--}}

OpenGL

OpenGL (Open Graphics Library - Açık Grafik Kütüphanesi), gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem iki hem de üç boyutlu grafikleri ekrana yanıstmak için kullanılanOpenGL Logo (Amblem)
OpenGL Logo (Amblem)
OpenGL (Open Graphics Library - Açık Grafik Kütüphanesi), gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem iki hem de üç boyutlu grafikleri ekrana yanıstmak için kullanılan ücretsiz bir grafik arabirimidir. Windows, Linux, MacOS ve Solaris işletim sistemlerinde yaygın olarak ve Playstation 3 başta olmak üzere bazı oyun konsollarınca desteklenir. Donanım tarafında ise SGI, ATI, Nvidia veya Intel gibi büyük üreticiler her ekran kartlarındaki yonga setlerinde OpenGL desteği sunuyor.

OpenGL kullanan bir programı işletim sisteminizde çalıştırmanız için öncelikle işletim sisteminizde programın çalışırken kullanacağı işlevleri içeren kitaplığın bulunması gerekir. Bu kitaplıkların genel adı "runtime-library", Türkçesi çalışma anı kitaplığıdır.

Birçok programlama dilinde OpenGL kütüphanesinden yararlanılabilir. Bunlarda bazıları; Ada, C, C++, C# (SharpGL adı verilen sınıflar sayesinde), Fortran, Python,Perl ve Java programlama dilleri kullanılarak OpenGL kitaplığından faydalanılabilir.

Diğer anlamları

OpenGL

Open Graphics Library. 3D yazılım arabirimi (3D API). Windows'un Windows NT ve Windows 95 OEM versiyonlarınlarından sonraki tüm sürümlerine (Win98/ME/2000/XP) entegre edilmiştir. Silicon Graphics firmasının Iris GL grafik kütüphanesi bazlı olup, Microsoft ve ELSA tarafından lisansı alınmıştır.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.