Bira

BİRA Alm. Bier (n,), Fr. Biere (f), İng. Beer. Arpa ve şerbetçiotunu mayalandırmak suretiyle yapılan alkollü içki. Bira, çok eski zamandan beri insanlar tarafından keyif verici olarak kullanılmaktadır. Bira tekniği Mısır'da geliştirilmiş, oradan Yunanistan ve Avrupa'ya yayılmıştır. Biranın içine 19. yüzyılda Avrupalılar tarafından şerbetçiotu ilk defa karıştırılmıştır. Bira yapmak için, arpalar ıslanıp bir hafta bırakılınca filizlenir. Bu sırada "a...

BIRA (türkçe) anlamı
arpayla şerbetçiotunu mayalandırarak yapılan bir içki.
BIRA (türkçe) anlamı
1. Arpa ile şerbetçi otunu mayalandırarak yapılan bir içki
2. arpa suyu:
3. Onu iki bardak bira içmeye razı etmişti.- R. N. Güntekin.
BIRA (türkçe) ingilizcesi
1. [Boura]n. beer
2. ale
3. hop
4. suds (Slang),
BIRA (türkçe) almancası
1. n. Bier
2. Gerstensaft

Bira hakkında bilgiler

Bira arpa ve şerbetçiotunu mayalandırmak suretiyle yapılan alkollü içki. Bira, çok eski zamandan beri insanlar tarafından keyif verici olarak kullanılmaktadır. Bira tekniği Mısır'da geliştirilmiş, oradan Yunanistan ve Avrupa'ya yayılmıştır. Biranın içine 19. yüzyılda Avrupalılar tarafından şerbetçiotu ilk defa karıştırılmıştır.

Bira yapmak için, arpalar ıslanıp bir hafta bırakılınca filizlenir. Bu sırada "amilaz" denilen maya da ürer. Filizlerin uzunluğu arpa boyuna yaklaşınca arpalardan koparılıp ayrılır. Arpalar kurutulup un yapılır. Bu una "malt" denir. Malt, sarı toz veya şerbet halinde "skorbut" denilen kanama ve zafiyyet hastalığında ve çocuk mamalarında kuvvet verici ve hazm için kullanılır. İçinde alkol yoktur. Malt, sıcak su ile karıştırılıp bırakılınca, içindeki amilaz, nişastayı mayalayarak parçalar. Maltoz denilen şekere çevirir. Bu şekerli sıvıya şerbetçiotu çiçekleri konulup kaynatılır. Bu ot, biraya koku verir ve berrak yapar. Soğutulup içine bira mayası konur. Bu maya maltoz şekerini mayalayarak parçalar; alkole çevirir. Bira hasıl olur. Çeşitli biralarda yüzde iki buçuk ile beş arasında alkol bulunur. Fazla içilince sarhoş yapar.

Bira mayası, sarı toz veya yoğurt gibi lapadır ve canlıdır. Çıkardığı sıvıda "zimaz" veya "alkolaz" denilen bir madde ile "invertin" denilen madde vardır. İkisi de mayalama yapar. Bira mayası, bira fabrikasında kalan posadaki mayanın üretilmesi ile elde edilmekte, cilt, hazm ve göğüs hastalıklarında da kullanılmaktadır. Ekmek hamurunda da vardır. (Bkz. Mayalar)

Standart tek bir şişe biranın içinde asgari 20 gr alkol vardır. Bu miktarın 60-70 grama kadar yükseldiği de görülür. İki şişe biranın bir kimseyi rahat sarhoş edebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kansere sebeb olduğu bilinen nitroz-aminlerin birada bol miktarda bulunduğu tesbit edilmiştir. Ağrı kesici olarak kullanılan "piramidon ilacı" içinde fazla miktarda nitroz-amin bulunduğu anlaşıldığı için, piyasadan kaldırılmışır. Orta miktarda bira içen bir kimse günde yetmiş piramidon hapı almış kadar nitroz-amin almaktadır.

Batıdaki ve bizdeki ilmi araştırmaların neticeleri, ne kadar az alınırsa alınsın, beden uzuvlarının alkolün tahribatından kurtulmadığını göstermektedir.

Yapımı

Uluslararası bir içecek olan biranın yapımı, ülkeden ülkeye değişiklikler göstermektedir. Belçika'da, tıpkı Fransız peynirlerinde olduğu gibi, bir yılın günleri kadar çok bira çeşidi sayılabilir, İngiltere'nin "a-le"leri, İrlanda'nın "stout"ları, Danimarka'nın "pilsner"leri, Almanya'nın "lager"ları ünlüdür. Ve tabii ki tüm Avrupa'da Çekoslovakya'nın Pilsen şehrinden adını alan, genelde tüm sarı biralara adını veren "pils"ler revaçtadır.

Önce arpa taneleri yüksek sıcaklıkta filizlenme yöntemiyle malt haline dönüştürülür. Ardından kavrularak rengini alır. Kavrulma süresi biradaki renk değişikliğini sağlar. Daha sonra sıcak saf su ile karıştırılır. Bir litre bira elde etmek için 6-7 litre su gereklidir. Son aşamada ise şerbetçiotu katılır. Şerbetçiotunda 200’den fazla aromatik kokunun bileşimi vardır. Sıra, bira mayasının eklenmesiyle elde edilen, şekerleri alkole ve karbonik gaza dönüştüren fermantasyon işlemindedir. Bu işlem, yüksek sıcaklıkta yapılır (15-20 derece). Yoğun (kesif) biralar için 3-5 gün boyunca (özellikle esmer biralarda), sarı biralarda ise 6-8 derece arasında, 7-10 gün boyunca fermantasyon işleminin devam etmesi gereklidir.

Tarihçesi

Bira insanoğlunun ürettiği en eski içeceklerden biridir. Arkeolojik araştırmalar sonucu bulunan Sümer tabletlerine göre bira ilk defa M.Ö. 6000 civarında Mezopotamya`da üretilmiştir. Yapımı kolay olduğundan daha önce veya o sıralarda başka yerlerde de bulunmuş olması da mümkündür.

M.Ö. 2800 civarında Eski Mısır`da ilk üretim tesisleri oluşturulduğu zannedilmektedir. Günlük hayatta ve dinsel törenlerde bol miktarda tüketilen bira aynı zamanda III.Ramses döneminde balla karıştılıp ilaç niyetine de kullanılmıştır.

Ortaçağ`dan bu yana özellikle Kuzey Avrupa biranın ana yurdu haline gelmiştir. 14.yy öncesinde bira genelde evde yapılıp tüketilen bir içki iken, 14.yy itibariyle birahanelerin ortaya çıkmasıyla biranın kalitesi daha da yükselmiş ve daha çok tüketilen bir içki haline gelmiştir.Ankara'da Tıp Fakültesinin hazırlattığı raporda "... Alkolizm, insanı bedensel ve ruhsal yönden çökerten ağır bir hastalık olduğu gibi, aileleri yıkan, mutsuzluklara ve büyük iş-güç kaybına yol açan, trafik kazalarının en başta gelen sebepleri arasında bulunan bir toplum ve sağlık meselesidir." denilmektedir.

Alkoliklerin tedavisi ile meşgul olan müessese ve hekimlerin raporlarında da biranın alkolizmin başlangıcı olduğu belirtilerek, gerek alkolizmin yaygınlaşmasında ve gerekse mevcut alkoliklerin tedavisinde çok menfi tesirleri olduğu ifade edilmektedir.

Biranın içinde var olduğu bildirilen canlı vitaminler ve diğer besin maddeleri çok daha ucuza, beden ve ruh sağlığı için zararsız bir şekilde diğer meyvelerden, meyve sularından ve sütten temin edilebilir. Böbrekleri çalıştırmak için de kaynatılmış arpa suyu hem daha ucuz, hem de daha sıhhi ve zararsızdır. İslam dini saf veya başka maddelerle karışık olarak az veya çok alkol kullanılmasını kesinlikle yasaklamıştır (Bkz. Alkolizm). Bira da bu hükme dahildir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Golatkin tarafından söylenen Bira adlı şarkının sözleri.

seninle yürürken
sokaklar susarken
suratlar görünmezken

dünyadan uzakken
sevgiyle kanarken
ve eller tutuşurken

bir an gelir biran biter
bir an gelir
bir bira içsem ve bitse her şey

uykular kayıpken
rüyalar yorgunken
nöbetler nöbetteyken

zamandan kaçarken
çocuklar ağlarken
sancılar gülümserken

biran gelir bir an biter
biran gelir
bir bira içsem ve bitse her şey

Hüseyin Uğurlu tarafından söylenen Bira adlı şarkının sözleri.

gülümü bana sevdirmezler
garibem yüzüm güldürmezler
dermanı yoktur bu derdimin
hem yaşatmaz hem öldürmezler

yediveren güllerim soldu
dostum darda düşmanım oldu
de gel bira bu can yoruldu
ömür yetmez vaktimiz doldu

hele bıra, di gel de otur da halimi sor
kurban olam hele gel
baksana nicedir yüzüm gülmez sizim dinmez
sen nerdesin ben nerdeyim
baksana bu şehre bu yaman ele
seni aldı götürdü,canımdan can aldı
yav bunlar şimdi gerçek mi bıra
niye iki ayrı düştük,sen o yana,ben bu yana
eskiden ne güzeldi bıra, şimdi ne oldu
seninde yüzün gülüyor mu eskisi gibi
belki,belki
hala temiz mi yüreğin belki
bak dağın yamacına bıra bir şahan konmuş
aynı benim gibi,aynı benim gibi bıra
birazdan burdan uçar gider
aynı senin gibi,aynı senin gibi bıra
aynı senin gibi,senin gibi

daha nasıl desem ki bıra
yokluğun yüreğimde yara
gurbet eller silamiz oldu
sende vurdun gittin bu can.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bira Mayası

Bira yapmak, şekeri parçalamak, arpa şırasını mayalamak için kullanılan bir maya. Bira fabrikalarında maya...

Bira Türleri

Bira tipleri genel olarak `ale` ve `lager` olarak ikiye ayrılmaktadır. Ale tipi biralar üst fermantasyon , lager tipi biralar ise alt fermantasyon biralarıdır.Alt Fermantasyon Biraları: Pilsen: Kolay içimli , açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri ...

Bomonti Bira Fabrikası

Bomonti Bira Fabrikası, adını İstanbul`un en eski semtlerinden birine vermiş olup, Türkiye`de modern bira üretim tekniği ile imalata başlamış olan ilk bira üretim tesisidir. İsviçreli Bomonti kardeşler tarafından 1890 senesinde Feriköy`de kurulan fabrika, 1938 yılında Tekel`e ...

Guinness (bira)

Guinness, İrlanda'ya özgü siyah bir bira türü (Stout). Arthur Guinness'in 1756 yılında Dublin'de kurmuş olduğu Guinness bira fabrikası tarafından üretilmektedir.

Bönnsch (bira)

Lütfen bu mesajı bir karar alınmadan kaldırmayınız veya değiştirmeyiniz -->

Corona (Bira)

Corona, Meksika'ya özgü açık sarı renkli bir bira türü (lager). 1925 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır.

Duff Bira

Duff Bira, Amerikan çizgi dizisi ''The Simpsonsda hayalî bir bira markasıdır. Moe'nun Barı'nda satılan bu birayı Homer ve arkadaşları içer. Duff Bira'nın resmî sözcüsüzü Duffman'dir. Duff Bira ilk kez Homer's Odyssey bölümünde, "Duff bugün uçuş yapan bira" olarak açıklandı. ...

Londra Bira Seli

Londra Bira Seli, 17 Ekim 1814 günü St Giles, Londra, İngiltere'de meydana geldi. Tottenham Court Road'daki Meux and Company Bira Fabrikası'nda içinde 610,000 litre (135,000 galon) bira bulunan büyük bir depo patlayarak biralar yayılmaya başladı, bu binadaki diğer depolara da bir domino ...