tuzlarla sertleşmiş “osein” denen bir ara madde ile bunun içinde biçimlerine uygun boşluklara yerleşmiş “canlı kemik hücrelerin”den ibarettir. Kemik hücreleri sitoplazmik uzantılarla birbirine bağlı zarsız, yıldızsı hücrelerdir. Kemik dokuda, ana madde içinde uzanan kanallara “havers kanalları” denir.

KEMIK (türkçe) anlamı
1. kemikten yapılmış.insanın ve omurgalı hayvanların çatısını oluşturan türlü biçimdeki sert organların genel adı.
KEMIK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. bone
2. osseous
3. osteoidn. bonepref. osteo,
KEMIK (türkçe) fransızcası
1. os [le]
KEMIK (türkçe) almancası
1. n. Bein
2. Knochen

Kemik hakkında detaylı bilgi

Kemik, insanların ve omurgalı hayvanların çatısını (iskeleti) meydana getiren sert ve katı doku. Kemik dokusu; inorganik tuzlarla sertleşmiş “osein” denen bir ara madde ile bunun içinde biçimlerine uygun boşluklara yerleşmiş “canlı kemik hücrelerin”den ibarettir. Kemik hücreleri sitoplazmik uzantılarla birbirine bağlı zarsız, yıldızsı hücrelerdir. Kemik dokuda, ana madde içinde uzanan kanallara “havers kanalları” denir.

Bu kanallar sisteminin içinden kan damarları ve sinirler geçer. Kemikler çeşitli biçimde sıralanıp dizilerek, vücudun yumuşak kısımlarını tutan bir destek olurlar. Bazıları birleşerek nazik organların koruyucusu olur, bazıları da hareketli organlar için kaldıraç işini görür.

Erişkin bir insanın vücudunda irili ufaklı 213 adet kemik vardır.

Kemikler üç kısma ayrılır: 1) Uzun (kol ve bacak kemiklerinin çoğu); 2) Yassı (kafatası ve leğen kemikleri, göğüs ve kürek kemiği); 3) Kısa (omurlar, el ve ayak kemikleri).

Uzun kemiklerin uçlarına “epifiz”, orta kısmına “metafiz” denir. Metafiz, epifiz ile “diyafiz” (uçtan uzak) kısmını birleştirir. Uzun kemik uçlarında kaygan yapılı eklem kıkırdağı bulunur. Hareket esnasında kemiklerin uç uca değerek aşınmasını engeller. Kemiklerin üstünü “periost” denilen ince bir zar örter. Kemiğin içinde “kemik iliği” denilen yumuşak bir kısım vardır, kemiği besleyen kan damarları, sinirler buradan geçer. Kan damarları çok ince kılcallarla havers kanallarına uzantılar gönderir. Kemik iliğinin ayrıca kan hücrelerinin yapımında da önemli rolü vardır.

Kemik dokusu iki çeşittir: Tıkız doku, kemiğin ana dokusu. En dışta bulunur. Süngersi doku ise daha çok kemik uçlarında yer alır. Yassı kemikler üç tabakadır. Her iki yüzey tabakaları tıkız dokudandır. Kısa kemikler büyüklüklerine göre süngersi ve tıkız dokulardan meydana gelir. Kemiğin ana maddesi “ossein”dir. Proteinli, esnek bir madde olan osseinin üzerine, enzimler etkisiyle kanla gelen kalker tuzları (fosfatlar) çökelir. Fosfor, kükürt ve amino asitler de osseinin bileşimine girer.

Kemiğin meydana gelmesi iki şekilde olabilir: Zar yoluyla kemikleşme (telsel dokuda) ve kıkırdak yoluyla kemikleşme (kıkırdaklarda). Kemik dokusu cansız değildir (Bkz. Doku). Yoğun bir metabolizma (yapım-yıkım) alanıdır. Kemik yapıcı ve kemik tüketici tesirler arasında bir denge vardır.

Kemikler de, vücudun bütün diğer dokuları gibi, gelişme çağında büyür. Uzun kemikler uçlarındaki bölümlerinden büyürler, kısa ve yassı kemiklerin bu bölümleri yanlarındadır. Kemiklerin büyümesinde tiroit, hipofiz gibi iç salgı bezlerinin salgıladıkları hormonların büyük payı vardır.

Kemik hastalıkları travmadan (yaralanma) ve başka sebeplerden meydana gelir. Travmadan olan hastalıklar, sivri veya kesici aletlerin yaptığı yaralar ve çoğunlukla kırıklardır. Travmalarla meydana gelmeyen hastalıklar ya iltihabi olur veya bir beslenme bozukluğundan ileri gelir. İltihabi olan kemik hastalıkları mikroplara bağlıdır. Bunlar arasında kemik iliği iltihapları, apseler, nekrozlar (doku harabiyeti ve ölümü), tüberküloz, frengi, kemik zarı iltihabı ve başkaları sayılabilir. Beslenme bozukluğu hastalıklarının başlıcaları: Raşitizm, kemik yumuşaması ve kemik atrofisidir. Kemiklerde doğuştan şekil bozuklukları görülebilir.

İnsan iskeletindeki kemikler

Yetişkin bir insan iskeleti 207 kemikten oluşmaktadır. Fakat yeni doğan bir bebeğin ise 300'e yakın kemiği bulunmaktadır. Bu farklılığın sebebi ise insanın yetişkin haline gelirken kemiklerin zamanla birleşmesiyle yeni kemiklerin ortaya çıkmasıdır.Kemiğin bölümleri

Kemik, dört bölümden oluşur
  • Kemik zarı kemiğin enine büyümesini sağlar
  • İçinde sarı kemik iliği bulunur.
  • Süngerimsi kemik: Gözenekli bir yapısı vardır. Süngerimsi kemikte kırmızı kemik iliği bulunur.
  • Sarı kemik iliği: Yağ depolar


Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Emir Yargın tarafından söylenen kemik adlı şarkının sözleri.

koyu yeşil bir ortam
huzur dolu bir ortam
ciğerime işledi
cillur gibi oksijen
bir ses duydum aniden
aralandı yeşil perdem
bir el gördüm kemikten
ama kıllı kemikten
berbat koktu bir anda
o cillur gibi oksijen
elinde kırmızı bir gül var
bu canavarın
koklayıp duruyor bir de bana bakıyor
tırstım tabi ben de canavarı görünce
aklıma geleni söyledim o anda
venividivicivenividivicivenividivicivenividivicivenividivici
aman abicim güzel abicim
ne olur beni öldürme kemik abicim
affet beni ne olur gideyim
daha çok gencim be kemik abicim
sen güzel bir abisin ben anladım
tek kötülüğün kötü kokmak heralde
yaban domuzu falan kovala be abicim
be kemik abim be hadi be
güzel abim be hadi be
güzel abim be hadi be
kemik abim be hadi be
güzel abim be hadi be
beni öldürme
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kemik Erimesi

Osteoporoz diye adlandırılan kemik erimesi, dünyanın her yerinde milyonlarca yaşlı insanı yataklara, tekerlekli sandalyelere bağlıyor. Ancak, bir hormonun, kemikleri canlı tutmasının sırlarını keşfeden bir grup araştırmacı, soruna çare bulduklarını düşünüyorlar.

Kemik Iltihabı

Kemiğin ve iliğin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Tıp dilinde osteomyelit denir.Nedeni, cerahat yapan mikropların kana karışması veya derideki herhangi bir yaradan dağılan mikroplardır.

Kemik Zarı

Diğer adı periost olan bu zar ; kemiğin enlemesine büyümesini sağlar. Ayrıca kemik kırıldığında kemiği onaran bu zardır. Ve son olarak kemiğin besin ihtiyacını karşılar.

Kemik Veremi

Uzun kemiklerin son kısmındaki, kemik yapıcı kıkırdakların verem olmasına, kemik veremi denir. Kalça, diz kapağı oynakları ve bazen de omurlarda görülür. Nedeni veremin ikinci devresinde, verem basillerinin kan damarları aracılığıyla bütün vücuda yayılmış olmasıdır.

Kemik İltihapları

Kemik İltihapları Genellikle çocuklarda görülen ve tıpta osteomiyelit olarak bilinen bir kemik hastalığı. 12 yaşından sonra az görülür. Yine de vak’aların yüzde on ikisi, 12 yaşından sonra görülür. Her hastalıkta olduğu gibi kemik iltihabının da “had” ve “müzmin” ...

Kemik Iliği

Kemik iliği (veya medulla ossea), büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur. Yeni kan hücrelerinin üretildiği yerdir.

Radius (kemik)

Radius, önkol kemiklerinden biridir. Anatomik duruş pozisyonuna göre radius önkolun lateral kısmında (başparmak tarafında), ulna ise medial kısmındadır (serçe parmak tarafında). Dirsekte humerusla, elbileğinde ise skafoid kemik ve lunatum kemiği ile eklem yapar.

Kırmızı Kemik Iliği

Kemik iliği (Medulla ossea), büyük kemiklerin içinde, merkezde yer alan dokudur.

Sarı Kemik Iliği

Sarı kemik iliği sadece uzun kemiklerde bulunmaktadır.Sarı kemik iliğinin görevi ;

Süngerimsi Kemik

Kemik, vücudu oluşturan dokular arasında en sert olanıdır. Organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan dokudur.

Kemik Dansitometri

Kemik yoğunluğu ölçümü, hiçbir hazırlık gerektirmeden, vücuda hiçbir zarar vermeden, özel bilgisayar programı ve hassas ölçüm yapan dansitometri cihazları ile mümkündür. Bölgesel(Bel omurları, kalça eklemi, el bileği gibi) ve tüm vücut analizleri yapılabilir. Ayrıca ...

Kemik İliği Transplantasyon Ve Onkoloji Merkezi Kurma Ve Geliştirme Vakfı

Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı (KİT-VAK) Merkezi İzmir'de bulunan bir Sivil toplum kuruluşu'dur. 1991 yılında Prof.

Hiyoid Kemik

Dil kemiği ya da hiyoid kemik (os hyoideum), alt çenenin alt arkasında bununan ve dilin dış (ekstrinsik) kaslarının tutunduğu oldukça küçük bir kemiktir. Kafatasında oynar ekleme sahip iki kemikten biridir.

Kemik Koleksiyoncusu

Kemik Koleksiyoncusu, baş rollerinde Denzel Washington ve Angelina Jolie'nin oynadığı polisiye gerilim türü filmdir. 1999 yapımı film asıl olarak Jeffery Deaver'in aynı adlı kitabından uyarlanmıştır.