Klaus Toppmöller (12 Ağustos 1951 doğumlu) eski futbolcu, teknik direktör.

Klaus Toppmöller

Klaus Toppmöller (12 Ağustos 1951 doğumlu) eski futbolcu, teknik direktör. Milli kariyeri boyunca 3 kez Batı Almanya forması giymiş ve 1 gol atma başarısı göstermiştir. == Antrenörlük kariyeri == Toppmöller, 1987 yazında FSV Salmrohr teknik direktör oldu. 18 Nisan 1988 yılında FSV Salmrohr takımından ayrılarak SSV Ulm 1846 takımının başına geçti. Burada 2 yıl sonunda görevden alınan Toppmöller daha sonra 28 Kasım 1990 tarihinde Doğu Almanya Birinci Lig takımlarından Wismut Aue ile anlaştı. Ancak bu takımda da çok uzun süre kalamadı 30 Haziran 1991 tarihinde ayrıldı. 19 Eylül 1991 tarihinden itibaren Federal Lig takımlarından Waldhof Mannheim ile anlaştı. 30 Haziran 1993 tarihine kadar bu takımı çalıştırdı. Toppmöller 1993 yılında Eintracht Frankfurt teknik direktörü oldu. Ancak takım ile ilişkisi ve aldığı başarısız sonuçlar nedeniyle 10 Nisan 1994 yılında görevden alındı. Toppmöller sonra, 9 Kasım 1994 tarihinde VfL Bochum takımının başına geçti. 1997-1998 sezonunda UEFA Kupası'nda VfL Bochum, son on altı takım arasına girme başarısını gösterdi. 30 Haziran 1999 tarihinde Toppmöller, VfL Bochum takımındaki görevini bıraktı. 1 Temmuz 2001 tarihinde, Bayer Leverkusen takımının başına getirildi. İlk sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde takımını final oynattı ve Real Madrid'e 2-1 kaybetti. Bunun yanı sıra, Federal Ligi ikinci sırada bitirip Almanya Kupası'nda final oynatmıştır. Toppmöller, Alman spor yazarları tarafından 2002 yılında "Yılın futbol antrenörü" seçilmiştir. Ancak, Bayer Leverkusen sonraki sezon kötü bir performans gösterir ve küme düşme hattında kendine yer bulur. Yönetim zayıf bir lig pozisyonunda olması nedeniyle, 16 Şubat 2003 tarihinde Klaus Toppmöller ile yollarını ayırır. Klaus Toppmöller, 23 Ekim 2003 tarihinde Hamburger SV teknik direktörü oldu. Ancak takımı son sıraya düştü. Toppmöller'in garip taktikleri, formasyon ve oyuncuları kendi mevkilerinin dışında kullanması (ofansif orta saha oyuncusu olan Sergej Barbarez'i defansta oynatması) gibi nedenlerden dolayı 17 Ekim 2004 tarihinde görevinden alındı. 1 Şubat 2006 tarihinde Toppmöller, Gürcistan milli futbol takımının teknik direktörü oldu. Ralf Minge yardımcı antrenör olarak görev aldı. Bu görevi 1 Nisan 2008 tarihine kadar sürdürdü ve daha sonra görevden alındı. == Başarıları == === Oyuncu olarak === * DFB-Pokal finali: 1976. * Bundesliga üçüncü: 1979, 1980. === Antrenör olarak === * UEFA Şampiyonlar Ligi finali: 2002. * Bundesliga ikinci: 2002. * DFB-Pokal finali: 2002. * Yılın Antrenörü Ödülü, Almanya Gazetecileri tarafından: 2002. == Dış bağlantılar == * NASL kariyer İstatistikleri * Germany Players T section Data careers * Klaus Toppmöller at fussballdaten.de * Transfermarkt.com Profili * Goal.com Profili

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar