Rixos

Kısaca: Rixos adı Truva savaşından bilinen yedi kahramandan birinin adı olarak bilinir. Strabo`ya göre, Perge Şehri; Truva Savaşı`ndan sonra Mopsos ve Kalkhas isimli kahramanların liderliğinde Argos`tan gelen koloniciler tarafından keşfedilmiştir. Dilbilimsel araştırmalar Achaean`ların Pamphylia`ya M.Ö. ikinci bin yılın sonlarına doğru girdiğini doğrular. Bu çalışmalara ek olarak, 1953`te Perge şehrinin Helenistik giriş kapısının avlusunda yapılan kazılarda bulunan M.S. 120 - ...devamı ☟

Rixos adı Truva savaşından bilinen yedi kahramandan birinin adı olarak bilinir. Strabo`ya göre, Perge Şehri; Truva Savaşı`ndan sonra Mopsos ve Kalkhas isimli kahramanların liderliğinde Argos`tan gelen koloniciler tarafından keşfedilmiştir. Dilbilimsel araştırmalar Achaean`ların Pamphylia`ya M.Ö. ikinci bin yılın sonlarına doğru girdiğini doğrular. Bu çalışmalara ek olarak, 1953`te Perge şehrinin Helenistik giriş kapısının avlusunda yapılan kazılarda bulunan M.S. 120 - 121 yıllarına ait yazıtlar da bu kolonileşmeye tanıklık eder; heykellerin altlarındaki yazılarda şehrin efsanevi kurucularından Mopsos, Kalkhas, Rixos, Labos, Machaon, Leonteus ve Minyasas adlı yedi kahramandan söz edilir.

tarih-taslakFettah Tamince adlı işadamının sahip olduğu oteller zincirinin adı. Türkiye`nin ilk 7 yıldızlı otelini bünyesinde barındıran oteller zinciri Türkiye`de turizm sektöründe başka bir sayfa açtı.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.