Perikles

Perikles, Atinalı general (doğ. M.ö. 450′den sonra). Atinalı devlet adamı Perikles ile Aspasia’nın oğlu; Acan adaları (Arginusai) deniz savaşını kazanan ve ölü­leri gömdürmeyi ihmal ettikleri için ölüme mahkum edilen kumandanlardan biridir.

Perikles

Perikles, eski Yunanistan'da, Atinalı devlet adamı idi. Demokratlardan Kantipus'un oğlu olup, M.Ö. 495'larda doğduğu tahmin edilmektedir ve M.Ö. 429'da öldü. Aristokrat bir aileye mensuptu. Çocukluğunda Anaksagoras, Damon, Zenon'dan ders alarak, öğretmenleri tarafından iyi bir siyasetçi olarak yetiştirildi. Otuz yaşında siyasi hayata girdi. Demokratların liderinin öldürülmesiyle lider seçildi. 461 yılındaki seçimlerde Arhon seçildi. Atina'da dikta rejimi kurarak, muhaliflerini sürdü. 444 yılında muhalefeti kaldırıp, diktatör oldu.

Perikles, Atina devlet başkanı olmasıyla, ülkede reformlar yaptı. Yeni kanunlar çıkararak, bunlara uymayan eski kanunları da kaldırdı. Atina'yı, Yunanistan'ın en önemli şehri haline getirdi. Atina'da sanat ve mimari eserler yaptırdı. Atina'ya Yunanistan'ın en meşhur bilginlerini topladı. Yayılma siyaseti takip ederek, Ispartalılar ve Perslerle mücadele etti. Perslerle Kallias, Ispartalılarla otuz yıllık sulh antlaşmaları imzaladı. Atinalıların Ispartalılarla münasebetleri 431'de tekrar bozulup, neticede Peloponnes Harbi başladı. Perikles, Peloponnes Harbinde başarılı olmasına rağmen, harpteyken yakalandığı veba hastalığından öldü.

İlgili konuları ara

Yanıtlar