nemf

Nymphler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf ya da diğer bir değişle "peri" olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi'nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar.

NEMF (türkçe) anlamı
Böceklerin kurtçuk durumdan yetişkin duruma geçerken aldıkları özel biçim.
NEMF (türkçe) anlamı
1. böceklerin kurtçuk durumundan yetişkin duruma geçerken
2. arada aldıkları özel biçim.
NEMF (türkçe) ingilizcesi
1. 1. zool. nymph. 2. nymph (in Greek and Roman mythology).,
NEMF (türkçe) almancası
1. n. Nymphe

Nemf hakkında detaylı bilgi

thumb||330px|left| ve Nymphler,
} Nymphler (``Nymphe`` veya Türkçe ``nemf``, ``nimf`` olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar yaşarlar ve hep genç ve güzel kalırlar. Doğurganlık ve zariflik simgesidirler. Mitlerde genellikle güzellikleri yüzünden başlarından geçenler anlatılır, genel olarak perilerin güzelliğine vurgu yapılır.

Çok sayıda nymph türü vardır ve bunlar yaşadıkları yerlere göre ayrı adlar alırlar. Oreadlar dağlarda, Naiadlar akarsularda, Dryadlar meşe ağaçlarında yaşarlar.

}Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki nemf maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Naiad

Naiad, Yunan Mitolojisinde akarsularda yaşayan nemf (nymph) türüdür.

Nymph

Nymphler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır.

Nympha

Nymphler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf ya da diğer bir değişle "peri" olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi'nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar ...

Odonata

Kızböcekleri (Odonata), böcekler (Insecta) sınıfının bir takımı ve bu takımda sınıflanan türlerin ortak adıdır. Dünyanın her yanına yayılmış yaklaşık 5.000 türü bulunan yırtıcı böcek takımıdır.

Siren

Yunan mitolojisinde Sirenler ya da Seireneler (Yunanca Σειρήνες ya da Acheloides), Sirenum scopuli denen bir adada yaşadıklarına inanılan deniz yaratıklarıdır. Bazı farklı öykülerde ise Cape Pelorum'da ya da Anthemusa adasında yaşamış olduklarından, şimdi de Paestum'un ...

Satir

Satir, Eski Yunan mitolojisinde yer alan yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi. Roma mitolojisindeki karşılığı faundur.

Yusufçuk

Yusufçuk ya da kız böceği Odonata takımında bulunan canlıların tümüne verilen genel addır. Büyük birleşik gözleri, güçlü saydam kanatları ve uzunca vücutlarıyla ile tanınırlar.

Sinek

Sinek, iki kanatlı böcek. Hastalıkların bulaşmasında etkin rol oynar. Böceklerin Diptera familyasına aittir.

Callisto

Callisto aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Nymphe

Nymphler (Nymphe veya Türkçe nemf, nimf ya da diğer bir değişle "peri" olarak da anılırlar) Yunan Mitolojisi'nde yeri ve denizi dolduran sayısız çokluktaki dişi, tanrısal varlıklardır. Ölümsüz değillerdir ama tanrılar gibi ambrosia ile beslendiklerinden çok uzun yıllar ...

Deniz Kızı

Deniz kızları, belinden yukarısı dişi bir insan görünümünde olan, ama aynı zamanda bir balık kuyruğuna sahip olan efsaneleşmiş düşsel inanışlardır. Dünya üzerinde birçok kültürde deniz kızları farklı, ama birbirine çok yakın şekillerde betimlenmiştir.

Düz Kanatlılar

Düz kanatlılar (Orthoptera), böcekler sınıfından bir takım.Hepsi karada yaşar.

Düzkanatlılar

Düzkanatlılar (Orthoptera); Alm. Geraldflügler, Fr. Orthoptéres, İng. Grasshoppers and cockroaches. Eklembacaklılar şubesinin, böcekler sınıfının, kanatlı böcekler (Pterygota) alt sınıfının bir takımı (Orthoptera). Hepsi karada yaşar. Genellikle tropik bölgelerde ...

Efemerid

Efemerid (Ephemeroidea); Alm. Ephemeroptera (pl), Fr. Ephéméroptéres(m.pl.), İng. Ephemeroptera. Bir böcek takımı. Mayıs sinekleri olarak da bilinirler.Çok yumuşak vücutlu, ufak veya orta boyda böceklerdir. 800 kadar türü bilinmektedir. Boyları 20-25 mm kadar ...