Argos Panoptis

Kısaca: Argos Panoptis (Yunanca Άργος Πανόπτης), Yunan mitolojisinde nemf İo'nun kardeşi, yüz gözlü bir canavardır. Panoptis sıfatı herşeyi gören anlamını taşır ve etkin bir gözetmen olduğunu gösterir, zira uykudayken bile birkaç gözü açık kalır. ...devamı ☟

Argos Panoptis (Yunanca Άργος Πανόπτης), Yunan mitolojisinde nemf İo`nun kardeşi, yüz gözlü bir canavardır. Panoptis sıfatı ``herşeyi gören`` anlamını taşır ve etkin bir gözetmen olduğunu gösterir, zira uykudayken bile birkaç gözü açık kalır.

Argos Hera`nın hizmetçisiydi. Olimpos tanrılarının yanına kabulü Ehidna adlı canavarı öldürmesiyle gerçekleşmiştir. Hera tarafından verilen son görevi ise, beyaz bir ineği Zeus`un erişiminden korumasıdır. Ancak Hera aslında o ineğin Zeus`un sayısız sevgililerinden biri olan İo olduğundan haberdardır. İo`yu kurtarmak için, Zeus Hermes`i yollar, ve o da sıkıcı öyküler ile Argos`un tüm gözlerini uyuttuktan sonra onu öldürür. Hizmetçisinin anısına, Hera Argos`un yüz gözünü bir tavuskuşu kuyruğunda korur.

Yunan mitolojisi

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.