Tallinn

Tallinn, Estonya'nın başkenti ve ana liman kentidir. Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 80 kilometre güneyinde yer alır.

Tallinn hakkında detaylı bilgi

Estonya'nın başkenti ve ana liman kentidir. Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 80 kilometre güneyinde yer alır.

İsmin kökeni

Kentin tarihteki diğer isimleri Kolõvan, Lindanise, Lindanisa (Lindanäs) ve "Reval" türevleri - Revalya, Revel, Revelin'dir. Tallinn kelimesi'nin tam olarak nereden geldiği bilinmese de, kelime kökeni olarak "Taani-linn" (Danimarkalılar'ın Kenti) veya "talu linn" (çiftçi kenti) olması muhtemeldir. Tallinn ismi 1918 yılında Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra resmi olarak kabul edilmiştir. 1918 öncesi ise kentin adı Reval'di.

Tarihi

Tallinn'in tarihi yerleri üç bölüme ayrılır:

 • "Katedral Tepesi", Tallinn tarihinde merkezi otoritenin kurulduğu ilk yerdir. Önceleri piskopusun yönetiminde kalan Tallinn, daha sonraları soylular tarafından yönetilmeye başlamıştır. Günümüzde ise Estonya meclisi burada yer alır.


 • "Eski Kasaba", eskiden sıradan Estonyalılar'ın yaşadığı bölümdür. 19. yüzyıla kadar Katedral Tepesi'nden bağımsız yönetiliyordu.


 • "Kırsal alan", Eski Kasaba'nın güneyinde yer alan ve çiftçilerin yaşadığı bölümdür.


Tallinn'in tarihi sayısız işgaller ve saldırılarla doludur. En son İkinici Dünya Savaşı sırasında ağır bombardıman altında kalan kentin tarihi bölümü ayakta durmayı başarmıştır. Tallinn 1997'de UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir.

15. yüzyılda inşa edilen 159 metre yüksekliğindeki gotik mimarisiyle Aziz Olaf Kilisesi, Avrupa'daki uzun yapıydı. Yangınlar yüzünden, kilisenin tekrar restore edilmiş olmasına karşın, yapının bugünkü boyu 123 metreye inmiştir.

Eğitim

Tallinn'deki üniversitesiter:

 • Tallinn Pedagoji Üniversitesi
 • Tallinn Müzik Akademisi
 • Tallinn Sanat Akademisi
 • Tallinn Devlet Savunma Akademisi
 • Tallinn Protestan Luteran Kilisesi Teoloji Enstütüsü
 • Tallinn The International University Concordia Audentes

  Spor

  1980 Olimpiyatları yelkenli kayık yarışmaları Tallinn'de yapıldı. Kent merkezinde birçok bina, Olimpik Otel, Posane ve Yelkencilik Merkezi olimpiyatlar zamanında yapıldı.

  Nüfus

  Tallinn nüfusu 2000 yılı sayımına göre 500.400'dür.


Nüfus değişimi:
1816 12, 000
1834 15, 300
1851 24, 000
1881 45, 900
1897 58, 800
1925 119, 800
1989 500, 000+
2000 340, 000
2005 401, 694


Avrupa Birliği'nin istatistik ajansı Eurostat'ın verilerine göre, Avrupa Birliği içinde Tallinn %27.8 ile A.B. harici yabancı nüfusun en çok yaşadığı kenttir.

Ulaşım

Havayolu

Tallinn Uluslararası Havalimanı kent merkezine 1 kilometre mesafedir. Helsinki'den 189 avro karşılığında Tallinn'e düzenli helikopter seferleri düzenlenmektedir. Dünyada iki başkent arası düzenli yapılan en hızlı ulaşım şekli bu helikopter seferleridir.

Kara Ulaşımı

Tallinn garından Tartu, Pärnu, Narva, Riga, Moskova ve St. Petersburg'a tren hatları mevcuttur. Ayrıca otobüs ile ülkedeki diğer kentlere de ulaşım münkündür. Tallinn Baltica otobanı ile Polonya'ya bağlanmıştır.

Deniz ulaşımı

Tallinn'den yapılan başlıca feribot seferleri:
 • Helsinki (Finlandiya)
 • Stockholm (İsveç)
 • Åland (Finlandiya)
 • St. Petersburg (Rusya)
 • Rostock (Almanya)

  Coğrayfa

  Tallinn Estonya'nın Harjumaa bölgesinde yer alır.


Tallinn'in en büyük gölü Ülemiste'dir. Bu göl aynı zamanda kentin içme suyu ihtiyacını karşılar.

Tallinn nerede?

Tallinn haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tallinn Üniversitesi

Estonya`nın başkenti Tallinn`de yeralan üniversite ve yüksek öğrenim merkezi.

FC Levadia Tallinn

FC Levadia Tallinn , Estonya'nın başkenti Talinn'de kurulmuş spor kulübüdür. Estonya'nın en başarılı ikinci kulübü sayılabilir. 6 kez lig şampiyonluğu ve 3 kez Estonya Süper Kupası elde etmiştir.

Tallinn Teknoloji Üniversitesi

Tallinn Teknoloji Üniversitesi (Estonyaca: ''Tallinna Tehnikaülikool'' ya da kısaca ''TTÜ''), Estonya'da bulunan tek teknik üniversite olup, ülkede önde gelen üç yükseköğretim kurumundan biridir. Ülkenin başkenti Tallinn'de bulunan üniversite, Tallinn Üniversitesi ile ilişkili ...

FC Flora Tallinn

FC Flora Tallinn 1990 yılında kurulmuş Estonya merkezli futbol kulübü.

Tallinn Tahliyesi

Tallinn Tahliyesi, Baltık Filosu'nun bir bölümünün ve kentteki Kızıl Ordu birliklerinin 1941 Ağustos ayında Tallinn'den tahliyesi operasyonudur. Bazı kaynaklarda Tallinn felaketi ya da Sovyet Dankörkü olarak bilinir.

Lennart Meri Tallinn Havalimanı

Lennart Meri Tallinn Havalimanı (Estonca:''Lennart Meri Tallinna lennujaam'') (IATA:TLL, ICAO:EETN) Estonya'nın başkenti Tallinn'dedir. Ülkedeki en büyük havalimanıdır ve Estonya'nın ulusal havayolu Estonian Air'in merkezidir. Tallinn'den uzuaklığı yaklaşık 4 km.'dir. Ülemiste ...

Estoniya

Estoniya'' (Rusça: Эстония), Estonya'nın başkenti Tallinn'de yayımlanan gazetenin adı. Gazete Rusça yayımlanmaktadır. Estonya'nın en çok okunan, "Rusça" gazetesidir. Estonya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti iken gazete ''Sovietskaya Estoniya'' ...

Estonya

Estonya Cumhuriyeti Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Avrupa devleti. Kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Letonya, batısında Baltık Denizi yer alır. Ülke toprakları ana kara kısmının yanında 800 kadar ada ve adacıktan meydana gelir.

Kotka

Kotka, Finlandiya'da bir şehir ve belediyedir. Eski adı Rochensalm'dır.