Yüzük

Parmağa takılan halka. Çeşitli mâdenlerden yapılan taşlı ve taşsız olanları vardır. Çok eski târihlerden beri mühür olarak kullanıldığı gibi nişanlanan gençler tarafından da takılmaktadır. Yapılan kazılarda altın, gümüş, bakır ve demirden yüzüklere raslanmaktadır. İsparta ve Romalılarda demir yüzük takmak âdetti. Kadınların ziynet eşyâsı olarak altın ve platinden yüzük takmaları zamânımızda da moda hâlindedir. Tek taş elmas, pırlanta, zümrüt, yakut gibi kıymetlilerin yanında, âdi cam ve tellerin

Yüzük parmağa takılan halka. Çeşitli madenlerden yapılan taşlı ve taşsız olanları vardır. Çok eski tarihlerden beri mühür olarak kullanıldığı gibi nişanlanan gençler tarafından da takılmaktadır. Yapılan kazılarda altın, gümüş, bakır ve demirden yüzüklere raslanmaktadır. İsparta ve Romalılarda demir yüzük takmak adetti. Kadınların ziynet eşyası olarak altın ve platinden yüzük takmaları zamanımızda da moda halindedir. Tek taş elmas, pırlanta, zümrüt, yakut gibi kıymetlilerin yanında, adi cam ve tellerine de raslanmaktadır. Yüzüklerin kıymetleri maden ve taşının değeriyle ölçülür.

Yüzüğün Tarihi

Evlilik yüzüğü tarihte ilk olarak Romalılar tarafından kullanıldı. Evli çiftleri bekarlardan ayıra bilmek amaçlı. Yüzük demirden yapılırdı ve içine sözler yazılarak kullanılırdı. Bu yazılar bir çeşit kendini ifade kimi zaman da büyü gibi görülürdü. Yazılar “seni seviyorum”, “sen benim içinsin”, “şansın olacağım”, “itaat et ve sev” gibi olurdu. Günümüzde de evlilik yüzüklerinin içine yazılar yazılmaktadır. Bu tarihten gelen gelenek hala sürdürülmektedir.

İlk çağlarda yüzük, erkeğin evleneceği kişiyi satın aldığı anlamını taşıyordu. Yüzüğün kırılması veya kaybolması evliliğe zarar geleceğini simgelerdi. Bu batıl inanca zamanızda da inanılmaktadır. Başka bir batıl inançsa, gelin damada yüzüğü takarken yüzük parmakta takılırsa, evde gelinin sözü geçeceğini, damat yüzüğü gelinin parmağına takarken takılmazsa eğer, evin reisinin damat olacağına işaret olarak görülürdü. 9. yy.’da Papa nişanlıların yüzük takmasını şart koşmuştur. Yüzüğün sembolik anlam taşıması o zamanlardan bu günlere kadar gelmiştir. Eskilerde yüzük seçimi sadece erkeğe aitken, bugün çiftler yüzüklerini beraber seçiyorlar.

Diğer anlamları

yüzük

Türkçe yüzük kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. hoop, ring

yüzük

parmağa geçirilen genellikle metal halka. yüzük oyunu.

yüzük

Türkçe yüzük kelimesinin Fransızca karşılığı.
bague [la], anneau [le]

yüzük

Türkçe yüzük kelimesinin Almanca karşılığı.
Ring m

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Yüzük
yüzük