Marco Polo

Kısaca: Marco Polo (d. 1254, Venedik - ö. 1324), İtalyan gezgin. ...devamı ☟

Marco Polo
Marco PoloMarco Polo
Marco Polo
Marco Polo (d. 1254, Venedik - ö. 1324), İtalyan gezgin. Marco Polo 1254'te (daha sonra Venedik'in bir protektorası olan) Dalmaçya'nın Korcula adasında Marko Piliçia olarak dünyaya geldi.

Venedikli bir tüccarın oğludur. Çocukluğunda, Karadeniz ve Akdenizdeki ticaret merkezlerine uğrayan babasıyla yolculuklar yaptı.

Dünya seyahati

Papa 9. Gregorius, babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi (1271). Marco Polo, onlarla birlikte Hanbalık'a (Pekin) gitti. Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü, ve Çin'i dolaştı. 2,5 yıl kadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han'ın verdiği görevle 17 yıl doğu ülkelerini dolaştı. Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

Papa 9. Gregorius, babası ile amcasını Kubilay Han'a mektup göndermekle görevlendirdi (1271). Marco Polo, onlarla birlikte Hanbalık'a (Pekin) gitti. Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü, ve Çin'i dolaştı. 2,5 yıl kadar süren bu yolculuklarından sonra Kubilay Han'ın verdiği görevle 17 yıl doğu ülkelerini dolaştı. Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaptı.

1260 yılında, Niccolo ve Maffeo Polo isimlerinde Venedik`li iki kardeş gerçekten ilginç bir seyahate çıktılar. Rusya`ya kadar gittiler. Hazar Denizi yoluyla dönecekleri esnada, Çin`de İmparator olan Kubilay Han`ın sarayından gönderilmiş özel delegelerle karşılaştılar. İtalya`ya dönecekleri yerde,delegelere katılıp Çin`e, Kubilay Han`ın sarayının bulunduğu Pekin`e gittiler. Orada gayet iyi karşılanıp ağırlandılar ve 1269 yılına kadar Venedik’teki evlerine dönmediler. Döndükten 2 yıl sonra tekrar Kubilay Han`ın sarayına gitmek için yeni bir yolculuğa çıktıklarında, Niccolo`nun 17 yaşındaki oğlu Marko Polo da onlarla beraberdi.

Ortaçağ`ın başlarında (1252-1324) yaşamış olan dünyaca ünlü Venedikli seyyah Marco Polo, işte 1269 yılında Venedik`ten babası ve amcasıyla beraber Çin`e gitmek üzere yola çıkan 17 yaşındaki bu gençti. Orta Asya`nın sonsuz ve tehlikeli çöllerini, çıplak, gündüzleri güneşle kavrulan, geceleri buz kesen yüksek dağlarını aşarak Pekin`e ulaşmaları tam üç yıl sürdü. Oraya ulaştıklarında, büyük İmparator Kubilay Han, genç, zeki ve yaşına göre gerçekten bilgili Marko Polo ile yakından ilgilendi. Sınırları son derece geniş imparatorluğunda, onu çeşitli görevlerle Pekin`den başka yerlere de gönderdi. Marko Polo tam 17 yıl Kubilay Han`a hizmet etti. Başarılı hizmetlerinin karşılığında onurlandın idi, kendine son derece değerli hediyeler verildi.

Bu arada,en ufak ayrıntıları da ihmal etmeksizin günü gününe notlar tutuyor, halkın yaşantısını, gelenek ve töreleri, Avrupalılara yabancı, Avrupalılar taralından henüz bilinmeyen bazı şeyleri (ipek,havai fişek,uçurtma vs.gibi) dikkatle izliyordu. Hakkında Avrupalıların hemen hemen hiç denilecek kadar az şey bildiği Doğu`yu yakından tanıdı.

Sonunda tekrar kendi memleketine döndüğü zaman kırk bir yaşındaydı, harip ve çok şey öğrendiği seyahati hakkında bir kitap yazdı. Ne yazık ki İtalyanlar onun yazdıklarının çoğuna yalan gözüyle baktılar. 1298 yılında Venedik`le Cenova arasında çıkan savaşta, Marko Polo Cenovalılar`a tutsak düştü. Cenova`da zindandayken, İl Millione-Milyon adındaki ünlü eserini yazdı. Bu eser, bir seyahatname niteliğindeydi. Avrupa halkı, Uzak Doğu hakkında sağlam temelli bilgilerini ilk kez bu eserden edindiler.

Marko Polo 1324 yılında öldüğü zaman 72 yaşındaydı. Eseri sonradan yüzlerce kez basıldı ve bütün dünya dillerine çevrildi.

Kitabı

1295'te Venedik'e dönen Marco Polo, yeniden ticarete atıldı. Ancak Cuzzolo savaşından sonra Cenevizliler'e esir düştü (1298). Tutukevinde kaldığı süre içinde, arkadaşı Rusticheollo do Pisa'ya yolculuk anılarını yazdırdı. Çeşitli halkların toplumsal hayatlarını, törelerini ince ayrıntılarıyla anlatan bu kitap, coğrafya bilgilerinin yanısıra etnolojik ve sosyolojik değer taşımaktadır. Il Milione adıyla birçok kez yayımlanan eser Uzakdoğu ve Afrika'nın Avrupa'da tanınmasına katkıda bulundu.

Aynı zamanda Italo Calvino'nun Görünmez Kentler adlı kitabının da başkahramanıdır. Kubilay Han, Marco Polo'ya şehirleri görüp anlaması için görev verir. Marco Polo da kendi gözüyle gezdiği şehirleri anlatır. Ancak bu bilgiler yeni yerler fethetmek için gerekli bilgiler değildir.

Kubilay Han tarafından görevlendirilmesi

1292'de babası ve amcasıyla birlikte, İran Şahı'yla evlenecek bir prensesi götürmekle görevlendirildi. Deniz yolunu seçerek, 14 gemi ve 600 kişiyle yola çıktılar; Koromandel kıyıları ve Dekkan yarımadasını dolaşarak Hürmüz limanına vardılar. 18 ay süren bu zorlu yolculuk sonunda geriye 20 kişi kaldı.

Kitabı

1295'te Venedik'e dönen Marco Polo, yeniden ticarete atıldı. Ancak Cuzzolo savaşından sonra Cenevizliler'e esir düştü (1298). Tutukevinde kaldığı süre içinde, arkadaşı Rusticheollo do Pisa'ya yolculuk anılarını yazdırdı. Çeşitli halkların toplumsal hayatlarını, törelerini ince ayrıntılarıyla anlatan bu kitap, coğrafya bilgilerinin yanısıra etnolojik ve sosyolojik değer taşımaktadır. Il Milione adıyla bir çok kez yayımlanan eser Uzakdoğu ve Afrika'nın Avrupa'da tanınmasına katkıda bulundu.

Marco Polo

İngilizce Marco Polo kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. (1254-1324) comerciante y explorador italiano de Venecia, uno de los primeros exploradores europeos que viajó cruzando Asia

Marco Polo

İngilizce Marco Polo kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Marco Polo (1254-1324), voyageur et explorateur italien, surtout connu pour son voyage en Chine qui dura 17 ans, auteur du "Livre des Merveilles du monde"

Marco Polo

İngilizce Marco Polo kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Marco Polo (1254-1324), italienischer Kaufmann Sefahrer und Entdecker aus Venedig stammend, einer der ersten Europäer nach Asien zu fahren

Marco Polo

İngilizce Marco Polo kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. Marco Polo, (1254-1324) mercante ed esploratore veneziano fra i primi esploratori europei a percorrere l'Asia

Marco Polo

İngilizce Marco Polo kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Marco Polo (1254-1324), comerciante e explorador italiano (de Veneza), um dos primeiros europeus a explorar a Ásia

Marco Polo

Fransızca Marco Polo kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Marco Polo (1254-1324), Italian merchant and explorer from Venice, one of the first European explorers to travel across Asia

Marco Polo

Almanca Marco Polo kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. (1254-1324) Italian merchant and explorer from Venice, one of the first European explorers to travel across Asia

Marco Polo

n. (1254-1324) Italian merchant and explorer from Venice, one of the first European explorers to travel across Asia n. Marco Polo, 13th-14th century Italian merchant and explorer, one of the first European explorers to travel across Asia n. Marco Polo (1254-1324), Italian merchant and explorer from Venice, one of the first European explorers to travel across Asia

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.