Partlar

Partlar, Part Krallığı, Part İmparatorluğu, Parthia ya da Arşaklılar[1] (Orta Farsça'da: اشکانیان Aşkâniân), günümüz İran'ının kuzeydoğusunda yer alan bir medeniyetti.

Partlar, Part Krallığı, Part İmparatorluğu, Parthia ya da Arşaklılar Parthia Latince'deki Parthia kelimsesinden, o da Eski Farsça'daki Parthava- kelimesinden gelir. Fars kelimesinin (İngilizce'de Persia)) türediği Parsa kökünün bir farklı dialektik çeşidir. Aşkanian, Sasani kroniklerinden geliyor gibi gözükmektedir. Bu şekilde Firdevsi'nin epik şiiri Şehname 'sinde geçmektedir. (Orta Farsça'da: اشکانیان Aşkanian), günümüz İran'ının kuzeydoğusunda yer alan bir medeniyetti. Zirve zamanında yönettiği bölgeler arasında, İran'ın tamamı, modern ülkelerden Ermenistan, Irak, Gürcistan, Türkiye'nin doğusu, Suriye'nin doğusu, Türkmenistan, Afganistan, Tacikistan, Pakistan, Kuveyt, ayrıca Suudi Arabistan'ın, Bahreyn'in, Katar'ın ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin İran Körfezi'ndeki kıyılarını kapsıyordu.

Part Krallığı, İran platosunu birleştiren ve oraya hükmeden Arşaklı hanedanı tarafından idare edilirdi. Hellenik Yunanistan'a bağlı Selevkoslar tarafından hakimiyet altında bulunan bölgeyi, M.Ö. 3. yüzyılın sonlarına doğru ele geçirmeye başladılar. M.Ö. 150 ve M.S. 224 yılları arasında Mezopotamya'yı aralıklarla yönettiler. Eski İran'da Medler'den ve Akamenidler'den sonra gelen üçüncü yerel hanedanlıktırlar. Ağır süvariyi icat eden Partlar bundan dolayı Roma İmparatorluğu'nun doğudaki en büyük düşmanıydı. Romalılar'ın Kapadokya'dan (Doğu Anadolu) öteye genişlemelerini sınırladılar.

İlgiliKaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Partlar
Partlar