söğüt

Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç veya bodur çalı halinde, çoğunluğu kışın yaprak döken, ender olarak da her dem yeşil kalan odunsu bitkiler.

SÖĞÜT (türkçe) anlamı
1. Söğütgillerden
2. sulak yerlerde yetişen
3. yaprakları almaşık ve alt yüzleri havla örtülü büyük bir ağaç (Salix).
SÖĞÜT (türkçe) anlamı
4. söğütgillerden
5. akarsu kenarlarında yetişen
6. yaprakları almaşık ve alt yüzleri havla örtülü olan büyük bir ağaç (salix).
SÖĞÜT (türkçe) ingilizcesi
1. [Söğüt] v. cool
2. refrigerate
3. alienate
4. disincline
5. estrange
6. indispose
7. offput
8. wean
9. put offn. willow,
SÖĞÜT (türkçe) fransızcası
1. saule [le]
SÖĞÜT (türkçe) almancası
1. Weide

Söğüt hakkında detaylı bilgi

Bu sayfada bir ağaç çeşidi olan Söğüt hakkında bilgiler yer almaktadır. Bilecik iline bağlı söğüt hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Söğüt (Salix), söğütgiller (Salicaceae) familyasından Salix cinsini oluşturan boylu ağaç veya bodur çalı halinde, çoğunluğu kışın yaprak döken, ender olarak da her dem yeşil kalan odunsu bitkiler.

Tek bir pul ile örtülmüş olan tomurcuklar çoğunlukla sürgüne yatmıştır. Sürgünler üzerindeki dizilişleri çok sıralı sarmal birkaç türünde almaşık dır ve tepe tomurcukları pseudoterminal dır.

Yapraklar parçalanmamış, sadedir. ve uzun şerit halinde veya eliptik yapıdadır; kenarları tam veya bezeli ve ince dişli, kaba dişli, dilimli dişlidir.Genel olarak kısa saplıdır.; çoğunlukla kulakçıkları vardır.

Yan durumlu çiçek kurulları başak halinde dik durular. Bazı türlerde çiçek açmak yapraklanmadan önce, bazılarında ise aynı zamanda olur. Bir cinsli ikievcikli ve entomogamdırlar.

Söğütler gayet kolay kök yapabildiğinden, tohumları da kısa zamanda çimlenme özelliğini kaybettiğinden, üretilmelleri hemen her yerde çelikle ve kök sürgünü ile olur.

Tıbbi özellikler

Eski Sümer ve Mısır kayıtlarında söğüt ağacı kabuğunun ağrı ve ateş tedavisinde kullanıldığı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. M.Ö. 5.YY'da Yunanlı doktor Hipokrat söğüdün ilaç olarak kullanımından bahsetmiştir. Amerika yerlilerinin de söğüdü tedavi amacıyla sık sık kullandığı bilinmektedir.

Söğüt ağacı kabuğundaki aktif madde Salisin'dir. Kristal formu ilk olarak 1828'de Fransız eczacı Henri Leroux tarafından izole edilmiştir. Saf formu İtalyan kimyager Raffaale Piria tarafından elde edilmiştir. Suda çözündüğü zaman asit özelliği gösterdiğinden (ph 2.4) Salisilik asit olarak adlandırılmıştır.

1897'de Felix Hoffmann sentetik olarak salisin'in değiştirilmiş bir formunu elde etmeyi başardı. Yeni bileşik salisilik asitten daha az mide problemlerine yol açıyordu. Bu yeni ilaç, yani Asetil Salisilik Asit Hoffman'ın işvereni olan Bayer firması tarafından Aspirin olarak adlandırıldı ve dünyanın en çok kullanılan ilacı haline geldi.

Türkiye'de bulunan türler

Türkiye'de doğal olarak 23 tür bulunur.

söğüt nerede?

söğüt haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Gevrek Söğüt

Gevrek söğüt (Salix fragilis), söğütgiller (Salicaceae) familyasından anavatanı Avrupa, Asya ve Türkiye olan olan bir söğüt türü.

Salkım Söğüt

Salkım söğüt (Salix babylonica), söğütgiller (Salicaceae) familyasından sarkık dallı söğüt türü. 15 m'yi kadar boylanır.

Söğüt Etnografya Müzesi

Söğüt Etnografya Müzesi açılmadan önce 1970'li yıllarda kurulan bir komite tarafından Bilecik, Söğüt ve civardaki köyler taranmış; açılacak olan müzede sergilenmek üzere eserler toplanmış, bunlar Eskişehir Müzesi deposunda koruma altına alınmıştır. Müze inşaatı ...

Mine Söğüt

Mine Söğüt 1968 yılında İstanbul’da doğdu, ortaöğrenimini Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamladı (1985). Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. 1989’da mezun olduktan sonra, aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

Söğüt (ilçe)

Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir.

Ak Söğüt

Ak söğüt (Salix alba), söğütgiller (Salicaceae) familyasına ait, 25-30 m. boylarında bir söğüt türü.

Bilecik,Söğüt

Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir.

Söğüt, Bilecik

Söğüt, Bilecik ilinin bir ilçesidir. Osmanlı Beyliği'nin ilk başkenti olarak bilinir.

Söğüt Barajı

Söğüt Barajı Kütahya`inde, Ilgın Çayı üzerinde, sulama amacı ile 1980-1983 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 55.000 m<sup>3</sup>, akarsu yatağından yüksekliği 20,70 m, normal su kotunda göl hacmi 0,90 ...

Söğüt Serçesi

Söğüt serçesi (Passer hispaniolensis), serçegiller (Passeridae) familyasından bir serçe türü. Palearktik, Etiyopyen ve Oryantal bölgelerde yaşar.

Söğüt Bülbülü

Söğüt bülbülü (``Phylloscopus trochilus``), ötleğengiller (Sylviidae) familyasından orman kenarlarıda, çalılıklarda ve parklarda yaygın olan ince ve yeşilimsi bir kuş türü.

Borcak, Söğüt

Borcak, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür. Borcak adı bu köyde çokça bulunan katırtırnağı bitkisinin de adı olan borcak sözcüğü ile ilgili olmalıdır.

Dereboyu, Söğüt

Dereboyu, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür.

Dudaş, Söğüt

Dudaş, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür.

Dömez, Söğüt

Dömez, Bilecik ilinin Söğüt ilçesine bağlı bir köydür.