Pablo Escobar

Kısaca: Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949 - 2 Aralık 1993) Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989`da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi. ...devamı ☟

Pablo Emilio Escobar Gaviria (1 Aralık 1949 - 2 Aralık 1993) Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı. Uyuşturucudan elde ettiği kazançla 1989`da Forbes dergisinde dünyanın en zengin yedinci adamı ilan edildi. Escobar Medellin caddelerinde genç bir araba hırsızı olarak suçlarına başladı. Mezarlıklardan mezar taşları çaldığı ve Antioquia`nın diğer köylerinde sattığı iddia edilse de bu kanıtlanamamıştır. Bu tür işlerden sonra kokain gibi uyuşturucu işlerine başladı, 1970`lerde muazzam bir uyuşturucu imparatorluğu kurmuş oldu.

1980`lerde dev bir uyuşturucu kartelinin sahibiydi. Kolombiya yoluyla Amerika, Porto Rico, Meksika gibi ülkelerin uyuşturucu organizasyonunu bu kartel sayesinde yaptı. 1993 de girdiği silahlı çatışmada öldürüldü. Bunun gibi suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer aldı.

kişi-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Pablo Escobar Resimleri