Parmak

Parmak insanlarda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, hareket ettirilebilen, uzunca organların her birine verilen addır. Sağlıklı bir insanda 5'i sağ elde, 5'i sol elde, 5'i sağ ayakta ve 5'i sol ayakta olmak üzere toplam 20 parmak ve her bir parmak ucunda farklı büyüklük ve şekillerde oluşması muhtemel tırnak adı verilen kemiksi yapı bulunur.

PARMAK (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . İnsanda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan
3. boğumlu
4. oynak
5. uzunca organların her biri:
Uzun
6. sinirli parmakları locanın kenarında uzanmış
7. boksörün kulağını koparıyordu.- R. N. Güntekin.
8. 2 . sıfat Eni bu organ kadar olan:
Değneği iki parmak kısaltmalı.- .
9. 3 . sıfat Koyu sıvılara daldırıp çıkarıldığında bu organa bulaşan miktar kadar olan:
Bir parmak bal.- .
10. 4 . Bir tekerleğin merkezinden çemberine kadar uzanan çubukların her biri.
11. 5 . matematik İnç.
12. 6 . mecaz Bir işe karışmış olma ilgisi:
Bu işte onun parmağı var.- .
7 . eskimiş Arşının yirmi dörtte biri.

PARMAK (türkçe) anlamı

13. bir tekerleğin merkezinden çemberine değin uzanan çubukların her biri
14. koyu sıvılara daldırılıp çıkarılınca parmağa bulaşan (miktar).'nın yirmi dörtte biri
15. üç santimetre kadar gelir
16. bir işe karışmış olma .el parmağının eni kadar olan
17. insanda
18. kimi hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan,boğumlu
19. oynak
20. uzunca organların her biri.

PARMAK (türkçe) ingilizcesi

1. n. finger
2. toe
3. digit
4. hand
5. hook

PARMAK (türkçe) fransızcası

1. doigt [le]

PARMAK (türkçe) almancası

1. n. Finger
Parmak insanlarda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, hareket ettirilebilen, uzunca organların her birine verilen addır. Sağlıklı bir insanda 5'i sağ elde, 5'i sol elde, 5'i sağ ayakta ve 5'i sol ayakta olmak üzere toplam 20 parmak ve her bir parmak ucunda farklı büyüklük ve şekillerde oluşması muhtemel tırnak adı verilen kemiksi yapı bulunur. Doğuştan bu sayının fazla olmasına Palindromi ya da Türkçeleşmiş genel adı ile altı parmaklılık denir. Parmakları insanlarda olduğu gibi uzun bir çıkıntı biçiminde gelişen hayavların da organlarına parmak adı verilirken kedi, köpek gibi hayvnaların organlarına pati adı verilir.

El parmakları, ayak parmaklarına göre çok daha aktif ve hareketlidir. Sağlıklı bir insanda tüm parmaklar hareket ettirilebilir ve bükülebilir. İnsan vücudunda parmakların hareketini sağlayan iki ana kas yapısı bulunur, bunun yanında diğer hareketleri sağlayan ayrı kas yapıları vardır. Parmak hareketlerinin sağlandığı tüm kaslar avuç içi ile kolun dirsek altı kısmı arasına bulunur. Parmaklar genel olarak bilinçli şekilde hareket ettirilse de günlük uğraşlar sırasında parmak hareketlerinin bir çoğu beyinden gelen komutlar sayesinde istemdışı olarak yapılır.

Vücuttaki her bir parmak simetrik biçimde dizilidir. Sağ ve sol eller yanyana koyulduğunda baş parmakların birbiri ile temas etmesi gerekir. Her iki elin en dış tarafında bulunan parmaklar, sağlıklı bir insanda en küçük el parmaklarıdır. Birçok kültürde her bir parmak farklı biçimlerde adlandırılmıştır, Türkçede sağ el baz alınarak, parmaklara verilen adlar şöyledir; (soldan başlayarak)

Birinci parmak : Başparmak
İkinci parmak : İşaret parmağı, şahadet parmağı
Üçüncü parmak : Orta parmak
Dördüncü parmak : Yüzük parmağı
Beşinci parmak : Serçe parmak, serçe parmağı

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Parmak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar