Recep İvedik

Mesleği camın önünde oturmak olan Recep İvedik, dağınık siyah saçları, dört aydan fazla giymediği turuncu gömleği, ağzındaki sigara izmariti ve omzundaki sigara külleriyle dikkat çekmiştir. Şahan Gökbakar'ın hazırladığı çeşitli televizyon şovlarında yer alan İvedik, 22 Şubat 2008'de vizyona


<p>Recep İvedik Karakteri

Recep İvedik Karakteri
Recep İvedik, komedyen
Komedyen, Fransızca comí©dien sözcüğünden gelen isim, meslek.Türk Dil Kurumu'na göre komedyen;''1. Güldürü oyuncusu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
Şahan Gökbakar'ın canlandırdığı
Şahan Gökbakar 22 Ekim 1980 yılında İzmir'de doğan Şahan, okul hayatına Ankara'da başladı. İlk, orta ve lise eğitimini ODTÜ Kolejinde tamamladı. 1998 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünden 2002 yılında başarıyla mezun oldu.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
hayalî bir karakterdir.

Televizyona ilk çıkışı
Hayalî karakter, gerçek hayatta olmayan, yaşamayan ve/veya yaşamamış; bir sanat eserinin, bir oyunun (ör.:RPG,FRP) veya bir teorinin kurgu dinamiklerinden birini veya birkaçını oluşturan ya da belirli bir kurgunun yeniden örülmesine etkiyen, gerçek hayatta varolmayan veya gerçek hayattaki benzerinden değişik özellikler barındıran hayalî öznedir.
...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
TV8'deki
 • TV8 (Türkiye)|TV8, Türk televizyon kanalı
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
 • Dikkat Şahan Çıkabilir programındaki Engin Jurnal'le 19:08 Ana Haber Bülteni skeciyle olmuştur. Şahan Gökbakar tarafından başta sadece bir skeçlik yaratılan Recep İvedik karakteri, "Pencere Önünde Bira İçen Adam" olarak tanınmış ve izleyicilerden büyük beğeni toplamıştır.

  Mesleği "camın önünde oturmak" olan Recep İvedik, dağınık siyah saçları, "dört aydan fazla giymediği" turuncu gömleği, ağzındaki
  Düzenle|Nisan 2007


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  sigara izmariti ve omzundaki sigara külleriyle dikkat çekmiştir. Şahan Gökbakar'ın hazırladığı çeşitli televizyon şovlarında yer alan İvedik karakteri, yine aynı karakter ismiyle sinema filmleri serisi olarak vizyona girmiş ve gişe rekorları kırmıştır. Ayrıca Turkcell firmasının "Recep'in Tavuğu" reklam filmlerinin de baş karakteridir.

  "İvedik" soyadının kaynağı hakkında çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Acil anlamına gelen "ivedi" sözcüğünden türetildiği düşünülmektedir. Bir başka görüşe göre ise "İvedik" soyadı,
  Tütün içeren ve genellikle 85-100 mm uzunluk ve 4-8 mm genişliklerinde üretilen keyif verici madde. Öfori etkisi ile içilen sigara bir süre sonra fiziksel bağımlılık ortaya çıkarır.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  İngilizce bir tümce olan "I've a dick" ten gelmektedir. Ancak zaten bu isimde Ankara'nın bir köyü ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır.

  Karakterin doğuşu ve Halime Yıldız'la yaşadığı olaylar

  Ekranlara çıkmasına neden olan olay; Recep İvedik'in, üst kat komşusu

  İngiltere kökenli bir dil olan İngilizce ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda, Güney Afrika ve Kanada gibi pek çok ülkede ana dil olarak kullanılıyor. İngilizce 380 milyon kullanıcısı ile dünya üzerinde en çok konuşulan 3. dildir. (Çince ve Hintçe'den sonra)
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  'ı camdan aşağı düşürmesidir. Olay, bir bira tutkunu olan İvedik'in komşusu Halime Yıldız'dan bira istemesiyle başlar. İvedik'in üst katında oturan Yıldız, aşağıdaki bakkala sepet sallayarak gereksinimlerini sürekli bu yolla karşılamaktadır. Recep İvedik yolun karşısındaki
  BİRA Alm. Bier (n,), Fr. Biere (f), İng. Beer. Arpa ve şerbetçiotunu mayalandırmak suretiyle yapılan alkollü içki. Bira, çok eski zamandan beri insanlar tarafından keyif verici olarak kullanılmaktadır. Bira tekniği Mısır'da geliştirilmiş, oradan Yunanistan ve Avrupa'ya yayılmıştır. Biranın içine 19. yüzyılda Avrupalılar tarafından şerbetçiotu ilk defa karıştırılmıştır.

  Bira yapmak için, arpalar ıslanıp bir hafta bırakılınca filizlenir. Bu sırada "a
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  manav

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  başta olmak üzere, gelene geçene laf atmakla meşgul olması dolayısıyla çok yoğundur; bu yüzden "Halime iki bira çek, komşuluk öldü mü!" diyerek komşusundan sepetiyle bira ister. Halime Yıldız'ın "Gir içeri ayyaş" diyerek hakaret etmesi üzerine, kendi deyimiyle "agresif, sinirli ve gompleksli" olan Recep İvedik sinirlenir ve Halime Yıldız'ı sepetinin ipinden asılarak bir kaç hamlede yere düşürür. "Perdelerini kaldırdığında kedi gibi uysal" olan İvedik, bu olayın ardından çok üzülür, ancak "iki bira çakarak" kendine gelir. Olan olmuş ve Halime Yıldız'ın boynu kırılmıştır. Yaptığından pişman olan İvedik'in, Halime Yıldız'ı ve sepetini ne kadar özlediğini ifade ederek, özür dilemesinin ardından skeç sona erer.

  Bu olayla ekranlara merhaba diyen Recep İvedik, bu ilk skecinin ardından özellikle genç kesim tarafından çok sevilmiştir. Bunun üzerine karakterin yaratıcısı ve oyuncusu Şahan Gökbakar, Recep İvedik - skeçlerini seri hâlinde bir süre devam ettirmiştir.

  Karakterin tanınması ve "Kim 500 Bin İstemez Ki?" programı

  Türkiye'de tanınmaya başlayan Recep İvedik, yine
  Türkiye Cumhuriyeti, Kuzey yarımkürede, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülke. Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası'nın uzantısı olan Trakya'da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan (Azerbaycan), KKTC, İran, Irak ve Suriye'dir.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Dikkat Şahan Çıkabilir programında
  Düzenle|Nisan 2007


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  adlı yarışmaya katılmıştır. Karşısındaki karakteriyle diyalogları ve yaptıklarıyla dikkatleri yeniden üzerine çekmiştir. Yarışmanın büyük ödülü olan 500 bin YTL'yi almaya hak kazanmış; lâkin paraya önem vermeyen biri olduğunu belirterek bu ödülü almaktan vazgeçmiş, onun yerine yarışmanın sunucusu Konan Aşık'a "Buradaki herkese benden bira ısmarla" demiştir.

  Gerçek hayata girişi ve "Kime Diyorum Ben" programı

  Recep İvedik, NTV'deki


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Kime Diyorum Ben programında Asena'nın sevgilisi olduğu iddia edilen kişi olarak ekrana çıkmıştır.

  Birlikte rol aldığı karakterler


 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

 • Asena

  Görüldüğü bölümlerden biri  Kime Diyorum Ben! (NTV) - Bölüm 3

  Bir yol kenarında, yüzü ceketler ve paltolarla kapalı bi şekilde öylece duran bir adam tesadüfen oradan geçen magazincilerin ilgisini çeker. Magazinciler bu adamın, Asena'nın "Fafal" adıyla bilinen ve herkesten kaçan yeni sevgilisi olduğundan şüphelenirler. Bir kaç soru sormak için yanına gittiklerindeyse adam kaçmaya başlar. Yüzü kapalı olduğu için kim olduğu anlaşılmayan bu adam magazincilerden kaçmaya başlar. Önünü göremediği halde uzunca bir süre magazincileri peşinden koşturmayı başaran "Fafal" nihayet yakalanır ve röportaj yapmayı kabul eder. Tabi ki bu adam Recep İvedik'ten başkası değildir. Magazincilerin Asena'yla ilişkisi hakkındaki sorularını yanıtlar.

  İşte Recep İvedik röportajından bazı detaylar:

  Gazeteci : -Bu söyledikleriniz gündeme bomba gibi düşecek!

  Recep İvedik : -Beni ilgilendirmez nerenize bomba gibi düşeceği!

  ...

  Recep İvedik : -Asena Türkiye'nin en iyi dansözüdür, hadi dansöz demeyelim oryantal diyelim, en iyi oryantalidir. Hatta
  Eski Türk mitolojisine göre dişi bir kurtdur.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Tan Sağtürk'ten bile daha iyi bir oryantaldir!

  Gazeteci : -Tan Sağtürk balettir ama...

  Recep İvedik : -Asena da


  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Tan Sağtürk'ten iyi oryantaldir!

  Bağlantılı konular


 • ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Şahan Gökbakar

 • Şahan Gökbakar 22 Ekim 1980 yılında İzmir'de doğan Şahan, okul hayatına Ankara'da başladı. İlk, orta ve lise eğitimini ODTÜ Kolejinde tamamladı. 1998 yılında girdiği Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünden 2002 yılında başarıyla mezun oldu.
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Recep İvedik 1

 • Recep İvedik 1, 17 Şubat 2008'de vizyona giren, Şahan Gökbakar'ın oynadığı sinema filmi; 230 kopya ile vizyona girmiş ve Türk Sineması tarihinde kendisinden 2 sene önce vizyona giren Kurtlar Vadisi: Irak filminden bu yana ilk
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Recep İvedik 2
  Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
  Sinema film serisi halini almış olan ve serinin ikincisi olan Recep İvedik 2'nin yönetmenliği İvedik 1'nde yönetmenliğini yapmış olan Togan Gökbakar'dır. Film'in senaristleri arasında Şahan Gökbakar'ın yanı sıra Serkan Altuniğne ve Togan Gökbakar vardır. Yapımcılığı Aksoy Film şirketi
  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.  Yorumlar - Lütfen konu (Recep İvedik) ile ilgili faydalı olabilecek bilgilerinizi yazarak internette Türkçe bilginin gelişmesine katkıda bulunun. Teşekkür vb. yorumlar yayınlanmamaktadır. Hata bildirme ve diger mesajlariniz için bu linki kullaniniz.