--}}

Taksilemek

Rule veya taksi; bir hava taşıtının kendi gücünü (motor vs.) kullanarak yerdeki yolculuğu. Bu hareket genellikle tekerlekleri üzerinde olabileceği gibi bazı hava taşıtları için kızakları ya da dubaları üzerinde (su üstünde) olabilir.

thumb|right|250px|Bir Boeing 737-300 ve bir United Airlines Boeing 777-200 London Heathrow Havalimanında yan yana taksi yaparken.]

Taksilemek (Taksi yapmak), bir hava taşıtının, kendi gücünü (motor vs gibi) kullanarak yerde hareket etmesidir. Bu hareket genellikle tekerlekleri üzerinde olabileceği gibi bazı hava taşıtları için kızakları ya da dubaları üzerinde (su üstünde) olabilir.

Bir uçak, hava alanında bir yerden diğer bir yere taksilemek için taksi yollarını kullanır. Örnek olarak, havalimanı terminalinden piste gitmek için.

Uçaklar

Uçağın hareketi için gerekli olan itme gücü, pervanelerinden ya da jet motorundan elde edilirken, yön değiştirmesi burun iniş takımının kokpitteki bir kol aracılığıyla döndürülmesi veya bazı kuyruktan tekerlekli uçaklarda arka tekerin döndürülmesi yoluyla yapılır ve bu esnada dümen de buna yardımcı olarak kullanılır. Ana iniş takımlarında yer alan frenler yardımıyla da frenleme yapılır. Bazı uçaklarda yönlendirilebilir tekerler olmadığı için yön değiştirme aynı tanklarda olduğu gibi sağ ve sol tekerlere farklı basınçta fren uygulanmasıyla yapılır.

Eleronlar ve elevatör kontrolleri uçağın kuyruğunun bir rüzgar alarak kalkmasını engellemek için kullanılırlar.

Helikopterler

Kızaklı helikopterler taksi yolu üzerinden havadan taksi yapmak durumdayken, tekerleri bulunan tipler aynı uçaklar gibi yerden taksilerler.Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Taksilemek
taksilemek