Meksika

Kısaca: Meksika batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Karayip Denizi ve kuzey doğusunda Meksika Körfezi bulunan Orta Amerika ülkesi. Meksika, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri sınırında geniş olup, Guatemala ve Belize ile komşu olduğu güneydoğuya doğru daralarak, bir üçgeni andırır. Yucatan Yarımadası ve kuzeybatıdan Pasifik Okyanusuna sokulan Baja (Aşağı) Kaliforniya bu görüntüyü bozar. ...devamı ☟

Meksika
Meksika

Meksika Haritası

Estados Unidos Mexicanos
Meksika Bayrağı></td><td align=
(Meksika Bayrağı)
Milli felsefesi: None, though sufragio efectivo – no reelección (İspanyolca: effective suffrage - no re-election) devlet evraklarında kullanılır
Resmi dilİspanyolca
Başkent ve en büyük şehirMexico City
Devlet BaşkanıFelipe Calderón
Yüzölçümü
- Toplam
- Su %'si
13. sırada 1,972,550 (km²) 2.5%
Nüfus
- Toplam (2009)
- Nüfus Yoğunluğu
11. sırada 111,211,789 54/km²
Bağımsızlık
- İlan
- Tanındı
İspanya tarafından 16 Eylül 1810 27 Eylül 1821
GSMH (SAP) (2003)
- Toplam
- Kişi başına
$935 milyar (12.) $9,138 (58.)
Para birimiMeksika pezosu (MXN)
Saat dilimiUTC -6 to -8
Ulusal marşMexicanos, al grito de guerra
İnternet Ülke Alan Kodu.mx
Telefon kodu52
Meksika batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Karayip Denizi ve kuzey doğusunda Meksika Körfezi bulunan Orta Amerika ülkesi. Meksika, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri sınırında geniş olup, Guatemala ve Belize ile komşu olduğu güneydoğuya doğru daralarak, bir üçgeni andırır. Yucatan Yarımadası ve kuzeybatıdan Pasifik Okyanusuna sokulan Baja (Aşağı) Kaliforniya bu görüntüyü bozar. Yengeç dönencesi, ülkeyi hemen hemen eşit iki parçaya ayırır. Yüzölçümü bakımından Latin Amerika’nın üçüncü büyük ülkesi olan Meksika, 14° ve 32° 43’ Kuzey enlemleri ile 86° 47’ ve 117° 07’ Batı boylamları arasında yer alır.

Mexico-City, Ecatepec de Morelos, Guadalajara, Puebla, Juárez, Tijuana, Nezahualcóyotl, Monterrey ve León Meksika'nın en büyük illeri.

Nüfus yapısı

111 milyona varan nüfusuyla Latin Amerika ülkelerinin en kalabalık olanlarındandır. Nüfusun %60' ı melez, %10' u beyaz, geri kalanlar ise yerli Halktır. Resmi dil İspanyolca'dır ve Meksika dünya üzerinde anadili olarak İspanyolca konuşan insan sayısının en yüksek olduğu ülkedir.

ABD ve Kanada'yla beraber NAFTA'yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD'de yaklaşık onbeş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: APEC (Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu), BCIE, BIS (Uluslararası İmar Bankası), Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı), CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi), CDB (Karayipler Kalkınma Bankası), CE (Avrupa Konseyi), EBRD (Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası), ECLAC (Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Komisyonu), FAO (Tarım ve Gıda Örgütü), G-3, G-6, G-11, G-15, G-19, G-24, IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası), IAEA (Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı), IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü), ICC (Milletlerarası Ticaret Odası), ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu), ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi), IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği), IEA (Uluslararası Enerji Ajansı), IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu), IFC (Uluslararası Finansman Kurumu), IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu), ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), IMF (Uluslararası Para Fonu), IMO (Uluslararası Denizcilik Örgütü), Inmarsat (Uluslararası Denizcilik Uydu Teşkilatı), Intelsat (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü), Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı), IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi), IOM (Uluslararası Göçmen Teşkilatı), ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü), ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği), LAES, LAIA (Latin Amerika Entegrasyon Birliği), NAM, NEA (Nükleer Enerji Ajansı), OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı), OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü),OPANAL, OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu), PCA (Daimi Hakemlik Mahkemesi), RG, UN (Birleşmiş Milletler), UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı), UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü), UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü), UNITAR (BM Eğitim Araştırma Enstitüsü), UNU, UPU (Dünya Posta Birliği), WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu), WHO (Dünya Sağlık Örgütü), WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı), WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü), WToO (Dünya Turizm Örgütü), WTrO (Dünya Ticaret Örgütü)

Tarihi

1519 yılında, Meksika'nın yerli uygarlıkları İspanya tarafından işgal edildi. İki sene sonra 1521'de Aztek başkenti olan Tenochtitlan fethedildi. Francisco Hernández de Córdoba, 1517 senesinde Güney Meksika kıyılarını araştırdı, onu 1518'de Juan de Grijalva izledi.

Erken dönem Conquistador'larının en önemlisi, 1519 yılında yerli bir kıyı yerleşimi olan "Puerto de la Villa Rica de la Vera Cruz"dan ülkeye giren Hernán Cortés'di. Burası günümüzün Veracruz şehridir.

Yaygın kanının aksine,İspanya, Cortes'in 1521 yılında Tenochtitlan şehrini ele geçirmesiyle Meksika'yı fethetmiş olmadı.Tenochtitlan kuşatmasında sonra işgalin tamamlanması için diğer bir iki yüz senenin geçmesi gerekti. Bu süre zarfında yerli halk tarafından İspanya'ya karşı isyanlar, saldırılar ve savaşlar sürmeye devam etti.

Meksika tarihi için ayrıca bakınız: Meksika tarihi

Coğrafyası

Kuzey Amerika'da, Karayip denizi ve Meksika körfezi kıyısında, Belize ve ABD arasında, Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında, Guatemala ve ABD arasında yer alır. İklimi Tropikalden çöl iklimine kadar değişiklik gösterir.Yüksek, kayalıklı dağlar, alçak kıyı ovaları, yüksek platolar, çöller ülkenin önemli yeryüzü şekilleridir.

En alçak noktası: Salada Gölü -10 m ve en yüksek noktası: Volcan Pico de Orizaba 5,700 m'dir. Petrol, gümüş, altın, kurşun, çinko, doğal gaz, kereste doğal kaynkalarıdır.

İklim ve doğal kaynaklar

Ülkenin bitki örtüsü iklimi kadar çeşitlidir. Çöllerden tropikal yağmur ormanlarına kadar değişen bir bitki örtüsü vardır. Doğal kaynaklar arasında petrol, doğalgaz, gümüş ve altının önemli bir yeri vardır.

Ekonomik göstergeler

 • GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 1.134 trilyon $ (2006 verileri)
 • GSYİH - reel büyüme: %4.5 (2006 verileri)
 • GSYİH - sektörel bileşim:
  • Tarım: %3.9
  • Endüstri: %25.7
  • Hizmet: %70.5 (2006)
 • Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %3.4 (2006 verileri)
 • İş gücü: 38.09 milyon (2006)
 • Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %18, endüstri %24, hizmet %58 (2003)
 • İşsizlik oranı: %3.2 (2006)
 • Endüstri: Yiyecek, içecek, tütün, kimyasal ürünler, demir ve çelik, petrol, madencilik, tekstil, giysi, motorlu araçlar, tüketim malları, turizm
 • Endüstrinin büyüme oranı: %3.6 (2006 verileri)
 • Elektrik üretimi: 242.4 milyar kWh (2004)
 • Elektrik tüketimi: 224.6 milyar kWh (2004)
 • Elektrik ihracatı: 1.203 milyar kWh (2004)
 • Elektrik ithalatı: 416 milyon kWh (2004)
 • Tarım ürünleri: Mısır, buğday, soya fasulyesi, pirinç, baklagiller, pamuk, kahve, meyve, domates, sığır eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, ağaç ürünleri
 • İhracat: 248.8 milyar $ ( 2006)
 • İhracat ürünleri: Sanayi malları, petrol ürünleri, gümüş, meyve, sebze, kahve, pamuk
 • İhracat ortakları: ABD %85.7, Kanada %2, İspanya %1.4 (2005)
 • İthalat: 253.1 milyar $ (2006)
 • İthalat ürünleri: Metal kesme makineleri, çelik ürünleri, tarım makineleri, elektrik cihazları, motorlu araçlar için yedek parçalar, uçak ve uçak parçaları
 • İthalat ortakları: ABD %53.4, Çin %8, Japonya %5.9 (2005)
 • Dış borç tutarı: 178.3 milyar $ (2006)
 • Para birimi: Meksika Pesosu (MXN)
 • Para birimi kodu: MXN
 • Mali yıl: Takvim yılı


Meksika'da EğitimMeksika'da son yıllarda önemli ölçüde, 2000 yılında yüzde 9,2, için 6.055.000 dan cahil yükselen,% 7.9 'a, 5.915.000 kişiyle altında cehalet oranlarını azalttı 2007 yılında bu durum, yakın ülke yerleştirerek okuryazarlığı yılında Milli Eğitim Bakanlığı, 4 Eylül 2008 bülten amaçlara ulaşılmasında için Meksika'ya yakın olarak yayınlanan göre, Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmada okuryazarlık ve eğitim kapsamında Gol. 2009 için, Meksika 98,1 oranında bir okuryazarlık oranı vardır.

Meksika'da Kültür

Tarihsel, etkin, toplumsal ve ekonomik etkenlerden kaynaklanan bölgesel farklılaşmalara karşın, yerel halk sanatlarının yanı sıra Avrupa kaynaklı klasik sanatlara dayanan özgün bir Meksika kültüründen bahsedilebilir. 1930'larda güçlenen Indigenismo akımı Yerli kültür mirasına ilgiyi canlandırmıştır.

Daha çok kırsal kesimde yaygın olan ve hem günlük kullanıma, hem de süslemeye dönük işlevler taşıyan geleneksel halk sanatları ülke çapında çok tutulur. En ilginç örenekler arasında Oaxaca Vadisine özgü kil çömleklerle Tomala köyünde üretilen kuş ve hayvan figürleri sayılabilir. Renkli süslemeler taşıyan pamuk giysilere, pamuk ya da yünden yapılan omuz atkılarına (rebozo) ve serape'lere, renkli sepetlere ve değişik desenli kilimlere ülkenin hemen her yanında rastlanır. Halk müziği Meksika tarihi boyunca en önemli sanat biçimlerinden biri olmuştur. Eski charro'lar (sığır çobanı) gibi giyinen şarkıcılar, günümüzde de şenliklerde ve özel günlerde gitar ve davul eşliğinde şarkı söyler.

Meksika Devrimi'ne ilişkin temalar uzun bir dönem Meksika edebiyatına damga vuran başlıca öğe olmuştur.Köylülerin sorunları ve acıları günümüzde de Juan Rulfo gibi yazarların yapıtlarına konu olmakla birlikte, Meksika edebiyatında evrensel temalara yöneliş belirgin bir ağırlık kazanmıştır. Bu yeni kuşak edebiyatçılar arasında uluslararası düzeyde ün kazanmış Samuel Ramos, Octavio Paz, Carlos Fuentes, Gustavo Sainz ve Juan José Arreola gibi adlar öne çıkar. Oyun yazarı Rodolfo Usigli'nin yapıtlarında da benzer bir yönelim görülür. Meksika tiyatrosuna katkıda bulunmuş öteki çağdaş yazarlar arasında Luisa Josefina Hernández ve Emilio Carballido sayılabilir. Müzikte evrenselleşme çığırına öncülük eden Carlos Chávez'i başka bazı genç besteciler de izlemiştir.

Duvar resmi Meksika'nın dünya çapında adını duyurduğu sanat dallarının başında gelir. Diego Rivera, José Clemente Orozco ve David Alfaro Siqueiros gibi ressamlar Meksika tarihi ve kültürünü kalabalık, canlı, figüratif kompozisyonlarla yansıtan yapıtlarıyla tanınmıştır.

Önde gelen kültür kurumlarından Ulusal Güzel Sanatlar Enstitüsü güzel sanatları yaymaya ve bu alandaki incelemeleri desteklemeye yönelik etkinlikler yürütür. Meksika Senfoni Orkestrası ve çeşitli bale toplulukları da devletten önemli çapta destek görür. Yerli Enstitüsü geleneksel el sanatlarını korumak ve geliştirmekle görevlidir.

Boğa Güreşi Meksika'da bugün de çok sevilen bir eğlencedir.En yaygın spor olan futbolun yanı sıra beyzbol da büyük ilgi toplar. Meksika hafif sıklette birçok dünya şampiyonu boksör yetiştirmiştir.

Basın dünyasında özel sektör egemendir; ülkenin iki büyük televizyon kanalı olan Televisa ve TV Azteca ile Excelsior, Novedades ve El Universal gazeteleri en etkili medya organlarıdır.

Meksika devleti tarafından Beyaz saray da düzenlenen 2001 yılındaki bir partide meksikanın en ünlü şarkıcılarından olan ve devlet başkanları tarafından meksikanın kültürünü yurtdışndaki uluslara çok doğru bir şekilde ulaştıran meksikalı şarkıcı ve oyuncu Thalía,,George Bush ve diğer devlet başkanlarına karşı bir konser vermiştir.

Diğer bilgiler

ABD ve Kanada'yla beraber NAFTA'yı oluşturan ülke, hızlı nüfus artış oranı, yüksek işsizlik gibi tipik bir gelişmekte olan ülke görünümündedir. ABD'de yaklaşık on beş milyon Meksika asıllı insan yaşamaktadır.

Yılbaşlarını 12 üzüm yiyerek kutlarlar. Tam saat 12 olduğunda kilise çanı 12 kere çalar her çalışında bir üzüm yenir ve her üzüm yenildiğinde bir dilek tutulur. Eğer böyle yapılırsa dileklerin yerine geleceğine inanılır.

Kaynaklar

Vikipedi

Meksika

Türkçe Meksika kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Mexico adj. Mexican

Meksika

Türkçe Meksika kelimesinin Fransızca karşılığı.
le Mexique

Meksika

Türkçe Meksika kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. Mexiko

Meksika

Meksika, yüzölçümü iki milyon kilometre kareye yakın olan bir Kuzey Amerika ülkesidir.

misafir - 8 yıl önce
ben meksikayı rbd grubuyla tanıdım yani doğumlu olanlar dulce maria,christopher uckerman,anahi,christion,maite

misafir - 8 yıl önce
ben meksikayı ilk zamanlar pembe dizilerde sık sık duyardım fakat umursamazdım ama şimdi rbd grubunu tanıyıp sevmeye başlayınca meksika benim ilgimi çekmeye başladı ve en çok gitmek istediğim yerlerden hiri oldu

misafir - 8 yıl önce
bende meksikayı fazla sevmezdim ama bazı arkadaşlar gibi rbd benide dağladı hep meksikaya gitmeyi istiyorum eğer imkanı olupta gidenler varsa çook şanslılar bende rbd konserine katılmadan dönmesinler özelliklerse anahiyi görmeden dönmesinler ah meksika ben birde hep şöyle hayal ederdim anahim bana canadayı dolaştırsa ama nerde bay bay anahim hiç ulaşamayacağım hayalim

misafir - 8 yıl önce
gidip görmek istediğim tek yer. we tek hayalim diyebilirim. nekadar sürer bilmiyorum ama birgün mutlaka gidicem. bekle beni mexico city...

misafir - 8 yıl önce
ben bu yaz gittim bi kac hafta oluyo geleli berbat bi trafiği düvenlik olarak ist gibi bazı yerleri tehlikeli bazı yerleride bizim levent besiktas gibi daha sosyal insanların yasadıgı yerler kalabalık süper mutfagı olan alısveris merkezlerinin cok oldugu parası olan aileler daha cok amerika aile tarzını benimsemis benzin ucuz sigara alkol ucuz her yere park ucretinin ödendiği tarihi olarak ispanyadan cok kalıntının oldugu ulasım sistemi berbat taksilerin güvenilir olmadıgı ama ole ama böle güzel bi şehirdi mexico city insanı acayip sıcakkanlıdır ama paraya cook duskundurle

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Meksika Resimleri

Meksika Haritaları

dunya uzerinde meksika nerede.png
dunya uzerinde meksika nerede.png
konum meksika.png
konum meksika.png
meksika bayrak harita.png
meksika bayrak harita.png
meksika bolgeler harita.png
meksika bolgeler harita.png
meksika hdi states.png
meksika hdi states.png
meksika regional harita.png
meksika regional harita.png
meksika siyasi haritasi.jpg
meksika siyasi haritasi.jpg

Meksika Körfezi
2 yıl önce

Meksika Körfezi, Atlas Okyanusu'nun batısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinden başlayıp Meksika'nın Yucatán eyaletinde son bulan bir...

Meksika Körfezi, Amerika, Amerika Birleşik Devletleri, Atlantik Okyanusu, Coğrafya, Karayip Denizi, Kuzey Amerika, Küba, Meksika, Taslak, Yucatan Kanalı
Meksika Millî Futbol Takımı
2 yıl önce

Meksika millî futbol takımı, Meksika'yı uluslararası düzeyde temsil eden futbol takımıdır. Yeşil-Beyaz-Kırmızı renklere sahiptir. FIFA Dünya Kupası'na...

Meksika Millí® Futbol Takımı, 10 Mayıs, 1923, 1930, 1930 FIFA Dünya Kupası, 1934 FIFA Dünya Kupası, 1938 FIFA Dünya Kupası, 1950 FIFA Dünya Kupası, 1954 FIFA Dünya Kupası, 1958 FIFA Dünya Kupası, 1961
Meksika-Amerika Savaşı
2 yıl önce

Meksika-Amerika Savaşı veya Meksika Savaşı, ABD ile Meksika arasında, ABD'nin 1845'te Teksas'ı ilhakı ve sınır anlaşmazlıkları nedeniyle çıkan savaş (1846-1848)...

Meksika (eyalet)
2 yıl önce

Meksika Eyaleti (İbyolca: Estado de México; bazen "Edomex" şeklinde kısaltılır) ya da resmî adı ile Özgür ve Egemen Meksika Eyaleti (Estado Libre y...

Meksika'daki Yahudilerin tarihi
6 yıl önce

Meksika Yahudileri ülkede engizisyonlardan beri yaşamaktadır. Çoğu Meksika şehrinde olmak üzere cemaatin 50,000 üyesi vardır. Diğer Yahudiler Jalisco eyaletinin...

Meksika Devrimi
2 yıl önce

Meksika Devrimi, 20. yüzyılın ilk büyük devrimi. Meksika devrimi 1876-1910 arasında Meksika'yı yöneten Porfirio Díaz’ın diktatörlüğünü devirmek amacıyla...

Meksika Pesosu
6 yıl önce

Meksika Pesosu (işaret: $ kod: MXN) dünyada en çok ticaret yapılan para birimlerinden biridir. MXN kodundan önce MXP kodu Meksika pesosunun gösterilmesi...

Meksika pasaportu
2 yıl önce

Meksika pasaportu Meksika vatandaşlarına uluslararası seyahat edebilmeleri amacıyla verilmektedir. Meksika pasaportu resmî bir kimlik ve Meksika vatandaşlığının...