Roma Lejyonu

Roma Lejyonu (Latince Legio, legionis) antik Roma ordusunun temel askeri birimidir. Roma lejyonunun ana unsurunu ağır piyade (lejyonerler) oluştururken yan unsurlarını yardımcı süvariler ve mızraklı hafif piyadeler oluşturmaktaydı.

Roma Lejyonu (Latince Legio, legionis) antik Roma ordusunun temel askeri birimidir. Roma lejyonunun ana unsurunu ağır piyade (lejyonerler) oluştururken yan unsurlarını yardımcı süvariler ve mızraklı hafif piyadeler oluşturmaktaydı. Tipik bir lejyonun boyutu antik Roma tarihi boyunca değiştiysede cumhuriyet döneminde tipik olarak 5000-6000 askerden oluşurken, erken ve orta imparatorluk döneminde yaklaşık 5400 askerden müteşekkildi. İmparatorluğun son döneminde ise 1000-2000 asker civarında bir güç olarak görevlerini ifa ediyorlardı.

Roma lejyonları MÖ.107 yılındaki Marian Reformları’na kadar sabit kuvvetler olarak değil ihtiyaç duyulduğunda oluşturulup daha sonra dağıtılan birlikler olarak görev yapmaktaydılar. Bu sebeple Roma tarihi boyunca birkaç yüz lejyon oluşturulduğu tahmin edilmektedir, ancak bunlardan sadece 50 si tanımlanabilmiştir. İmparatorluğun erken dönemlerinde 28 sabit lejyon ve bunların yardımcı kuvvetleri bulunmakta idi, ihtiyaç duyulduğunda yeni lejyonlar oluşturulmaktaydı.

Kaynaklar

* Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Roma Lejyonu
Roma lejyonu