The Beacon Street Collection

Kısaca: ''The Beacon Street Collection'', Amerikan rock grubu No Doubt'ın Mart 1995'te yayınlanan ikinci stüdyo albümüdür ve grubun kendi şirketi Beacon Street Records tarafından çıkarıldı. No Doubt'ın kendisi, albümün yapımını gerçekleştirdi ve albüm, adını aldığı Anaheim, Kaliforniya'da Beacon Street'teki evlerinin garajında yer alan ev yapımı kayıt stüdyosunda kaydedildi. ...devamı ☟

The Beacon Street Collection, Amerikan rock grubu No Doubt'ın Mart 1995'te yayınlanan ikinci stüdyo albümüdür ve grubun kendi şirketi Beacon Street Records tarafından çıkarıldı. No Doubt'ın kendisi, albümün yapımını gerçekleştirdi ve albüm, adını aldığı Anaheim, Kaliforniya'da Beacon Street'teki evlerinin garajında yer alan ev yapımı kayıt stüdyosunda kaydedildi. Albüm, grubun kayıt şirketi Interscope'tan az ilgi gördüğü ve bir ikinci albümü kaydetmek için bir şansının olmadığı dönemde yayınlandı. Interscope, No Doubt'ın çıkış albümü No Doubttan, elde ettiği ticari başarısızlıkla hayal kırıklığına uğradı. No Doubt, şarkıların büyük çoğunluğunu yazdı ve albümün Interscope tarafından yayımlanmayacağını biliyordu. Bu nedenle, kendi şirketini kuran grup, albümlerini orada kaydetti. Albümden iki single çıktı: "Squeal" ile "Doghouse". Albüm, 1995 yılında, ilk albümlerinin yaklaşık üç katı, 100.000 kopya sattı. Bu başarı, Interscope'un grubun üçüncü albümü, dünya genelinde 16 milyonluk satış elde ederek büyük bir başarı yakalayan ve gruba karşı geniş bir ilgi uyandıran Tragic Kingdomı finanse etmesini sağladı. The Beacon Street Collection, grubun kataloğunun bir parçası olarak 1997'de tekrar yayınlandı. Genel Grup, kendi adını taşıyan debut albümünü Interscope ile yaptığı anlaşmadan bir yıl sonra, 1992'de çıkardı. Grubun, iyimser brass ağırlıklı şarkılarının harmanlanışı ile funk tarzı bas tekrarları, No Doubt'ın pop merkezli albümündeki şarkıların çoğu grunge müziği ile uyuşmuyordu. Beklendiği gibi, grubun albümü, grunge müziğine yenildi ve albüm, sadece 30.000 kopya satışıyla ticari bir başarısızlık elde etti. Grup, 1993'te ikinci albümü üzerine çalışmaya başladı fakat Interscope, materyallerinin çoğunu kabul etmedi ve bu nedenle yapımcı Matthew Wilder ile anlaşma yapıldı. Eric, grubu dışarıdan birilerinin yönetmesinden hoşlanmadı ve kayıt çalışmaları ile provaları durdurdu. No Doubt'tan ayrıldı ve televizyon çizgi dizisi Simpsonlar ile kariyerine devam etti. Kanal ise, Gwen ile olan birlikteliğine "zamana" ihtiyacı olduğunu söyleyerek son verdi. Müzik The Beacon Street Collectiondaki şarkıların çoğu, üçüncü albüm kaydından önce gruptan ayrılan Eric Stefani tarafından yazıldı. Bu, Eric Stefani'nin tüm şarkılarda yazımına yardım ettiği grubun ilk albümü No Doubttaki benzer soundun, bu albüme de etki etmesini sağladı. Tragic Kingdomdaki sözler, Gwen Stefani tarafından yaşamındaki deneyimleri hakkında yazıldı ve böylece grubun önceki çalışmalarındaki müzik tarzı değişti. Tom Dumont, Backstage Online'a verdiği röportajda grubun soundundaki değişimi şöyle açıkladı:

Prodüksiyon

No Doubt, Interscope'un gruba desteğini göstermemesi sonucunda ilerleme eksikliği yaşadı. Bunun yerine, Anaheim, Kaliforniya'da kendi garajlarında kendi stüdyolarını kurdular ve burada kaydettikleri "Squeal" ve "Doghouse" parçalarını kendi bağımsız plak şirketleri Beacon Street Records'dan yayımladılar. Grup, bu yazdıkları şarkıları Interscope'tan çıkacak sonraki albümleri koyamayacaklarını fark edince, stüdyolarında The Beacon Street Collectionı kaydettiler. İkinci single "Doghouse", Eric Stefani tarafından yazıldı. Şarkıda, kız arkadaşı tarafından ezilmiş ve hükmedilmiş olduğu halde bu durumu değiştirmek istemeyen bir adamdan bahsedilmektedir. Şarkıda, kızın "onun dizginini elinde tuttuğu" ve "onu buna alıştırdığı" söylenerek köpek ve sahibi metaforu kullanılmıştır. Single'ın B yüzündeki "You Can't Teach an Ol' Dog New Tricks", Eric Stefani tarafından yazıldı. | rev4 = Allmusic |rev4Score = }} Mart 1995'te çıkan The Beacon Street Collection, yalnızca Orange County, Kaliforniya'daki yerel mağazalardan satın alınabilmekteydi. Albümün soundu grubun hayranları sayesinde popülerlik kazandı ve ilk bin kopyanın bir bölümü birkaç ay içinde tükendi. Yıl sonu itibariyle, The Beacon Street Collectionın 100.000 kopyası satıldı, bu da No Doubt albümünden üç kat fazla demekti. Bu başarı grubun önceki kayıtları üzerinde kapsamlı bir ilgiye yol açtı ve The Beacon Street Collection, Interscope tarafından Ekim 1997'de yeniden yayımlandı.

Eleştiriler

Allmusic, albüm için "grubun ilk albümünden daha iyi" dedi ve albümü daha çok "synth ve new wave içeren" ilk albüme göre daha fazla "punk etkisinde ham bir sound" olarak tanımladı. 1997'de Entertainment Weekly, albüm için "Tragic Kingdomdan daha odaklı" dedi ve "sallanan ballad'ları" ile "Gwen'in enerjik Kewpie bebek feryatları"nı överken, bunları "grubun candan ruhuna" bağladı. Rock on the Net, albümü, "sound'larının ham bir ifadesi" ve "80'lerin punk'ı ile 90'ların grunge'ı" olarak tanımladı. Parça listesi == Ekip Kadro No Doubt * Tom Dumont - gitar * Tony Kanal - bas gitar * Eric Stefani - klavye * Gwen Stefani - vokal * Adrian Young - perküsyon, bateri Diğer kadro * Bradley Nowell - vokal * Phil Jordan - trompet * Gabrial McNair - perküsyon, trombon * Eric Carpenter - saksofon

Prodüksiyon

* Prodüktör: No Doubt * Mühendisler: Ray Blair, Tom Dumont, Colin Mitchell * Miksaj: Tom Dumont, Nicholas Hexum, Colin Mitchell, No Doubt, Scott Ralston, Adrian Young * Miksaj asistanları: Nick Hexum, Scott Ralston, Adrian Young * Mastering: Robert Vosgien * Danışman: Albhy Galuten * Tasarım: Gwen Stefani * Proje tasarım: Matt Wignall * Kartonet notları: No Doubt == Yayınlanma tarihleri == Bilgiler Allmusic sayfası ve No Doubt'ın diskografisinden alındı.

Dış bağlantılar

*

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.