Sambo

Kısaca: Sambo (Rusça: Cамбо) veya Sombo, 1920-1930 yıllarında V. S. Oshchepkov ve öğrencileri I. V. ...devamı ☟Sambo (Rusça: Cамбо) veya Sombo, Sovyetler Birliği`nde geliştirilmiş modern bir savaş sanatı, mücadele sporu ve kendini koruma sistemi.

Sambo kelimesi "Silahsız kendini savunma" anlamına gelen Rusça`daki Ğ¡aмозащита без оружия (Samazaşita bez orujiya) ifadesinin kısaltılmışıdır.

Uluslararası Güreş Stilleri Birliği`ne (FILA) göre Sambo günümüzde uygulanan Greko-Romen güreşi, Serbest stil güreş ve Judo ile birlikte uluslararası düzeyde uygulanan amatör müsabaka güreşlerinden biridir.

Sambo sisteminin tek bir kurucusu bulunmamaktadır. Sistemin kuruluşunda pek çok kişi vardır. Ayrıca Sambo`nun kökenleri geleneksel halk güreş stillerine kadar geri gitmektedir. Sambo`nun kökenleri arasında Rusya`daki çeşitli halkların mücadele sistemleri de bulunmaktadır. Tuva`nın körí¤ş`ı, Yakutistan`ın khapsagai`si, Çuvaşistan`ın Akatuy`u, Gürcistan`ın chidaoba`sı, Moldavya`nın trinta`sı, Ermenistan`ın Kokh`u, Özbekistan`ın Kulaş`ı gibi

Bu savaş sanatının bir spor haline gelmesi 1938 yılında olmuştur. SSCB Ulusal Fizik Kültür Komitesince tanınmış ve her askerin savaş becerilerinin bir parçası haline getirilmiştir.

Sambo Versiyonları

Sambo Sporu (Borba Sambo): Amatör güreş veya Judo`ya benzemektedir. Müsabaka Judo`da olduğu gibidir fakat kurallar ve üniformada bazı farklılıklar gösterir. Judo`dan farklı olarak Sambo tüm ayak kilitlerine izin verir.

Kendini koruma sistemi olarak Sambo: Aikijutsu, Jujitsu veya Aikido`ya benzemekte ve hem silahlı hem de silahsız saldırganların ataklarına karşı bir kendini koruma uygulamasıdır.

Dövüş Sambo (Rusça: Boyevoye Sambo): Askeri amaçlarla kullanılan ve geliştirilen bu versiyonu silahlı ve silahsız teknikleri içerir. Karşılaşması modern karışık savaş sanatlarına benzemekte ve vuruş ve tutuş formlarını da içermektedir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Sambo

Sambo İngilizce anlamı ve tanımı

Sambo anlamları

  1. (noun) In Central America, an Indian and negro half-breed, or mixed blood.
  2. (noun) A negro; sometimes, the offspring of a black person and a mulatto.
  3. (noun) A colloquial or humorous appellation for a negro; sometimes, the offspring of a black person and a mulatto; a zambo.

Sambo tanım:

Kelime: sam·bo
Söyleniş: 'sam-(")bO, 'säm-
İşlev: noun
Kökeni: Russian, from samozashchita bez oruzhiya self-defense without weapons
: an international style of wrestling employing judo techniques

Sambo

İngilizce Sambo kelimesinin İspanyolca karşılığı.
elástico

Sambo

İngilizce Sambo kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. noir, nègre (terme péjoratif)

Sambo

İngilizce Sambo kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. (Gíria Ofensiva) negro

Sambo

i. zenci

Sambo

Flemenkçe Sambo kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. sambo

Sambo

İngilizce Sambo kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. sambo, neger

Sambo

n. (Derogatory Slang) negro v. dance to the rythm of the samba n. sambo

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.