Kolombiya

Kısaca: Kolombiya ya da resmî adıyla Kolombiya Cumhuriyeti, Güney Amerika´da yer alan bağımsız bir cumhuriyettir. Ülke 32 Departamento adı verilen eyaletlerden oluşur. Başkenti Bogotá´dır. Nüfusu yaklaşık 45 milyon kişidir. Kolombiya'nın resmi dili İspanyolca para birimi Kolombiya pezosu'dur. ...devamı ☟

Kolombiya
Kolombiya

Kolombiya HaritasıKolombiya'nın konumu
Kolombiya'nın konumu
Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan ve Güney Amerika’nın dördüncü büyük devleti. Kuzeyinde Karaib Denizi, batısında Pasifik Okyanusu, kuzeydoğusunda ve doğusunda Venezuella, kuzeybatısında Panama, güneydoğusunda Brezilya, güneybatısında Ekvador yer alır.

Tarihi

Kolombiya toprakları, 16. yüzyılın başlarında Ganzalo Jiménez de Quesada ve Sebastian de Balalcozar komutasındaki İspanyollar tarafından bulunmuş ve sömürge haline getirilmiştir.

On sekizinci yüzyıla kadar ülke, İspanyol asıllı beyazlar tarafından yönetildi. Bundan sonra başlayan bağımsızlık mücadelesini Kuzey Amerika ve Fransa İhtilalleri daha da kuvvetlendirdi.

1886’da ülkeye, kıtayı keşfeden Kolomb’un ismi verildi ve Kolombiya Cumhuriyeti ilan edildi. 1903 yılında, ülke topraklarına dahil olan Panama, ABD’nin yardımı ile Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet oldu. Bu ayrılma yüzünden ABD ile Kolombiya arasında 1921 yılına kadar süren gerginlik oldu. Bu tarihten sonra Kolombiya yönetimine iki büyük parti olan Liberaller Partisi ile Muhafazakarlar Partisi hakim oldu. Fakat bu iki parti arasındaki sürtüşmeler, iç karışıklıklara ve ülkenin uzun süre diktatörler tarafından yönetilmesine sebeb oldu. Sivil hükümetle yönetilen Kolombiya’da günümüzde iç karışıklıklar devam etmektedir.

1948 ila 1953 arasında Kolombiya içinde büyük karışıklıklar yaşandı. Violencia adını alan şiddet olayları meydana geldi. 1950 yılında muhafazakar Mariano Ospina Pérez boşalan iktidarı devralan bir başka muhafazakar olan Laureano Gómez vekili Roberto Urdaneta ile birlikte katı bir yönetim sergiledi. Üç yıllık görev sırasında 80.000 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Violencia 1963 yılına kadar sürdü. Bu zaman zarfında 200.000 kişi öldü. Violencia'ya karşı solcu gerilla grubu FARC mücadele etti. Ülkedeki karışıklıklar sebebiyle 12 ağustos 2002'de Başkan Álvaro Uribe Vélez 90 günlük olağanüstü hal ilan etti.

Ülkede 28 mayıs 2006 gününde yapılan seçimlere başkan Álvaro Uribe Vélez, liberal Horacio Serpa, sol PDA'lı Carlos Gaviria ve Bogotá Eski Belediye Başkanı Antanas Mockus adaylıklarını koydular. Seçime katılım oranı sadece % 45,11´di. Başkanlığa tekrar seçilen Álvaro Uribe Vélez % 62 oranında Kolombiya için rekor sayılan oy aldı.

Fiziki YapıKolombiya bayrağı
Kolombiya bayrağı
Kolombiya , fiziki yapı bakımından üç değişik bölgeye ayrılır.

Kıyıları: Güney Amerika’da iki büyük okyanusa kıyısı olan tek ülke Kolombiya’dır. Büyük Okyanus kıyısında Siarra Baudo bölgesi, Atlas Okyanusunun kıyısında ise Santa Marta bölgesi dışında bütün kıyılar düz ve alçaktır.

Dağları: Kolombiya Andları, ülkenin güney-batı sınırı yakınlarından yelpaze biçiminde açılarak kuzey ve kuzeydoğu yönüne doğru uzanarak üç dağ silsilesini meydana getirirler. Bunlar Doğu Cordillera, Orta ve Batı Cordillera adlarını alırlar. Batı Cordillera Dağları diğer dağlara nisbeten daha alçaktır. Fakat Cumbal Yanardağı (4892 m) gibi yer yer yüksek tepeleri vardır.

Orta Cordillera yüksektir ve tepeleri devamlı karla kaplıdır. Batı ile Orta Cordillera arasında yer alan dar Cauca Vadisini, buraya adını veren Cauca Nehri sular.

Orta ve Doğu Cordillera dağları arasındaki geniş vadiyi, Meydelona Nehri sular. Doğu Cordillera Dağlarında 2000-3000 m yüksekliğe ulaşan yaylalar çokdur. Bu bölge, verimli arazisi ile ülkenin tarım alanını meydana getirir.

Doğu bölgesi: Bu bölge Orinoko ve Amazon gibi büyük nehirlerin kollarıyla sulanan, geniş ve düz bir alandır. Bu bölgenin kuzeyi savanlarla, güney kesimi ise ekvator ormanlarıyla kaplıdır. Ülke topraklarının yaklaşık yarısını meydana getiren bölgede nüfusun ancak % 20’lik bir kısmı yaşar.

İklim

Kolombiya’nın ekvatora yakın olması sebebiyle, iklim, tropikal özellik gösterir. İklim, bölgelere göre farklılıklar gösterir. Batı Cordillera’nın batısında kalan bölüme yıllık ortalama 10.160 mm yağış düşerken, Karaib Denizi kıyılarında ise yıllık yağış ortalaması 255 mm’nin altındadır. Doğu kısımda ise nemli tropikal iklim hüküm sürer.

Doğal Kaynaklar

Bitki örtüsü ve hayvanlar: Bitki örtüsü de iklim gibi bölgelere göre değişir. Amazon çevresinde tropikal ormanlar, Büyük Okyanus kıyılarında bataklık koruları; kuzey kesiminde nemli otlaklar; yüksek dağlarda dağ bitkileri; La Guajira’da ise çöl bitkileri bulunur. Böyle farklı bitki örtüsüne sahip olan ülkede jaguar, aslan, tilki, gözlüklü ayı gibi memeli hayvanlar, iki bine yaklaşan kuş türü, çok sayıda böcek ve sürüngen vardır.

Madenleri: Ülke, yeraltı kaynakları bakımından zengindir. Petrol, altın, platin, zümrüt, kömür, demir, kireçtaşı gibi çeşitli madenler bulunmaktadır. Platin üretiminde dünyada ikinci sırayı alır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

45.273.925 (Ocak 2010) olan ülke nüfusu dört etnik gruptan meydana gelmiştir. Nüfusun % 7’sini Kızılderililer, % 5’ni Zenciler, % 20’sini beyazlar, geri kalan kısmını ise melezler meydana getirir.

Nüfusunun büyük kısmı, Doğu Cordillera Dağlarının yaylalarında ve Atlas Okyanusu kıyılarında yoğunlaşmıştır. Büyük şehirler, ülkenin değişik kısımlarına yayılmıştır. Önemli şehirleri: Medellin, Berangu ve Cartogena’dır.

Resmi dil, İspanyolcadır. Ama Kızılderililere ve siyahlara ait dillerin kelimeleriyle zenginleşmiş ve değişmiştir. Halkın büyük kısmı Hıristiyanlığın Katolik mezhebine mensuptur.

Eğitim: Ülkede ilköğretimin 5 yılı mecburi ve ücretsizdir. Güney Amerika’da okur-yazar oranı en yüksek olan ülkelerden biri de Kolombiya’dır. Halkın % 80’i okuma yazma bilmektedir. 22 üniversitesi vardır.

Siyasi Hayat

Başkanlık sistemine dayanan bir Cumhuriyet ile yönetilen ülkede yasama yetkisi, Parlamentoya aittir. Parlamento 4 yıl için seçilen 112 üyeli senato ve 214 üyeli temsilciler meclisinden meydana gelir.

Din

Kolombiya Anayasası´nda inanç özgürlüğü garantiye alınmıştır. Kolombiya hukumeti din bakimindan yasal belgeler tutmamasina karsin, 2001 de, El Tiempo gazetesince yapilan bir anket sonucundaki istatistiklerde soyle sonuclar cikmistir;

   * 81% Roman Katolik.
   * 10% Protestan olmayan katolikler
   * 3.5% Protestan hristiyanlar
   * 1.9% Herhangi bir dine meshup olmayanlar
   * 2.3% Yahudi
   * 3.6% Diger inanclar


Ekonomi

Tarım: Tarım, genellikle kahve üretimine dayalıdır. Kahve üretiminde dünyada birinci sırayı alır. Kahve, daha çok Cauca ve Magdalena vadilerinde yetişir. Kahvenin yanında mısır, şekerkamışı, pamuk, muz, pirinç, patates, buğday ve tütün yetiştirilir. Büyük baş hayvancılık genellikle Karaib kıyılarında veAudların doğusundaki ovalarda gelişmiştir.

Sanayi: Ülkede son yıllarda başlatılan sanayi hamleleri başarılı olmuştur. Sanayi merkezleri üç büyük şehir çevresinde toplanmıştır. Tekstil sanayii ilerlemiştir. Petrol rafinerileri, çimento, lastik, kağıt fabrikaları, besin maddeleri işleyen fabrikalar ve genellikle yabancı yatırımlarla kurulan otomobil, elektrikli aletler ve kimyevi madde fabrikaları vardır.

Ticaret: Kolombiya ticaretinin en önemli ürünü kahvedir. İhracatının yarısını kahve meydana getirmektedir. Bunu petrol, muz, pamuk, şeker, platin, altın, tütün ve büyükbaş hayvan takib eder. Dışarıdan ise motorlu araç ve makina satın alır.

Ulaşım: Ülkeyi enine kesen dağ silsileleri yol yapımını engellemektedir. Ülkedeki karayollarının uzunluğu 106.218 km demiryollarının uzunluğu ise 3500 km’dir. Karayollarının % 10’u asfalttır. Magdelena Irmağının 1500 km’lik kısmı ulaşıma elverişlidir.

Büyük şehirlerinde, 1919 yılında kurulan Havayolları ile hava ulaşımı yapılmaktadır. Ülkede 69 havaalanı vardır.

Kolombiya

Türkçe Kolombiya kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Colombia

Kolombiya

Türkçe Kolombiya kelimesinin Fransızca karşılığı.
colombien/ne

Kolombiya

Türkçe Kolombiya kelimesinin Almanca karşılığı.
adj. kolumbianisch npr. Kolumbien

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Kolombiya Resimleri

Kolombiya Haritaları

Colombia siyasi harita 2002.jpg
Colombia siyasi harita 2002.jpg
dunya uzerinde Colombia nerede.png
dunya uzerinde Colombia nerede.png
ekvator kolombiya venezuela harita.png
ekvator kolombiya venezuela harita.png
kolombiya harisi.png
kolombiya harisi.png
kolombiya harita.jpg
kolombiya harita.jpg
kolombiya harita sr.png
kolombiya harita sr.png
kolombiya nikaragua konum.png
kolombiya nikaragua konum.png
kolombiya siyasi harita 2001.jpg
kolombiya siyasi harita 2001.jpg

Kolombiya Millî Futbol Takımı
6 yıl önce

Barranquilla'da rakibini 1-0 yenen Kolombiya, Ramat Gan'da 0-0 berabere kalarak turnuva biletini aldı. 1990 FIFA Dünya Kupası'nda Kolombiya, Batı Almanya, Yugoslavya...

Kolombiya Millí® Futbol Takımı, 10 Şubat, 1938, 1945, 1962 FIFA Dünya Kupası, 1990 FIFA Dünya Kupası, 1993, 1994 FIFA Dünya Kupası, 2004, 5 Eylül, 7 Şubat
Büyük Kolombiya
6 yıl önce

74°03′B / 4.65°K 74.05°B / 4.65; -74.05 Büyük Kolombiya Cumhuriyeti, bugünkü Venezuela, Kolombiya ve Ekvador'u da içine alan geniş bir cumhuriyet....

Kolombiya pasaportu
6 yıl önce

Kolombiya pasaportu, Kolombiya vatandaşlarına uluslararası seyahat amaçlı verilen bir seyahat belgesidir. Ağustos 2010'dan bu yana makine tarafından okunabilir...

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri
3 yıl önce

yıllık savaşı resmen bitiren anlaşma imzalandı |BBC Gizli Kolombiya Komünist Partisi Kolombiya çatışmaları (1964–günümüz) Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN)...

Kolombiya Kızılderilileri
6 yıl önce

Kolombiya Kızılderilileri (İbyolca Los indios de Colombia, ya da Los indios colombianos), Kolombiya'da yaşayan ve Karayip etrafında (kuzey) ya da And...

Kolombiya 20 Yaş Altı Millî Futbol Takımı
6 yıl önce

Kolombiya 20 yaş altı millî futbol takımı, 20 yaş altı seviyesinde Kolombiya'yı temsil eden ve Kolombiya Futbol Federasyonu tarafından yönetilen futbol...

Kolombiya Pesosu
6 yıl önce

Kolombiya Pesosu (Colombian peso) Kolombiya'nın para birimidir. Uluslararası kodu COP olup, resmi olmayan gösterimi COL$'dır. Ancak resmi peso gösterimi...

Ulusal Kurtuluş Ordusu (Kolombiya)
3 yıl önce

1.500 olduğu sanılmaktadır Grup, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri – Halk Ordusu (FARC-EP)’ndan sonra Kolombiya’daki en büyük silahlı örgüt olarak bilinmektedir...