Tartu

Tartu (Almanca: Dorpat), Estonya'nın en büyük ikinci kentidir. 38,8 kilometre karelik yüzölçümü olan kentin nüfusu 2004 sayımına göre 100.482'dir.Tartu (Almanca: Dorpat), Estonya`nın en büyük ikinci kentidir. 38,8 kilometre karelik yüzölçümü olan kentin nüfusu 2004 sayımına göre 100.482`dir. Tartu ile ilgili ilk yazılı belgeler 1030`a kadar dayanmaktadır.

Estonya`nin finansal ve siyasi başkenti olan Tallinn`den farklı olarak Tartu entellektüel ve kültürel merkez olarak ön plana çıkar. Estonya`nın en eski ve en prestijli üniversitesi olan Tartu Üniversitesi de bu kettedir. Tallinn`in 180 kilometre güneyinde olan kent, aynı zamanda Güney Estonya`nın merkezi konumundadur. Estonya`nın en büyük iki gölünü birbirilerine bağlayan Emajíµgi Nehri, Tartu`dan da geçmektedir.

Tarihçesi

Eski DönemToome Tepesi`nin (Toomemí¤gi) doğusuna, M.S. 600 yılında Estler bölgeye ilk defa Tarbatu Kalesi`nin inşa etmişlerdir. Tartu hakkına ilk yazılı belge ise 1030 yılına dayanmaktadır. Bu sene Kiev Prensi 1. Yaroslav Tarbatu Kalesi`ni alıp buraya ``Yuryev`` adındaki kendi kalesini dikmiştir.

Dorpat`taki AlmanlarTartu Ortaçağ`ın ileri dönemlerinde bölgede hatrı sayılır bir ticaret merkezi ve Dorpat Piskoposluğu`nun merkeziydi. Bugünkü bütün Estonya ve Letonya topraklarında olduğu gibi, Tartu da İ.S. XII. yüzyılda Alman Kılıç Kardeşliği himayesi altına girdi. XX. yüzyıla kadar, kent, Almanlar`ın kültürel, dini, mimari ve siyasi yapısından yoğun bir şekilde etkilendi. Örneğin zamanında Darpot meydanı olarak bilinen yer Alman kenti Rostock`lular tarafından inşa edildi. Ketteki ana üniversite ise yine Almanlar tarafından yapıldı.

16. yüzyılda, Listonya ve Tartu birlikte Polonya yönetimi altına girdi ve burada dini Jesuit gramer okulu 1583`te yapıldı. Buna ek olarak, Tartu`da papaz okulu da faaliyetlere başladı.

Papaz okulu ve gramer okulu ((1601))`deki Polonya-İsveç savaşı sırasında kapatıldı. Savaşın ardından Tartu İsveçliler tarafından alındı. 1632 yılında İsveç Kralı II. Gustav Adolf, üniversiteyi kontrolü altına aldı. 1721 yılında kent Rusya İmparatorluğu ele geçirildi ve 1918 yılına kadar imparatorluğun sınırları içinde kaldı.

I. Dünya Savaşı sonrasındaki iç savaş sırasında, Bolşevik Sovyetler Rusyası hükümeti ile Estonya arasında 2 Şubat 1920`de Tartu`da yapılan altlaşmada Estonya Sovyetler Birliği`ne katıldı.

II. Dünya Savaşı sırasında, kentin aralarında Rus Kraliçesi II. Katerina`nın yaptırdığı tarihi ``Kivisildin de (taş köprü) bulunduğu büyük bir bölümü Sovyet orduları tarafından yok edildi.

Bağımsızlık1990 yılında Estonya bağımsızlığını ilan ettikten sonra, Tartu da bağımsızlığına kavuştu.

Eğitim ve kültür

Kent, 1632`de İsveç Kıralı II. Gustaf Adolf`un yaptırdığı Tartu Üniversitesi ile ünlüdür.

Şehir Belediyeleri:

Belde Belediyeleri:

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Tartu koordinatları: 58.3708837, 26.7148282

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Tartu
Tartu