Steve Jobs

Kısaca: Steven Paul Jobs (d. 24 Şubat 1955), Apple Computer'in genel müdürüdür ve bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Steve Wozniak ile birlikte Apple'in ortaklarından olup, 1976 yılında kurdukları bu firma Apple II sayesinde bugünkü ev bilgisayarlarının gelişmesinde önemli yer almıştır. ...devamı ☟

Steve Jobs
Steve Jobs

Steven Paul Jobs (d. 24 Şubat 1955), Apple Computer'in genel müdürüdür ve bilgisayar sanayisinin önderlerindendir. Steve Wozniak ile birlikte Apple'in ortaklarından olup, 1976 yılında kurdukları bu firma Apple II sayesinde bugünkü ev bilgisayarlarının gelişmesinde önemli yer almıştır.

Steve Jobs, Xerox'un Palo Alto Research Center'ında geliştirilmiş olan Fare (Mouse) ve GUI (Graphical User Interface) kavramlarının ticari önemini kavrayıp, sonradan bunları Apple Macintosh'da uygulamaya koymuştur. Steve Jobs aynı zamanda Pixar Animasyon Stüdyoları'nın genel müdürü ve yöneticisidir.

İlk zamanlarıGreen Bay, Wisconsin'de, Joanne Simpson ve adı bilinmeyen Mısırlı bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir, doğumundan hemen sonra Mountain View, Santa Clara County, California'dan Paul ve Clara Jobs çifti tarafından evlat edinilmiştir. Öz kızkardeşi romancı Mona Simpson'dır.

1972 yılında Steve Jobs, Cupertino, California'da bulunan Homestead High School'dan mezun olmasının ardından Portland, Oregon'daki Reed College'e başvurmuştur fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs California'ya geri dönerek "Homebrew Computer Club"'un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başlamıştır. O ve Wozniak, Atari Inc.'de, o zamanların ünlü bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. O zamanlarda ABD'de, satılan Cap'n Crunch'ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde ufak değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz'i sesini verebiliyorlardı. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek için "blue box"'lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Jobs 21, Wozniak'da 26 yaşındayken Apple Computer Co.'yu Jobs ailesinin garajında kurdu. Ilk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I'di ve onu 666.66$'a satıyorlardı.

1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II'yi piyasaya sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmişti ve Apple'ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi değerlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III'ü piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Apple büyümeye devam ederken, firmanın genişlemesini sağlayabilecek bir yönetici aranıyordu. 1983 yılında Jobs, John Scully'i (o zaman Pepsi-Cola'nın CEO'su) ayartarak ve "Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?" şeklinde meydan okuyarak Apple'in yeni CEO'su haline getirdi. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa'yı piyasaya sundu.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI'lu bilgisayar. Mac'in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştı ve Xerox PARC'da geliştirilmiş olan, fakat ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh'un başarısı Apple'in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.

Apple'den gidişi

Steve Jobs, Apple için ikna edici ve karizmatik bir savunucuydu, eleştirilere de bakılırsa aynı zamanda düzensız ve hırslı bir yöneticiydi. 1985 yılında firma içinde oluşan bir kavga sonucu Jobs, Sculley tarafından görevlerinden çekilmiştir ve dışarı atılmıştır. Burda ama aynı zamanda Jobs'un hala Apple Computer'in başkanı olduğunuda not düşmekte fayda vardır.

Apple'ı bıraktıktan sonra Jobs başka bir bilgisayar firması buldu, NeXT Computer'ı. NeXT, Lisa gibi teknolojik olarak çok gelişmişti fakat hiçbir zaman, bilimsel çalışma alanları hariç, popüler olamamıştı. Örneklemek gerekirse Tim Berners-Lee özgün World Wide Web sistemini CERN'de bir NeXT bilgisayarında geliştirmiştir. Ne kadar popüler olmasa da, Object Oriented Programming (nesneye dayalı programlama), PostScript gösterme ve magneto-optical sürücü teknolojilerinin gelişmesinde yardımcı olmuştur. NeXT'deki bir sürü yenilik 2000'li yıllarının başlangıcında Mac OS X'de görülecektir. NextStep ve onun halefi OpenStep, x86 mimarisi ve o zaman PowerPC mimarisi üzerinde çalışıyordu.

Apple'a dönüş

1996 yılında Apple, NeXT'i 402 million $ karşılığında, Jobs'u kurduğu firmaya getirmek için satın aldı. 1997 yılında Apple'ın geçici CEO'su seçilerek ve dikkatli planlama sonucu, şirket içi bir darbe ile o zamanki CEO Gil Amelio gönderilmiştir.

NeXT'in satın alınmasıyla, NeXT'in bir sürü teknolojisi Apple ürünlerinden yer aldılar, bunlardan en belirgin olan örnek ise Mac OS X ile gelişmiş olan NeXTSTEP'dir. Jobs'un kumandanlığında Apple, iMac'i piyasaya sunmasıyla inanılmaz bir şekilde satışları artırdı. O zamandan beri gözalıcı tasarımları ve marka kuvvetlendirilmesi Apple'a yaradı.

Geçmiş yıllarda şirketi kendi alanından dışarıya çıktı. iPod taşınabilir müzik çalarının piyasaya sunulması, iTunes dijital müzik yazılımı, iTunes müzik dükkanı'nı açarak şirket kişisel elektronik ürünleri ve online müzik piyasalarına el attı.

Bir yandan yenilik için teşvik ederken, Jobs her zaman çalışanlarına "gerçek sanatçılar gönderir" real artists ship, gibi mesajlar iletir. Bununla da açıkça bir ürünün zamanında sunulmasının, yenilikçilik ve sıradışı tasarımlar kadar önemli olduğunu ima etmektedir.

Jobs, Apple'da yıllığına 1$'dan birkaç sene boyunca çalıştı, bu ona aynı zamanda Guiness Dünya Rekorları listesinde "En Düşük Maaşlı CEO" unvanını kazandırdı. Apple kazançları artığında ve firma eksiler yerine artılar bölgesinde gezinmeye başladığında, firma unvanından "geçiçi"'yi kaldırdı. Resmi olarak Apple'da maaşı hala 1$ olarak devam etmektedir, tabi ki Apple firmasından bu arada hediyeler verildir, bunlara örnek vermek gerekirse: 1999 yılında 90 milyon $ değerinde bir Jet, ve sınırlı hisselerden yaklaşık 30 milyon $'lık bir pay.

Jobs'a her zaman mükemmel, ikna etme ve satıcılık kabiliyetlerinden saygı duyulmuştur.

Pixar

1986 yılında Jobs ve Edwin Catmull ortaklaşa, Emeryville, California'da animasyon stüdyosu olan Pixar'ı kurdular. Firma aslında Lucasfilm'in bilgisayar grafikleri bölümü üzerine kuruldu. Jobs Lucasfilm'den bu bölümü 10 milyon $'a (istenilen miktarın üçte-birine !) sahibi George Lucas'dan almıştır. Firma neredeyse 10 yıl sonra patlamalarını Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile yapmışlardır. Ondan beri 1998 yılında Bir Böceğin Yaşamı (A Bug's Life), 1999'da Oyuncak Hikayesi 2 (Toy Story 2), Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.), 2003'de Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) ve 2004 yılında İnanılmaz Aile (The Incredibles) filmleri ödüllere layık görülmüştür dünya çapında. Bir sonrakı filmleri Cars, ABD'de 2006 yılının yaz ayına ilan edilmiştir.

Kayıp Balık Nemo ve İnanılmaz Aile, Akademi Ödüllerinde en iyi animasyon film dalında ödül kazanmıştır.

Özel hayatı

18 Mart 1991 günü Jobs, Laurene Powell ile evlendi, evliliklerinden üç çocuk sahibiler. Aynı zamanda evlilik dışı olan bir kızı var, adı da Lisa Jobs.

Jobs vejeteryan, fakat bazı kaynaklardan alınan haberlere göre zaman zaman balık da yiyor.

31 Temmuz 2004'de Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs'da nadir bulunan bir pankreas kanserine rastlanmıştı, bilimsel adı "Islet Hücresi Neurodocrine Tümoru" olarak geçiyor. Jobs'da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmamıştır. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple'ı yönetti.

Dış bağlantılarKitaplar ve makaleler

 • Cringely, Robert X (1996). Accidental Empires. HarperBusiness. ISBN 0887308554.
 • Freiberger, Paul; & Swaine, Michael (1999). Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer McGraw-Hill Trade. ISBN 0071358927.
 • Deutschman, Alan (2001). The Second Coming of Steve Jobs. Broadway. ISBN 0767904338.
 • Caddes, Carolyn. 1986. Portraits of Success: Impressions of Silicon Valley Pioneers, Tioga Publishing Co., Palo Alto CA.
 • Denning, Peter J. and Karen A. Frenkel. April 1989. "A Conversation with Steve Jobs", Comm. ACM, Vol. 32, No. 4, pp. 437-443.
 • Hertzfeld, Andy. 2004. Revolution in The Valley. O'Reilly, Sebastopol, CA. ISBN 0596007191
 • Levy, Steven. 1984. Hackers: Heroes of the Computer Revolution, Anchor Press/Doubleday, Garden City, NY.
 • Slater, Robert. 1987. Portraits in Silicon, MIT Press, Cambridge MA, Chapter 28.
 • Stross, Randall E., Steve Jobs and The NeXT Big Thing, NY:Atheneum, 1993. ISBN 0689121350
 • Young, Jeffrey S. 1988. Steve Jobs: The Journey is the Reward, Scott, Foresman and Co., Glenview IL.
 • Young, Jeffrey S. 2005. iCon Steve Jobs : The Greatest Second Act in the History of Business, Wiley, Trade Cloth
 • Kahney, Leander. 2004. "The Cult OF Mac". No Starch Press, Inc, San Francisco, CA.


Röportajlar

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Next
3 yıl önce

NeXT Software, Inc. ), 1985 yılında Apple Bilgisayar'ın kurucu ortağı Steve Jobs tarafından kurulan bir Amerikan bilgisayar üreticisi ve yazılım şirketiydi...

NeXT, 1996, 20 Aralık, Apple Computer, Kaliforniya, Mac OS X, Steve Jobs, Yazılım
Pixar
3 yıl önce

karşılığında Steve Jobs tarafından satın alınmıştır. Ocak 2006 yılında 7,4 milyar dolar karşılığında Disney'e satılmıştır. Bu satışta Steve Jobs, Disney şirketi...

Pixar, Animasyon, Cars, Finding Nemo, The İncredibles, Monster`s Inc, Toy Story 2, Toy Story, A Bug`s life, ,
Steve Wozniak
3 yıl önce

ABD doğumlu bilgisayar mühendisidir. Polonya kökenli bir ailedendir. Steve Jobs'la birlikte Apple Bilgisayar şirketini kurmuştur. 1970'lerdeki kişisel...

Apple
3 yıl önce

13'tür. Steve Jobs'a göre; Apple ismi "fun, spirited and not intimidating" düşüncesi altında ortaya atılmıştır. Meyve diyetinde olan Steve Jobs çiftliğinden...

Apple, 1976, 1 Nisan, 2007, 9 Ocak, Amerika Birleşik Devletleri, Apple Macintosh, California, MacBook, Mac OS X, Mac Pro
Tim Cook
6 yıl önce

Timothy Donald "Tim" Cook (d. 1 Kasım 1960, Robertsdale, Alabama, ABD), Steve Jobs'un 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple'ın CEO'luğundan ayrılmasının ardından...

Bondi mavisi
3 yıl önce

sahilden gelmektedir. Bondi Sahili Bondi mavisi iMac bilgisayar, 1998 ^ Steve Jobs – An American Original 12 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde...

Apple Store
3 yıl önce

ancak mağaza içi mağaza konseptleri başarısız olduktan sonra, CEO'su Steve Jobs tarafından ilk olarak Mayıs 2001'de iki mekan olarak açıldı. Şirketin...

Steve Aoki
3 yıl önce

& Nervo) 2012: Steve Jobs (feat. Angger Dimas) 2012: Beat Down (Steve Aoki & Angger Dimas featuring Iggy Azalea) 2013: Boneless (Steve Aoki & Chris Lake...