Zuhal Olcay, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, müzisyendir. ==Hayatı==1957 yılında İstanbul`un Üsküdar ilçesinde doğdu. Babası erkek berberi Cevat İşanç, annesi evhanımı Süheyla İşanç olan Zuhal Olcay`ın gerçek adı Zuhal İşanç idi.

Zuhal Olcay

{{Ünlü| adı=Zuhal Olcay| Resim=| Doğum tarihi=1957| Ölüm tarihi=*| Doğduğu ülke=Türkiye / İstanbul| Meslek=Oyuncu }}

Zuhal Olcay, Türk tiyatro ve sinema oyuncusu, müzisyendir.

Hayatı1957 yılında İstanbul`un Üsküdar ilçesinde doğdu. Babası erkek berberi Cevat İşanç, annesi evhanımı Süheyla İşanç olan Zuhal Olcay`ın gerçek adı Zuhal İşanç idi. Konservatuarda piyano öğretmeni olan teyzesinin teşviki ile Ankara`ya giderek tiyatro eğitimine başladı.

1976`da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Aynı yıl sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem ile evlendi. Bir sene Londra`da eğitim gördü. Üç yıl süren ilk evliliğinin ardından işadamı Zafer Olcay ile evlenen Zuhal Olcay, İzmir`e yerleşti ve İzmir Devlet Tiyatrosu`nda oyunculuğa başladı. 1981 yılında kızı Ceren dünyaya geldi.

1983`ten itibaren çeşitli televizyon yapımlarında rol aldı; ilk televizyon filmi olan Sönmüş Ocak`tan sonra Parmak Damgası adlı yapım ile tanındı. Film festivallerinde aldığı ödüller ününü arttırdı.

Sinema oyunculuğu ile birkite tiyatro oyunculuğunu da sürdüren Olcay, 1986`da Martıdaki ``Nina`` rolüyle Avni Dilligil Tiyatro Ödülü`nü, 1988`de Balkon `daki ``İrma`` rolüyle Ankara Sanat Ödülü`nü kazandı. 1989`da Evita Müzikali`nde ``Evitayı oynadı. Bu müzikaldeki başarısı üzerine şarkıcılık kariyeri başladı. Dünden Sonra, Yarından Önce adlı filmde şarkıları seslendiren Olcay, daha sonra Onno Tunç`un bestesi olan parçayı bir albümde seslendirdi.

Zuhal Olcay, 1989`da Sahte Cennete Veda adlı filmdeki rolüyle Almanya`da Altın Film Şeridi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak uluslararası bir başarı elde etti.

1987`de eşinden ayrılan Olcay, üçüncü evliliğini 1992`de Londra`da tiyatro oyuncusu Haluk Bilginer ile yaptı. Aynı yıl Indiana Jones adlı Hollywood yapımında eşi ile birlikte ``Halide Edip`` ile ``İsmet Beyi canlandırdılar. 1990`da Haluk Bilginer ile birlikte Tiyatro Stüdyosu adlı özel tiyatronun kurucuları arasında yer aldı ve bu tiyatroda Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol üstlendi.

Çeşitli siyasi eylemlere de katılan Olcay`a Bakırköy Belediye Başkanı Adaylığı teklif edildi.

Üskürdar`da kiralayıp restore etikleri Tiyatro Stüdyosu`nun 1996`da yanması üzerine 1999`da Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi`ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi`nin sahnelediği ilk oyun olan Steven Berkoff`un Dolu Düşün Boş Konuş adlı oyunundaki rolüyle Afife Tiyatro Ödülleri "En İyi Komedi Kadın Oyuncusu" Ödülü`nü aldı. Çift, Istanbul`un Moda semtinde bir apartmanı restore ederek oluşturduğu tiyatro mekanını 2002`de açtı. Zuhal Olcay`ın Bilginer ile olan evliliği 2004 yılında sona erdi.

Müzik çalışmalarını önce Vedat Sakman, daha sonra Bülent Ortaçgil ile devam eden ve Küçük Bir Öykü, `İyisin gibi parçalarla müzik listelerine giren Olcay`ın Küçük Bir Öykü (1990), İki Çift Laf (1993), Oyuncu (1996), İhanet (1998), Başucu Şarkıları (2001) ve Başucu Şarkıları-2 (2005) ve Cengiz Onural`la ortak çalışması olan Hiçbiryerde isimli albümleri vardır.

<div style="background-color:#DDDDDD; line-height:1.5; border-width : 2px; border-style:solid; border-color:#CCCCCC; font-size: small; font-color:#ffffff; margin-right : 5px; margin-left : 5px; margin-top : 5px; margin-bottom : 5px; font-family: Verdana,Arial,Helvetica; padding: 5px;"> Rol Aldığı Projeler </div>

Tiyatro

Filmler

Tv Yapımları

BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar