Mariah Carey

Kısaca: Mariah Carey, 27 Mart 1970'de dünyaya geldi. Henüz 3 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı. Bu ayrılığın ardından Carey, büyük sıklıkla annesinin yanında kalmaya başladı. ...devamı ☟

Mariah Carey
Mariah Carey

Mariah Carey, 27 Mart 1970'de dünyaya geldi. Henüz 3 yaşındayken annesi ile babası ayrıldı. Bu ayrılığın ardından Carey, büyük sıklıkla annesinin yanında kalmaya başladı. Başarılı bir opera sanatçısı olan annesi tek başına geçimini sağlamakta zorlandığından sık sık ev değiştiriyor, küçük Mariah ile hayatın zorluklarına göğüs germeye çalışıyordu.

3 yaşından başlayarak uzun süre ağabeyinin müzik grubunda şarkı söyleyen Mariah, yüksek okul seviyesine geldi ve Harborfields okuluna girdi. Bu okuldan mezun olmasının ardından bir dostuyla New York'a taşındı. Maddi durumun elverişsizliği yüzünden burda eski ve bakımsız bir evde kalmaya başladılar. Eve yerleştikten sonra hemen iş aramaya başlayan Mariah birçok yerde farklı görevler aldı, farklı işlerle uğraştı. Hosteslikten temizlikçiliğe yaklaşık 8-10 farklı iş yaptı. Uzun bir sürenin ardından çok uygun bir iş bularak pop yıldızı Brenda Starr'ın vokalistliğini yapmaya başladı. Mariah Carey, büyüleyici sesiyle birçok yapımcı ve müzisyeni etkiledi.

Ardından yaptığı çalışmaların sonucunda 1990'da ilk albümünü çıkardı. İlk albümünğn dünya çapında 12 milyon satmasıyla çok büyük bir başarıya imza atan Carey, Billboard'un "En İyi Single'lar" (tek parçalık albüm) listesinde de zirvede yer almıştı. 1992'de ikinci albümü "Emotions" ile yine büyük başarı kazandı. Grammy gecesinde "En İyi Bayan Pop Şarkıcısı" ödülünü almıştı. Ayrıca Amerika Müzik Ödülleri'nde de "Favori Bayan Sanatçı" seçilmişti. Artık başarılar üstüste geliyor, Mariah Carey kariyerini her geçen gün ödüllerle pekiştiriyordu.

1993'de Music Box (Müzik Kutusu) albümünün 24 milyondan fazla satmasıyla dünya çapında önemli bir başarıya ulaştı. "Dreamlover" ve "Hero" "En İyi Single'lar" listesinde zirveden inmezken "Without You" da TOP 10 listelerinde 1 numaraya çıktı. Bir sene sonra çıkardığı "Merry Christmas" albümü de çok kısa zamanda 8 milyon sattı. Artık Mariah Carey tüm dünyanın konuştuğu dev bir isimdi.

Çalışmalarına ara vermiyor, sürekli yeni albümlerle sevenlerinin karşısına çıkıyordu. "Daydream" albümüyle en çok satılan 200 albüm listesinde 1. sırada yer aldı. "Fantasy", "One Sweet Day" singlelarıyla da olay yarattı ve RIAA tarafından tam 9 kez Platinum ödülüne layık görüldü. Ardından "Butterfly" albümünü ve bu albümde yer alan "Honey"'i single olarak sundu. Diğer albümlerden de büyük ilgiyle karşılanan ve milyonlarca satılan albüm Mariah Carey'nin başarısına başarı katıyordu. Ödüller birbirini izledi, tüm pop listelerinin zirvesinde o yer aldı. Artık ne eski kötü günler, ne maddi sıkıntı vardı. Bir dergi röportajında kendisini dünyanın en mutlu insanı olarak gösterdi ve eski zorlukları kendi çabasıyla yendiğini anlattı.

Tüm zor şartlara rağmen mükemmel bir çalışma gücü ile büyük başarılara imza atmış olan Mariah Carey, dünyanın en çok konuşulan şarkıcılarından biri oldu. Yaptığı herşeyle, tüm albümleri, tüm çalışmalarıyla uzun süre konuşuldu, konserlerine binlerce insan akın etti. Hosteslikten, temizlikçilikten buralara gelebileceğini kim tahmin edebilirdi?

Mariah Carey

İngilizce Mariah Carey kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
Mariah Carey (nacida en 1970), famosa cantante americana

Mariah Carey

İngilizce Mariah Carey kelimelerinin Fransızca karşılığı.
Mariah Carey (née en 1970), compositrice et chanteuse de soul et de pop américaine 

Mariah Carey

İngilizce Mariah Carey kelimelerinin Almanca karşılığı.
Mariah Carrey (Name), berühmte Sängerin

Mariah Carey

İngilizce Mariah Carey kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
Mariah Carey (cantante famosa)

Mariah Carey

İngilizce Mariah Carey kelimelerinin Portekizce karşılığı.
Mariah Carey (nascida em 1970), cantora americana famosa

Mariah Carey

Fransızca Mariah Carey kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Mariah Carey (born 1970), American singer and songwriter

Mariah Carey

n. Mariah Carey (born 1970), American singer and songwriter

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Mariah Carey Resimleri