Festival

Festival
Festival, genellikle yerel bir topluluk tarafından belirlenmiş ve geleneksel olmuş gün ve tarihlerde kutlanan, yapıldığı yörenin imgesi hâline gelmiş etkinlikler bütünüdür. Festival kelimesi Latince festa kelimesinden gelir. İlk kez 1200'lü yılların başında kullanıma girmiş ve yerleşmiştir. Festivaller genelde doyasıya yemeklerin yendiği, çevrenin en güzel şekilde süslenip, temizlendiği olgulardır.

Dinlerde festivaller

Birçok kültürde festivaller tanrı veya tanrıların huzurunda duruştur. Festivallerin insanlara
Latin Dili ve Edebiyatı ile Yunan Dili ve Edebiyatı iç içe iki ana bilim dalıdır ve Klasik filoloji olarak bilinmektedir. Latince'nin günümüzdeki önemi bilim dalı olmasıdır; bu nedenle batı dillerinin ve yazınlarının yanı sıra Eskiçağ ve Ortaçağ Tarihi, felsefe tarihi, epigrafi, tiyatro tarihi, Roma Hukuku gibi bir çok alanda, ayrıca Osmanlı arşivlerinde bulunan Latince yazılmış belgeler üzerinde bilimsel araştırma yapmak için gereklidir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Tanrı tarafından verildiğine inanılır ve kutsal kabul edilir.

Hıristiyanlıkta festivaller

Hıristiyanlığın özünde;
 • Metafiziksel düşüncede vahiy otorite ya da inanç temeli üzerinde varolduğu kabul edilen, varlık ve değerin kaynağı olan mutlak, zorunlu, yüce varlık. Doğanın bir parçası olmayan, ama doğanın yaratıcısı ya da nedeni olan, zaman ve mekan kavramlarının kendisine uygulanamayacağı, varlığa gelmiş olduğu düşünülemeyen, doğadan çok daha kudretli ve mutlak iyi olan doğaüstü, ezeli-ebedi ve sonsuz varlık.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Noel
 • Noel Hz. İsa’nın doğum günü olduğu iddia edilerek 25 Aralıkta kutlanan Hıristiyan yortusu (bayramı). Latincede doğumla ilgili olan anlamına gelen bu yortuyu, bir kısım Hıristiyanlar 6 Ocakta kutlamaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  olmak üzere iki ana festival vardır. Bunun yanında Katolik, Doğu Ortodoks ve Angelikan mezheplerinde sayısız küçük festival vardır.

  Eski Mısır'da festivaller

  Birçok Mısır festivali dinî kökenlidir ve şaşaası ile dikkat çeker. Heryıl Firavun'un herhangi özel bir gününü anmak için büyük festivaller düzenlenir ve özellikle eğer Firavun hükümdarlığının otuzuncu yılına ulaşırsa halka hiç bir masraftan kaçınılmaz, her türlü ikram yapılırdı.

  İslâm'da festivaller

  İslâm'da festival adı altında kutlamalr yapılmaz. İslâm kültüründe festivaller bayram adı ile anılır. İslâm inancında;
 • milli ve dini bakımdan kutsal sayılan günler
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Ramazan Bayramı
 • Ramazan Bayramı Ay takvimine göre Şevval ayının ilk üç gününde kutlanan dini bayram, Şeker Bayramı.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kurban Bayramı olmak üzere iki dinî festival düzenlenir. Bu dinî bayramlar insanların en güzel ibadet,kulluk ettiği zamanlardır

  Diğer festivaller

  Festivaller dinî yönlerinin yanısıra, dinden tamamen ayrı insanların eğlence için kendilerinin oluşturduğu eğlencelerde olabilir. Dünyada en yaygın olarak kutlanan festivallerden birisi de mevsim festivalleridir. Özellikle
  Kurban Bayramı Ay takvimine göre Zilhicce ayının onunda başlayıp dört gün süren ve kurban kesilen dinî bayram.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Nevruz'da olduğu gibi ilkbaharın kutlanmasına benzer olarak birçok kültürde kışın gelişi, beklenen yağmurun yağması gibi etmenlerle de festivaller düzenlenmektedir.
  Nevruz, İranlılar, Türkler, Kürtler, Azeriler, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikistanlılar, Özbekler, Kırgızlar tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da başka bir değişle doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türkiye'de tüm bunların haricinde yörelere has ürünlerin ad sahipliğini yaptığı, sadece ekonomik kazanç ve tanıtım sağlaması amacıyla da festivaller düzenlenir. Karpuz Festivali, Kiraz Festivali gibi. Günümüzde birçok yaylâ kendi festivallerine ev sahipliği yapar.
  Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan (Azerbaycan), KKTC, İran, Irak ve Suriye'dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Türkçe'de festivaller Şenlik olarak da adlandırılır.

  Linkler

 • http://www.iafistanbul.com Uluslararası Animasyon Festivali
 • http://www.britishrock.cc Festivalguide (Avrupadaki dünyaca ünlü müzik festivalleri)
 • http://www.festivals.com Festival
 • http://www.funnyfest.com Komedi festivali
 • http://msgboard.bayoudancer.com Bayou
 • http://www.exhibitafrica.com/o-events-cul.php ExhibitAfrica: Festivaller
 • http://www.newadvent.org/cathen/06021b.htm Katolik festivallerş
 • http://web-japan.org/atlas/festivals/festi_fr.html Japon festivali
 • http://www.geocities.com/hashanayobel/laudsfeast.htm#SOLEMNITIES Katolik takvimi
 • http://rootsyrecords.com/HtmlFiles/djembevideo.htm geleneksel afrika dans festivali
 • http://www.festivalrehberi.com Festival ve Etkinlik Rehberi
 • http://www.turkeyfestivals.com Festivallerimiz
 • http://www.organizatorrehberi.com Festival Organizatör Rehberi

  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Türkçe, diğer Türk dilleriyle birlikte Altay dil ailesinin bir kolunu oluşturur. Bu ailenin diğer üyeleri Moğolca, Mançu-Tunguzca ve Korecedir. Japoncanın Altay dil ailesinin bir üyesi olup olmadığı konusu tartışılmaktadır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Festival Resimleri
  Yorumlar - Lütfen konu (Festival) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.