Telemetri bir sistem ya da tesisin uzaktan kablo veya kablosuz olarak izlenmesi veya kontrol edilmesidir. Günümüzde telemetri denilince kablosuz (Wireless) haberleşme anlaşılmaktadır.

Telemetri

Düzenle|Haziran 2007

Telemetrinin sözlük anlamı uzak izlemedir , sistem ya da teisisin uzaktan kablo ve kablosuz olarak izlenmesidir , Ancak günümüzde Telemetri denilince Kablosuz(Wireless) haberleşme anlaşılmaktadır . Bunların en yoğun kullanılanları Radio modem cihazları , GSM GPRS, VSAT uydu sistemleridir.

Haberleşilecek arazi düz (Antenler arasında dağ , tepe vb haberleşmeyi engelleyici unsurlar olmamalı ve noktaların birbirine olan uzaklıkları 50 km altında olması gerekmektedir . GSM ve GPRS daha çok online değil Telemetri cihazının içerisndeki Datalogger `daki bilgileri kullanmak için kullanılır , ayrıca oluşan önemli olay ya da alarmlar cep telefonuna alarm olarak göndermekte kullanılır. VSAT uydu sistemlerinde Radio modemin uygun olamayacağı yerlerde online izleme için VSAT sistemleri kullanılır.

TELEKONTROLSözlük anlamı uzaktan kontrol etmektir. Genelikle Telemetri ve Telekontrol birlikte kullanılır Telemetri uygulamalarındaki haberleşme sistemleri kullanılır.

UYGULAMA ALANLARIPetrol, Gaz , Su boru hatlarının izlenmesi , Katodik koruma sistemlerinin izlenmesi , Uydu ve Telekom antenlerinin uzaktan izlenmesi ve kontrolu , Radyo ve televizyon vericilerinin uzaktan izlenmesi , içme suyu ve Atıksu tesislerinin izlenmesi , Su pompalarının Su deposunundaki seviyeye göre devreye girip çıkması , Trafo merkezlerinin uzaktan izlenmesi , Elektrik sayaçlarının uzaktan izlenmesi sistemleri Telemetri ve Telekontrol sistemlerine örnek uygulama olarak sayılabilir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar