--}}

Miralay Ahmet Bey

Miralay Ahmet Bey Camii, Mersin'in Tarsus ilçesinde bulunan, adını onu yaptıran kişi olan Miralay Ahmet Bey'den alan camidir. Miralay Ahmet Bey tarafından yaptırılan eserler arasında Eski Hal Camii, 20 odalı bir medrese ve Bozcaada'da bulunan Alaybey Camii de yer almaktadır. V.

yetersiz Miralay Ahmet Bey``, V. Murat´ın baştabibi Emin Paşa´nın oğludur. İlk eşi Növber Hanım`ın genç yaşta vefat etmesiyle, Binbaşı Şevket Bey´in kızı Nazire Hanım ile ikinci evliliğini yapmıştır. Şükufe Nihal adında bir kızı, Raif adında bir oğlu vardır.

Şam, Beyrut, Manastır ve Selanik`te görevlerde bulunmuştur. Tanıdığı devlet adamları, şairler ve yazarlarla, evinde, sürekli toplantılar yapardı. Kızı Şükufe Nihal, bu toplantılardan etkilenerek, gelecekte Türk Edebiyat dünyasının önemli şairlerinden biri olacaktır.

1850`li yıllarda, Mersin`in Tarsus ilçesinde, Eski Hal Camii Miralay Ahmet Bey Camii ve Medresesi olarak bilinen ve kendi adıyla anılan bir cami ve 20 odalı bir medrese Caminin restorasyon çalışması; Bozcaada`da da Alaybey Camii Bozcaada Alaybey Camii adında başka bir cami daha yaptırmıştır.

Miralay Ahmet Bey`in kabir lahiti Tarsus Müzesi`ndedir.

LinklerReferanslar

Reflist

Türk-biyo-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.