British Museum

British Museum, İngiltere'nin Londra şehrinde Dünya'nın her yanından getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze.

`ün yaptığı Londra`daki British Museum, 19. yüzyıl Elgin Mermerleri`ni de kapsayan Eskiçağ koleksiyonu, Reşit Taşı, vb. yapıtları içermektedir.] " target="_blank"> göre yapılan dev kubbeli kütüphane.]

British Museum, İngiltere`nin Londra şehrinde Dünya`nın her yanından getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze.

Kuruluşu

British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane`un (1660-1753) biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753`te kuruldu. Oxford kontları Edward ve Robert Harley`nin daha önce miras bıraktıkları önemli elyazması kütüphanesi ve Sir Robert Bruce Cotton`ın (1571-1631) bağışlamış olduğu elyazmaları, sikkeler ve antikalar da Sloane koleksiyonuna katıldı. George II`nin, Krallık Kütüphanesi`ni 1757`de armağan etmesinden iki yıl sonra müze, Bloomsbury`deki Montagu House`da halka açıldı.

19. yüzyılda arkeolojiye ilgi artınca, British Museum, armağan ya da satın alma yoluyla Eskiçağ`la ilgili paha biçilmez yapıtlar elde etti. Atina Akropolis`indeki klasik Yunan heykellerinin (Elgin mermerleri) 1816`da elde edilmesi buna örnek verilebilir. 1823`te George III`ün kütüphanesinin alınmasıyla genişleyen koleksiyon için daha geniş bir yer gereksinmesi doğunca, tasarımını Sir Robert Smirke`ün yaptığı günümüzdeki yapı, 1847`de Montagu House`un yerini aldı. Müzenin başkütüphanecisi Sir Anthony Panizzi`nin çizdiği planlara göre yapılan dev kubbeli kütüphane on yıl sonra tamamlandı. Müzenin doğal tarih koleksiyonu, 1883`te Güney Kensington`a taşınarak Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum) adını aldı. British Museum`daki ve öbür kütüphanelerdeki elyazması ve basılı kitap koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle de 1973`te British Library (İngiliz Kütüphanesi) oluşturuldu.

Koleksiyonlar

British Museum koleksiyonları dört ana bölümde toplanmıştır: Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan "Museum of Mankind" ("İnsanlık Müzesi") adı verilen etnografi bölümü.

Eskiçağ yapıtları bölümü, Mısır , Batı Asya, Eski Yunan ve Antik Roma, Tarihöncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan ayrı ayrı koleksiyonları kapsar. Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal`ın Ninova`daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum`daki Mausoleion`dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

British Museum
British Museum