--}}

Mitraizm

Mitraizm ya da Mitra'nın Gizemleri Antik Yunan ve Roma dünyasının, Eleusis ve İsis gizleri olarak bilinen diğer gizli kültlerde, yani ezoterik olarak nitelendirilebilecek geleneklerde olduğu gibi, sadece bu külte kabul edilenlere açıklanan bir sır etrafında gelişmiş bir mistik Roma kültüdür. Milattan sonra birinci yüzyıl ile dördüncü yüzyıl arası Roma İmparatorluğu askerleri arasında yaygınlaşmıştır.

düzenle|Mart 2007

Mitraizm, eski Yunan ve Roma dünyasının Eleusis ve İsis gizleri olarak bilinen diğer gizli kültlerde yani ezoterik olarak nitelendirebileceğimiz geleneklerde olduğu gibi, ancak bu külte kabul edilenlere açıklanan bir sır etrafında gelişmiş Roma dini. Mitraizm öğretisiyle ilgili hiç bir yazılı belge ele geçmemiştir fakat bunun yanında arkeolojik olarak antik dünyaya dair oldukça dokümana sahiptir. Ancak açıklayıcı antik belgeler olmadığı sürece bunların yorumlanması da karmaşık bir hal almaktadır.

"Mitra" ifadesi en eski olarak, Hinduizm dininde Vedalarda kullanılmıştır.Daha sonra çeşitli versiyonları türemiştir, sonradan türeyen versiyonlarından en önemlileri Pers Mitraizmi ve Roma Mitraizmi`dir.

Roma mitraizminin hristiyanlık dinini doğrudan etkilediği iddia edilmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mitraizm
Mitraizm