Varna

Varna (Bulgarca: Варна) (20 Aralık 1949'dan 20 Ekim 1956'ya: Stalin[1]) , Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bir şehridir. Varna ilinin idari merkezi ve Bulgaristan'ın Burgaz'dan sonra ikinci büyük limanıdır.

1. n. caste group in Hindu society,
Varna (ingilizce) fransızcası
1. n. caste de la société hindoue (varna)
2. catégorie socioprofessionelle
Varna (ingilizce) almancası
1. n. Varna
2. Kaste der hindischen Religion
Varna (ingilizce) italyancası
1. s. casta nella gerarchia sociale indù
Varna (ingilizce) ispanyolcası
1. s. casta de la sociedad hindú
Varna (ingilizce) portekizcesi
1. s. casta na sociedade hindú
Varna (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. varna
2. kaste in Hindoeïstische gemeenschap

Varna hakkında detaylı bilgi

Varna, Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bir şehridir. Varna ilinin idari merkezi ve Bulgaristan'ın Burgaz'dan sonra ikinci büyük limanıdır.

Şehrin en önemli geçim kaynağı yurt dışından öğrenim için gelen öğrenciler ve turizmdir. Altın Kum (Golden Sands) gibi önemli plajları ve turizm beldeleri mevcutdur.Varna nerede?

Varna haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Varna Savaşı

Sultan İkinci Murad büyük bir hızla Edirne'ye geldi. Osmanlı Ordusunun başına geçti. Varna önlerine gelen Osmanlı Ordusu, Haçlılara karşı saldırıya geçti. Haçlı Ordusunun Varna önlerinde bozguna uğratılmasıyla büyük bir zafer kazanıldı (10 Kasım 1444).

Varna Zaferi

Sultan İkinci Murad büyük bir hızla Edirne'ye geldi. Osmanlı Ordusunun başına geçti. Varna önlerine gelen Osmanlı Ordusu, Haçlılara karşı saldırıya geçti. Haçlı Ordusunun Varna önlerinde bozguna uğratılmasıyla büyük bir zafer kazanıldı (10 Kasım 1444).

Varna Ili

Varna ili (Bulgarca: Област Варна / Oblast Varna), Bulgaristan'ın kuzeydoğusunda, Karadeniz'e sahili olan bir ildir. İlin merkezi Varna'dır.

Varna Tıp üniversitesi

Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi), 1961 yılında Yüksek Tıbbi Enstütü olarak kuruldu. 1995 yılında ismi, Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi) olarak değiştirildi.

Husqvarna

Husqvarna, tarım, bahçe ve ziraat malzemeleri üreticisi bir firma

Varna (şehir)

Varna (Bulgarca: Варна) (20 Aralık 1949'dan 20 Ekim 1956'ya: Stalin[1]) , Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bir şehridir. Varna ilinin idâri merkezi olup Bulgaristan'ın en büyük limanı burada bulunmaktadır.

Varna Muharebesi

Varna Muharebesi veya Varna Savaşı, 10 Kasım 1444 tarihinde, Macar, Leh, Papalık ve çeşitli Balkan milletlerinden oluşan, János Hunyadi komutasındaki Haçlı ordusu ile II. Murat önderliğindeki Osmanlı ordusu arasında bugünkü Bulgaristan'ın Varna şehri yakınında yapılmış bir ...

Varna Deniz Muharebesi

Varna Deniz Muharebesi ya da ''Drazki'' Saldırısı (Bulgarca: Атаката на Дръзки) dört Bulgar torpido botu ile Osmanlı kruvazörü ''Hamidiye'' arasında Karadeniz'de yaşanan çatışma. Olay 21 Kasım 1912 tarihinde Bulgaristan'ın Varna limanının 32 mil açığında meydana ...

PFK Cherno More Varna

PFC Cherno More Varna 1909 yılında Bulgaristan'ın Varna kentinde kurulmuş bir futbol kulübüdür. Bulgaristan A Profesyonel Futbol Ligi'nde mücadele etmektedir. Maçlarını 12,500 kişilik Ticha Stadyumu'nda oynamaktadır.

Spartak Stadyumu (Varna)

Stadion Spartak, Bulgaristan'ın Varna şehrinde çok amaçlı olarak inşa edilen bir stadyum.