Philippikos

Kısaca: Philippikos Bardanes, (Yunanca: Φιλιππικός). Asıl adı Vardan (Yunanca: Βαρδάνης, Vardanis; Ermenice: Վրթանես, Vrtanes)(???? ...devamı ☟

Philippikos
Philippikos

düzenle|Eylül 2007

Philippikos Bardanes, asıl adı Vardan (???? - 713), 711-713 arasında Bizans imparatoru. Hükümdarlığı sırasında papalıkla anlaşmazlığa düşmüş, imparatorluk topraklarını Bulgar ve Arap istilacılara karşı savunmakta başarısız kalmıştır.

Pergamonlu bir soylu olan Nikephoros`un oğluydu. Taht üzerinde hak iddia ettiği için İmparator III. Tiberios tarafından İyon Adalarından biri olan Kefalonya`ya sürüldü. II. Justinianos`un ikinci kez tahta çıkmasından sonra Khersonesos`ta başlayan ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi. Ama ayaklanmayaı bastırmak yerine Khersonesos halkıyla birleşti ve Philippikos adıyla imparator ilan edildi. Ardından deniz yoluyla Konstantinopolis`e (İstanbul) geldi ve Justinianos`la ailesini öldürerek tahtı ele geçirdi.

Monotelitliği destekleyen Philippikos, Konstantinopolis`e girmeden önce 680`de Monotelitliği mahkum eden III. Konstantinopolis Konsili`nin (VI. Ekumenik Konsil) resimlerinin saray duvarlarından indirilmesini ve bu konsilin mahkum ettiği kişilerin temize çıkarılmasını emretti. Patrik Kyros bu yeni poltikayı desteklemeyi reddedince görevden alındı ve yerine İoannes getirildi (712).Bunun üzerine Papa Constantinus yeni imparatoru tanımayı reddetti.

Philippikos`un hükümdarlığı döneminde dış politikada tam bir yıkım yaşandı. 712`de Bulgarlar Konstantinopolis`i kuşattı. 712-713`te Araplar da Anadolu`nun içlerine girerek, çok sayıda Bizans kentini ele geçirdi.Philippikos 3 Temmuz 713`te askeri bir darbeyle devrildi ve gözlerine mil çekildi. Yerine II. Anastasios adıyla başkatibi Artemis geçti.

Roma İmparatorları

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Philippikos Resimleri