Mihail Kalinin

Kısaca: Mihail İvanoviç Kalinin (Rusça: Михаи́л Ива́нович Кали́нин) (7 Kasım 1875 – 3 Haziran 1946), 1919 - 1946 yılları arasında Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı yapmış Bolşevik devrimci. 1926 yılından itibaren Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) Politbüro üyesi olmuştur. SBKP Genel Sekreteri Josef Stalin’in yakın çalışma arkadaşı ve Eski Bolşevik. ...devamı ☟

Mihail İvanoviç Kalinin (Rusça: Михаи́л Ива́нович Кали́нин) (7 Kasım 1875 – 3 Haziran 1946), 1919 - 1946 yılları arasında Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı yapmış Bolşevik devrimci. 1926 yılından itibaren Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) Politbüro üyesi olmuştur. SBKP Genel Sekreteri Josef Stalin’in yakın çalışma arkadaşı ve Eski Bolşevik. Gençliği Kalinin 7 Kasım 1875 günü Rusya İmparatorluğuna bağlı Tver Oblastındaki bir köyde köylü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. 1889 yılında orta eğitimine tamamlayarak çiftliklerde çalışmaya başlar. Daha sonra Sankt Petersburg’a geçer ve 1895 yılında metal işçisi olur. 1906 yılında Estonya kökenli Katarina Loorberg ile evlenir. Siyasete atılması Kalinin 1898 yılında Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi RSDİP’e katılmıştır. Partiye ilk katılanlardandır. RSDİP içinde 1903 yılında yaşanan BolşevikMenşevik ayrışmasında Vladimir Lenin tarafında Bolşeviklerin yanında yeralır. 1905 Devrimi sırasında metal işçileri arasında örgütlenir. Sonrasında sırasıyla Tiflis, Reval, Tallinn ve Moskova’da görev yapar. 1912 yılında Prag’da yapılan ve Bolşeviklerin ayrı bir siyasi parti olduklarını ilan ettikleri ilk toplantı olan Parti Konferansına delege olarak katılır. Oluşturulan Merkez Komiteye aday üye olarak seçilir ve Rusya’da faaliyet göstermesi kararlaştırılır. 1917 yılı Kalinin 1916 yılında siyasi faaliyetlerinden ötürü 1916 yılında tutuklanır.

1917 yılı

nda Şubat Devrimi ile Çarlık rejiminin devrilmesiyle beraber serbest kalır. Başkent Petrograd’a giderek buradaki Bolşeviklere katılır. Pravda gazetesinin çıkartılmasına yardımcı olur. Bu dönemde Pravda yayaın kurulundaki Josef Stalin ve Matvei Muranov gibi Menşeviklerle birleşilmesini savunur. Lenin'in sürgünde bulunduğu İsviçre’den Mühürlü Tren ile dönmesiyle beraber yayınladığı Nisan Tezlerinden sonra fikirlerini değiştirecektir. Ancak yaz aylarında Aleksandr Kerenski’nin başbakanlığını yürüttüğü Geçici Hükümetin silahlı bir ayaklanmayla devrilmesine karşıdır. Kalinin Ekim Devriminin öncesi ve sırasında Petrograd Şehir Duması tarafından seçilmiş belediye başkanıdır. Sovyet devlet adamı 1919 yılında Rusya Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi ve Politbüro aday üyesi olur. Yakov Sverdlov Mart 1919’da hayatını kaybedince Kalinin onun yerine Tüm Rusya Merkez Yönetim Komitesi (VtsIK) başkanlığına getirilir. Kalinin’in başkanlığının adı çok kez değişikliğe uğrar. Kalinin bu görevde II. Dünya Savaşının sonuna kadar bulunacaktır.

Komintern görevleri

Kalinin 1920 yılında Moskova’da yapılan Komintern 2. Kongresine Rus delegasyonunda katılır. Ayrıca 1924 yılındaki Komintern 5. Kongresine de hitap edecektir. Stalin ile ilişkileri Kalinin, 1924 yılında Lenin'in ölümünden sonra başlayan Bolşevikler arası iktidar kavgasında Stalin tarafında yeralır. Kalinin köylü geçmişe sahip olduğundan dolayı devlet başkanı olması Sovyetler Birliği için bir gurur kaynağı olarak gösterilmiştir. Ancak Sovyetler Birliğinde gerçek karar yetkisi hep Bolşevik Parti yönetiminde olmuştur. Büyük Temizlik adı verilen tasfiye hareketlerine karşı çıkmasa da idam cezalarına karşı tepki gösterir. Yakın arkadaşı Avel Enukidze’nin idamına karşı çıksa da Stalin’e hep bağlı kalacaktır. Kendisi de bu dönemde NKVD tarafından takip edilecektir. Eşi karşı-devrimci troçkist eylemlerinden dolayı 25 Ekim 1938’de tutuklanır. Çalışma kampına sürülecek ve ancak 1945 yılında serbest kalacaktır. Ölümü ve geleneği Kalinin 1946 yılında emekli olur ve aynı yıl 3 Haziran günü Moskova’da ölür. Devlet töreniyle Kremlin Duvarı Mezarlığına gömülür. Yaşamı sırasında Tver, Korolyov ve Königsberg şehirlerine onun adı verilir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra eski adı Königsberg olan Kaliningrad hala onun adını taşımaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.