Kenya

Kenya, Afrika’nın doğu kıyısında ve ekvator üzerinde bir ülke. Kuzeyinde Etiyopya ve Sudan, batısında Uganda, güneyinde Tanzanya, doğusunda Somali ve Hint Okyanusu yer alır.

KENYA (fransızca) türkçe anlamı
1. [le] Kenya
KENYA (inglizce) türkçe anlamı
2. i. Kenya
1. n. country in eastern African. Kenya
2. country in eastern African. Kenya
country in eastern Africa,
KENYA (türkçe) ingilizcesi
3. n. country in eastern African. Kenya
4. country in eastern African. Kenya
country in eastern Africa,
Kenya (fransızca) ingilizcesi
5. (m) n. Kenya
6. country in eastern Africa,
KENYA (türkçe) fransızcası
1. [le] Kenya
KENYA (türkçe) almancası
1. npr. Kenia
Kenya (ingilizce) italyancası
1. s. (Geog) Kenia
Kenya (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Kenia
2. Kenya (estado en Africa)
Kenya (ingilizce) portekizcesi
1. s. Quênia (país na África Oriental)
Kenya (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. Kenya (staat in Afrika)

Kenya nüfusu kırk altı milyon elli bin üç yüz iki kişi

2015 yılı verilerine göre Kenya'nın nüfusu 46,050,302 kişidir. 1960 yılında 8,105,440 olan Kenya'nın nüfusu, 1970 yılında 11,252,466, 1980 yılında 16,267,906 ve 1990 yılında 23,446,229 kişi olmuştur. Kenya'nın 2000 yılı nüfusu ise 23,446,229 kişiydi.

Kenya hakkında detaylı bilgiKenya bayrağı
Kenya bayrağı
Kenya, Afrika kıtası’nın doğu kıyısında ve ekvator üzerinde bir ülke. Kuzeyinde Etiyopya ve Sudan, batısında Uganda, güneyinde Tanzanya, doğusunda Somali ve Hint Okyanusu yer alır. Nüfusu 39, 002, 772 (32. sırada) olan ülkenin başkenti Nairobi'dir.

Tarihi

Kenya, Afrika’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Kenya’ya ilk defa Arap tüccarlar gelerek, Malindi ve Monbasa şehirlerini kurmuşlardır.

Ülkeye ilk gelen Avrupalılar Portekizli gemiciler olmuştur. Ümit Burnu’nu 1498’de dolaşan Vasco de Gama, Malindi şehrine çıkmış ve bölgeye hakim olmuştur. Portekizliler burada ticaret merkezleri kurmuşlar, kaleler yaptırmışlardır. On sekizinci yüzyılda Araplar Kenya’ya tekrar hakim olmuşlar ve Portekizlileri bölgeden çıkarmışlardır. 1887’de bir İngiliz şirketi Kenyayı Araplardan kiralamış 1895’te de bölgeyi tam kontroluna almıştır. Bundan sonra Kenya tam bir İngiliz sömürgesi olmuştur.

1952’de yapılan bağımsızlık hareketlerinde Jomo Kenyatta liderliğe getirilmiş, ilk yıllarda başarı sağlayamamış İngilizler tarafından tutuklanmıştır. 1961’de de hapisten çıkan Kenyatta, zorlu bir mücadeleden sonra, Kenya’yı bağımsızlığa kavuşturmuştur. Ülkenin ilk hükümet ve devlet başkanı Kenyatta’nın ölümünden (Ağustos 1978) sonra yerine yardımcısı Moi seçilmiştir. 1982’de Moi’ye karşı bazı subaylar tarafından yapılan darbe girişimi kısa sürede bastırıldı. Moi halen devlet başkanlığını sürdürmektedir (1993).

Fiziki YapıKenya'nın dünya üzerindeki konumu
Kenya'nın dünya üzerindeki konumu
Kenya topraklarının doğu ve batısı birbirinden çok farklıdır. Güneydoğu da Hint Okyanusuna açılan dar kıyılar vardır. Kıyı şeridinden kuzey sınırına kadar uzanan iç bölge ülkenin yarısından fazlasını kaplayan kurak ovalardan meydana gelir. Yaylaların ortasında bütün Doğu Afrika’yı kaplayan Rift Vadisi bulunur. Bu vadinin tabanı göllerle kaplıdır. Ülkenin en büyük akarsuyu Tana ve Athi’dir. Ovaların çoğunluğunun deniz seviyesinden yüksekliği 360 m’yi geçmez.

Kenya ve Elgon dağları ülkenin en yüksek kısımlarını meydana getirir. Kenya Dağının yüksekliği 5200 m, Elgon Dağının yüksekliği ise 4321 m’dir. Batıdaki Nyanza Yaylası, dağlık bölgeden ve Rift Vadisinden Uganda ve Tanzanya sınırındaki Victoria Gölüne kadar uzanır. Bu yaylada sulama meselesi olmadığı için çeşitli çiftlikler ve ormanlar, otlaklar yer alır.

İklim

Ülkede sıcaklık, denizden yükseklik durumuna göre değişir. Kıyı şeridinde sıcaklık ortalama 27°C’yi bulurken, dağlık bölgelerde 16°C’ye düşer.

Yağışlar bölgeden bölgeye değişir. Yağışın en fazla olduğu bölge batı kısımlarıdır. Yıllık yağış ortalaması 1270 mm’yi bulur.

Tabii Kaynakları

Bitki örtüsü ve hayvanlar: Ülkenin bitki örtüsü, tropikal ormanlar, hindistancevizi ağaçlarıyla, savanalardan meydana gelir. Buş bölgesinin iç kısımlarında dev baobab ağaçlarına rastlanır. Kıyı bölgelerinde ise palmiye ağaçları bulunur.

Kenya sürek avlarıyla ün yapmış bir ülkedir. Güney ve doğu bölgelerinde arslan, fil, su aygırı, zürafa, antilop, zebra ve daha birçok yabani hayvanlara rastlanır.

Madenler: Kenya yeraltı kaynakları bakımından fakir bir ülkedir. Az miktarda altın, bakır, amyant ve soda tozu çıkarılır.

Siyasi Hayat

İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı kalarak 1963’te bağımsızlığını ilan eden ülkede 1964’te Cumhuriyet rejimi benimsenmiştir. Yedi yıl süre için halk tarafından seçilen devlet başkanı hükümetin de başkanıdır. 171 üyeli millet meclisi yasama görevini yapmaktadır. Meclis üyeleri halk tarafından 5 yıl için seçilir.

Ekonomi

Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Sanayi gelişmemiş olup, turizm önemli gelir kaynağıdır.

Tarım: Kenya topraklarının % 12 gibi az bir kısmının tarıma elverişli olmasına rağmen, halkın % 60’ı tarımla uğraşır.

En çok üretilen ve ihraç edilen ürünler arasında çay, kahve ile böcek yiyen pire otu başta gelir. Kenya, böcek yiyen pire otu üretimi ve ihracatında dünyada birinci sırayı alır.

Diğer önemli tarım ürünleri, yerfıstığı, şekerkamışı, muz, mısır, buğday, pirinç, patates, pamuk ve yerfıstığıdır.

Hayvancılık: Hayvancılık hayli gelişmiştir. En çok sığır, koyun ve keçi beslenir. Bu hayvanlardan, kurak olmayan mevsimlerde ihraç edecek kadar et elde edilir.

Sanayi: Ülkede sanayi gelişmemiştir. Sanayi, zirai hammaddelerin işlenmesi ve hafif tüketim maddeleri yapımıyla sınırlandırılmıştır. Bunun yanısıra petrol üretmese de petrol rafinerisi, motorlu araçlar montajı, çimento ve tekstil gibi sanayi dalları son yıllarda gelişmiştir. Sanayi merkezi başşehir Nairobi ve Mombasa çevresinde toplanmıştır.

Ticaret: İhracatının çoğunluğunu tarım ürünleri meydana getirir. En çok ihraç ettiği ürünler; kahve, çay ile böcek yiyen pire otudur. Bunun yanında sisal keneviri, söğüt kabuğu, konserve et ve deri de ihraç edilir. İhraç ettiği sınai ürünler ise benzin, çimento ve soda tozudur.

Dışardan ise ulaşım araçları, makineler, mamul maddeler, kimyevi maddeler satın alır. Doğu Afrika Ticaret Topluluğuna üye olan Kenya’nın topluluk dışı ticaret yaptığı ülkeler arasında Almanya, İngiltere, ABD, Hollanda ve Japonya bulunur.

Ulaşım: Kara ulaşımı 45.000 km’lik kara yolu ve 4000 km’lik demiryolu ile sağlanır. Karayollarının ancak 4500 km’si asfalttır.

Nairobi ve Mombasa’da birer hava alanı ile Mombasa’da Doğu Afrika’nın en modern ve en önemli limanı vardır.

Kaynak

Rehber Ansiklopedisi

Kenya nerede?

Kenya haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Kenya - Coğrafi Verileri

Konum: Doğu Afrika, Hint Okyanusu kıyısında, Somali ve Tanzanya arasında yer almaktadır.Coğrafi konumu: 1 00 Kuzey derecesi, 38 00 Doğu boylamıHaritadaki konumu: AfrikaYüzölçümü: 582,650 km²Sınırları: toplam: 3,446 kmsınır komşuları: Etiyopya 830 km, Somali 682 km, Sudan 232 ...

Kenya - Ekonomik Göstergeler

GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 45.6 milyar $ (2000 verileri)GSYİH - reel büyüme: %0.4 (2000 verileri)GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %25endüstri: %13hizmet: %62 (1999 verileri)Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %7 (2000 verileri)İş gücü: 9.

Kenya Tarihi

Kenya, Afrika’nın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Kenya’ya ilk defa Arap tüccarlar gelerek, Malindi ve Monbasa şehirlerini kurmuşlardır. Ülkeye ilk gelen Avrupalılar Portekizli gemiciler olmuştur. Ümit Burnu’nu 1498’de dolaşan Vasco de Gama, Malindi şehrine çıkmış ...

Kenya, Uganda, Tanganyika'nın Posta Tarihi Ve Posta Pulları

Kenya, Uganda, Tanganyika (KUT) 1935 ve 1961 yılları arasında Kenya, Uganda ve Tanganyika'nın kolonilerinde "Doğu Afrika Posta ve Telekomünikasyon Yönetimini" tarafından bastırılan posta pullarının kullanımını tanımlamak için belirtilen isimdir.

Kenya Millî Futbol Takımı

Kenya Millî Futbol Takımı, Kenya'yı uluslararası düzeyde futbol alanında temsil eden ve Kenya Futbol Federasyonu tarafından kontrol edilen millî futbol takımı.

Kenya Şilini

Kenya Şilini (İngilizce: Kenyan shilling) uluslararası para birimi kodu KES olan Kenya'nın para birimidir. 1 Şilin, 100 cent'e bölünmüştür.

Tana Nehri, Kenya

Tana Nehri 700 kilometre (430 mil) uzunluğundaki Kenya'daki en uzun nehirdir ve Tana Nehri Bölgesine ismini verir. Kollarından Thika oluşur. Nehir Aberdare Dağlarında Nyeri'n batısına doğru yükselir. Kenya Dağı çevresinde güneye yönelmeden önce doğu doğrultusunda uzanır. Nehir ...

1988 Yaz Olimpiyatları'nda Kenya

Kenya 1988 Yaz Olimpiyatlarında yer aldı. Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen organizasyonda 4'ü kadın toplam 74 Kenyalı sporcu mücadele etti.

2000 Yaz Olimpiyatları'nda Kenya

Kenya 2000 Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı. Avustralya'nın Sidney kentinde yapılan organizasyonda Kenyalılar tamamı atletizmde, 2'si altın, toplam 7 madalya kazandı.

2008 Yaz Olimpiyatları'nda Kenya

Kenya 2008 Yaz Olimpiyatları'nda yer aldı. Çin'in başkenti Pekin'de yapılan organizasyonda 6'sı altın, toplam 14 madalya kazanan Kenyalılar, daha önceki tüm Olimpiyatlardan daha iyi bir performans gösterdi.

2012 Yaz Olimpiyatları'nda Kenya

Kenya, Londra'da düzenlenen 2012 Yaz Olimpiyatları'na dört spor dalında yarışmak üzere 47 sporcusunu göndermiştir. Toplamda 11 madalya (2 altın, 4 gümüş, 5 bronz) kazanan ülke, madalya sıralamasında 28. olmuştur.