Moskova

Moskova Rusya Federasyonu’nun başşehri. Rusya’nın batı kesiminde yer alır. Dış sınırlarını kabaca Moskova Çevreyolu’nun çizdiği yaklaşık 1000 km2lik bir alanı kaplar. Siyâsal konumuyla târih boyunca önemli bir rol oynayan Moskova halen ülkenin en büyük şehri ve önde gelen sanâyi, kültür, bilim ve eğitim merkezidir. Nüfûsu 9 milyon civârındadır.

MOSKOVA (türkçe) ingilizcesi
1. n. Moscow,
MOSKOVA (türkçe) fransızcası
1. Moscou
MOSKOVA (türkçe) almancası
1. adj. moskowitischnpr. Moskau

Moskova hakkında bilgiler

Moskova Rusya Federasyonu’nun başşehri. Rusya’nın batı kesiminde yer alır. Dış sınırlarını kabaca Moskova Çevreyolu’nun çizdiği yaklaşık 1000 km2lik bir alanı kaplar. Siyasal konumuyla tarih boyunca önemli bir rol oynayan Moskova halen ülkenin en büyük şehri ve önde gelen sanayi, kültür, bilim ve eğitim merkezidir. Nüfusu 10.4 milyon civarındadır.

Avrupa Rusyası’ndaki geniş ovanın ortasında yer alan Moskova, Volga’ya dökülen Oka’nın bir kolu olan Moskova Irmağının geçtiği sığ bir vadide kuruludur.

Moskova’da Atlas Okyanusundan gelen ılıman batı rüzgarlarının bir ölçüde yumuşattığı bir kara iklimi hakimdir. Kışlar uzun ve soğuk, yazlar ise kısa ve serin geçer. Ocak ve Temmuz ortalama sıcaklıkları sırasıyla -10 ila 18°C dir.

Ülkenin en gelişmiş ve en yoğun nüfuslu kesimini meydana getiren Merkezi Ekonomik Bölgenin merkezi olarak sanayide birinci sırada yer alır. Başşehir olarak taşıdığı idari öneme rağmen, şehrin hizmet sektörünün istihdam içindeki payı oldukça düşüktür. Toplam işgücünün yarıdan fazlasını genellikle dokuma ve gıda sanayilerinde çalışan kadınlar meydana getirir.

Şehrin önde gelen sanayi dalları metal işleme ve makine yapımıdır. Diğer önemli sanayi ürünleri arasında dokuma ve giyim eşyası, kimyevi maddeler, gıda, ayakkabı ve ağaç işleri sayılabilir.

Şehiriçi ulaşım metro, otobüs, tramvay ve troleybüs gibi toplu taşıma araçlarına dayanır. Banliyölere ulaşımı Moskova Küçük Çevre Demiryolu ile Moskova Metropoliten Alanı Çevre Demiryolu sağlar.

Çok sayıda eğitim kurumu toplanmıştır. En önde gelen yüksek öğretim kurumu Moskova Devlet Üniversitesidir. Şehirde ayrıca belirli sahalarda uzmanlaşmış birçok eğitim kurumu da vardır. Bunların en tanınmışları Moskova Tmiryazev Tarım Akademisiyle Çaykovski Devlet Konservatuvarıdır.

Moskova adının geçtiği ilk tarihi kayıt 1147’den kalmadır. Bugün Kremlin’in bulunduğu yerde 1156’da savunmaya yönelik ilk toprak ve ahşap tahkimatın inşa edilmesinden sonra Vladimir-Suzdal Prensliğinin en önemli şehirleri arasına giren Moskova, büyük Moğol istilası (1236-1240) sırasında yakıldı. Rus Ortodoks Kilisesi metropoliti 1326’da merkezini Vladimir’den Moskova’ya taşıdı. Moskova büyük prensleri zamanla çevredeki Rus prensliklerini de kendilerine bağladılar.

Moskova 15. yüzyılın ikinci yarısında, birleşik bir Rus Devletinin kurulması döneminde tartışmasız siyasal merkez durumuna geldi.

1712’de I. Petro’nun başşehri Petersburg’a taşımasının Moskova üzerindeki olumsuz etkisi fazla sürmedi. Napoleon’un 1812’deki Rusya Seferi sırasında şehir Fransız kuvvetlerinin işgaline girdi ve binaların üçte ikisinden fazlası harap oldu. Savaştan sonra şehir yeniden imar edildi. 1917’de Şubat Devrimiyle birlikte şehirde işçi ve asker sovyetleri kuruldu. Ekim Devriminde, kısa bir çarpışmanın ardından Moskova Bolşeviklerin denetimine girdi. Lenin 1918 Mart’ında Sovyet hükümetini Moskova’ya taşıdı. Moskova’nın başşehir oluşu 30 Aralık 1922’de resmen onaylandı.

Sovyet iktidarının pekişmesini takip eden yıllarda Moskova geniş çaplı yatırımlarla ülke sanayisine öncülük etti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Rusya’ya giren Alman kuvvetleri 1941 sonlarında Moskova’nın dış mahallerine kadar ilerledi. Savaş sonrasında şehrin onarımı kısa sürede tamamlandı.

1991’de Sovyetler Birliği dağılınca Moskova Rusya Federasyonu’nun başşehri oldu.

Moskova nerede?

Moskova haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

Ultra Bra tarafından söylenen Moskova adlı şarkının sözleri.

(koskinen/saarikivi/ultra bra)
olen saanut postikortin moskovasta
korkeat punaiset muurit, lilliputti-ihmisten jono
kiemurtelee kohti mausoleumia
haluaako joku tietää jotain moskovasta
siellä ihmiset on köyhiä ja heitä huijataan
monesta pahasta valitsevat kurjat kansalaiset
se joka on oikein viisas tai kiero
pääsee kerran toiseen maahan
onko metro luotettava tukholmassa
onko pariisissa tallella vahva terästorni
onko berliinissä makkaraa ilman läskiä
onko helsinki tunnin edellä vai jäljessä?
vieläkö joku muistaa ylpeää kaupunkia
joka syli avoinna seisoi kaikkien kansojen tulla
tilaa kaviaaria ja valita palvelusta
kun lähdet ravintolasta muista kuitenkin pelätä
valehtele nimesi matkalla moskovaan
onko metro luotettava tukholmassa...
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Moskova Konferansı

Balkanların ve Orta Avrupa'nın durumu Churchill'in çok canını sıkıyordu. Sovyet yayılmasını önlemek için Stalin'le bir anlaşma yapmak üzere Moskova'ya gitti ve 9-20 Ekim 1944'de Stalin''le görüştü. Balkan memleketlerinin iki devlet arasında nüfuz bölgelerine ayrılışı ...

Moskova Antlaşması

Moskova Antlaşması, Rusya ile TBMM Hükümeti arasında 16 Mart 1921'de imzalanan antlaşma.

Moskova Antlaşması (1970)

Moskova Antlaşması, 1970 Federal Almanya ile SSCB arasında 12 Ağustos 1970'de imzalanan antlaşma. Bu antlaşmya göre Batı Almanya, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Berlin üzerindeki hakları saklı kalmak şartıyla, Avrupa'daki sınırların dokunulmazlığını kabul ettirme, bu ...

Moskova Üniversitesi

M.V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Rusça: Московский государственный ...

Moskova Devlet Üniversitesi

M.V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi (Rusça: Московский государственный ...

1921 Moskova Antlaşması

Moskova Antlaşması, Sovyet Rusya ile TBMM Hükümeti arasında 16 Mart 1921'de imzalanan antlaşma. Sovyet Rusya'nın genel siyasetini dikkate alan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bekir Sami Bey Başkanlığında Moskova'ya bir heyet göndermişti.

CSKA Moskova

PFK ÇSKA Moskova (Rusça: Профессиональный футбольный клуб – ЦСКА) Rusya'nın Moskova şehrinde kurulmuş bir profesyonel futbol kulübü. 1911 yılında Kızıl Ordu tarafından ÇSKA Moskova adıyla kurulan kulüp, 1951'de adını ÇDSA Moskova, 1957'de CSK Mo ...

FC Lokomotiv Moskova

Lokomotiv Moskova (Rusça: Локомотив Москва), Rusya futbol kulüplerinden birisidir. 1923 yılında demiryolu işçileri tarafından kurulan kulüp maçlarını Moskova'daki 28.800 kişilik Lokomotif Stadı'nda oynamaktadır.