Roma Forumu

Roma Forumu (Forum Romanum, Romalılar daha çok Forum Magnum olarak veya sadece Forum olarak adlandırmışlardır) antik Roma'nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi.

Roma Forumu

thumb|380px|Arka planda Tepesi olan Roma Forumu. Ön sol tarafta bulunan kemer Septimius Severus Kemeri`dir, sağ tarafta ise üç sütunlu Vespasian ve Titus Tapınağı Satürn Tapınağı`nın önünde durmaktadır.] Roma Forumu (Forum Romanum, Romalılar daha çok Forum Magnum olarak veya sadece Forum olarak adlandırmışlardır) antik Roma`nın geliştiği merkez bölgesidir. Ticaret, iş, fahişelik, ibadet ve adaletin yönetimi burada gerçekleşmekteydi. Burası toplumsal ocağın olduğu yerdi. Kaldırım kalıntılarından anlaşılan, çevresindeki tepelerden aşınan çökeltilerin forumun seviyesini Cumhuriyet`in erken zamanlarından itibaren yükseltmeye başladığı görülmektedir. Asıl olarak bataklık bir zemin olan alan, Tarquins tarafından ``Cloaca Maxima`` ile kurutulmuştur. Hala görülebilen en son traverten kaldırımı, Augustus`un yönetimi zamanındandır.

Forum içindeki yapılar

Roma çağında kentsel alanların nasıl kullanıldığını açık bir şekilde göstermesi nedeniyle kalıntılar ünlü olmuştur. Roma Forumu aşağıdaki büyük anıtları, yapıları ve diğer antik harabeleri içermektedir: thumb|right|380px|Roma İmparatorluğu zamanında Roma merkezinin haritası, Forum Holitorium ve Forum Boarium altta ortada görünmektedir.

Törensel bir yol olan ``Via Sacra``, üzerinden geçerek Colosseum ile bağlar. İmparatorluğun son günlerinde, günlük işler için kullanımı bırakılıp dini bir yer olarak kalmıştır.

thumb|left| Sütunu|Bizans İmparatoru Fokas için, 608 yılında dikillmiştir: Roma Forumu`na yapılan son eklentidir.]

Forum içine eklenen son anıt Fokas Sütunu`dur.

Kazı ve koruma

thumb|``Campo Vaccino``, tarafından çizilmiştir.] thumb|``Campo Vaccino``, tarafından çizilmiştir.] 8. yüzyılda Einsiedeln`dan (şu anda Almanya`da) adı bilinmeyen bir gezginin anlatışına göre Forum o devirde zaten parçalanmaya başlamıştı. Orta Çağlar boyunca, Forum Romanum`ın anısının devam etmesine rağmen, anıtları genellikle yıkıntılar altında gömülmüş bulunuyordu ve Capitoline Tepesi ve Colosseum arasındanki yer ``"Campo Vaccino"`` veya "sığır otlağı" olarak belirlenmişti. Papa Urban V`in Avignon`dan 1367`de dönüşü, antik anıtlara olan ilginin artmasını sağlamıştır, kısmen ahlaki ibretleri ve kısmen uzun bir zamandan sonra Roma`da yapılmaya başlanılan yeni yapılara ek olması açısından. 15. yüzyılın sonlarında ressamlar Forum`da bulunan harabelerin resimleri çizmişlerdir, antika meraklıları 16. yüzyılda yazıtları kopyalamışlardır ve 18. yüzyılın sonlarında geçici bir kazı başlatılmıştır.

Bir kardinal düzenlemek için tedbirler almış ve yakınına ``Alessandrine`` semtini kurmuştur. Fakat 1803 yılında Septimius Severus Kemeri`nin döküntülerini açığa çıkarmaya başlayan Carlo Fea ve Napolyon yönetimi altındaki kazı bilimciler tarafından yapılan bu kazı ancak Forum`un girişini açığa çıkarma işini başlatabilmiş ve ancak 20. yüzyılın başında tamamen kazılabilmiştir.

Şu anki durumunda, Roma`nın önceki harabeler üzerine yapı yapma geleneği nedeniyle birkaç yüzyıla ait kalıntılar beraber olarak gösterilmektededir.

Roma`da bulunan diğer forumlar

Şehirde bulunan diğer foralar; çoğunluğunun kalıntıları, bazılarının ise önemli bir seviyesi günümüze kadar gelmiştir.

  • Bunlardan en önemlileri birkaç büyük imparatorluk foralarıın oluşturduğu Roma Forumu içinde oluşturduğu komplekstir: ``Iulium Forumu``, ``Augustum Forumu``, ``Transitorium Forumu`` (ayrıca: ``Forum Nervae``), ve Trajan`ın Forumu. Mussolini devrinden plancılar, Orta Çağ`a ve Barok tarzına ait birçok eseri kaldırmış ve İmparatorluk Forası ile Forum arasına ``Via dei Fori Imperiali`` yolunu yapmışlardır.
Kaynaklar

  • }


Linkler

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar