Silisyum(İng:Silicium,silica-Türkçe;Silisyum,Silica), doğal olarak ülkemizde At Kuyruğu olarak bilinen bitkiden elde edilen ekstredir ve Yulaf Sapında bulunan bir maddedir. Vücudumuzda özellikle cilt, saç ve tırnaklarımızda bulunur. Kemik, bağdokusu, kıkırdak ve eklemlerin etrafındaki zar için gerekli bir mineraldir.

Silika

Silisyum(İng:Silicium,silica-Türkçe;Silisyum,Silica), doğal olarak ülkemizde At Kuyruğu olarak bilinen bitkiden elde edilen ekstredir ve Yulaf Sapında bulunan bir maddedir. Vücudumuzda özellikle cilt, saç ve tırnaklarımızda bulunur. Kemik, bağdokusu, kıkırdak ve eklemlerin etrafındaki zar için gerekli bir mineraldir. Bağ dokularının normal büyümesi ve gelişmesi için hem metabolik hem de yapısal bakımdan son derece önemlidir. Ek olarak silica saç gövdesinin önemli bir maddesi olan keratin sülfat yapımı için gereklidir. Saç telinin en dış yüzeyi tamamıyla keratin ağıyla örülmüştür. Ayrıca, silika damar açıcı özelliği ile kafa derisine kan akışını arttırarak saç büyümesini hızlandırır ve saçların dolgun ve parlak renkli olmalarını sağlar.

Silisyum(silika) için günlük tavsiye edilen bir miktar (RDA) yoktur. Günlük 20-40 mg arası silisyum kullanımı güvenli ve yeterli olacaktır.

Silika, aynı zamanda kemik yoğunluğu için elzem olan kalsiyumun vücut tarafından emilmesi için gereklidir ve kolajen’ in ana unsurlarındandır. Bilindiği gibi kolajen (collagen), tendon, sinir ve kemikler gibi bağ dokularının temel kimyasal yapısını oluşturur. Silika, sağlıklı bir cilt, saç ve tırnaklar için çok önemlidir. Silika tırnakları güçlendirir. Saç dökülmesine karşı saçı besler ve kuvvetlendirir.

Bağlantılı

Yanıtlar