Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir kimsenin yerleştiği yere de vatan denir. Vatan ile yurt aynı manadadır. Vatanın geniş manada tarifi ise ülkedir.

VATAN (türkçe) anlamı

1. (C.: Evtan) Bir kimsenin doğup büyüdüğü yer. Yurt.

VATAN (türkçe) anlamı

2. yurt
3. bir kimsenin goğup büyüdüğü yer
4. memleket
5. bir şeyin çok yetiştiği
çok bulunduğu yer.

VATAN (türkçe) anlamı

6. Yurt
7. Eğil de kulak ver
8. bu sessiz yığın / Bir vatan kalbinin attığı yerdir.- N. H. Onan.
9. Atasözü
10. deyim ve birleşik fiiller
vatan tutmak

VATAN (türkçe) anlamı

11. (Arapça) Erkek ismi - Yurt
12. ülke

VATAN (türkçe) ingilizcesi

1. [Vatan]n. Blighty
2. Britain or England as homeland (name used affectionately in jest)
3. n. habitat
4. home
5. homeland
6. land
7. motherland
8. native land
9. native shore
10. soil

VATAN (türkçe) fransızcası

1. patrie [la]

VATAN (türkçe) almancası

1. n. Heimat
vatan ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Vatan, bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hakim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprak. Bir ulusun bağımsız ve egemen olarak üzerinde yaşadığı yeryüzü parçası ve onun havası ile karasularına denir. Vatan ile yurt aynı manadadır. Vatanın geniş manada tarifi ise ülkedir.

Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Millet dediğimiz varlık vatan denilen toprak parçası üzerinde yaşar. Vatan dar manada yalnızca doğup büyünen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. O, bir milletin tamamının barındığı ülke veya ülke topraklarıdır ( Ülke). Bir kimse bağlı bulunduğu ülkenin vatandaşı, yurttaşıdır. Ülke, vatan toprağının altında yatan şehitlerin hatıralarıyla kutsaldır. Vatan, topraklarından başka deniz ve hava sahalarını da içine alır. Gemiler ve uçaklar temsil ettikleri ülkenin bayrağını çekmiş olarak dolaştıkları vakit de tek başına vatan kabul edilirler.

BİR YOLCUYA
 • Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın
 • Bu toprak bir devrin battığı yerdir.
 • Eğil de kulak ver bu sakit yığın
 • Bir vatan kalbinin attığı yerdir.


 • Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda
 • Gördüğün bu tümsek Anadolu’nda
 • İstiklal uğrunda, namus yolunda
 • Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.


 • Bu tümsek, koparken büyük zelzele
 • Son vatan parçası geçerken ele
 • Mehmed’in düşmanı boğduğu sele
 • Mübarek kanını akıttığı yerdir.


 • Düşün ki haşrolan kan, kemik, etin
 • Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin
 • Bir harbin sonunda bütün milletin
 • Hürriyet zevkini tattığı yerdir.


Necmeddin Halil Onan

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Ardulfurateyni Vatan

  Ardulfurateyni Vatan (İki Nehir Ülkesi), 2004 yılı öncesinde Irak`ın ulusal marşı. 1981 yılında, Şafik Abdül Cabbar El-Kemali tarafından yazılan metin , Velid Georges Golmieh tarafından bestelenmiştir.

  Radyo Vatan

  Radyo Vatan, İstanbul'da FM 101.8'den yayın yapan, ulusal bir radyo kanalı.

  Vatan (gazete)

  == Künye ==Sahibi: Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş.İmtiyaz Sahibi Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.

  Vatan Gazetesi

  Vatan, Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş'ye bağlı olarak çıkan günlük bir gazetedir. İmtiyaz sahibi, Demirören ailesidir.

  Vatan Cephesi

  Adnan Menderes iktidarının antidemokretik uygulamalarından biridir. CHP`ye karşı kendilerini destekleyen insanları Vatan Cephesine katılmaya davet etmekteydiler. bu Cepheye katılan insanların isimleri hergün radyodan yayınlanmaktaydı. bu durum halkı ikiye bölmek gibi tehlikeli bir ...

  Yeşim Vatan

  Yeşim Vatan başta Barış Manço olmak üzere birçok sanatçıya vokalistlik yapan, üç solo albüm sahibi müzisyendir. Herkesin kulak aşinalığına sahip olduğu ve ilk önce Nilüfer`in seslendirdiği ara sıra bazı bazı şarkısını kovırlayan kişidir. Ancak albüm tanıtımları ...

  İstihlası Vatan Cemiyeti

  İstihlası Vatan Cemiyeti Manisa`da kurulmuş olup Ege`de öncü müdafaa-i hukuk cemiyetlerinden biridir. Daha sonra 19 Mart Kongresi ile İzmir Müdafaa-i Hukuku Osmaniye Cemiyeti ile birleşmiştir.

  Felah-ı Vatan

  Felah-ı Vatan Grubu, 1920`de toplanan son Osmanlı Meclis-i Mebusan`ında Milli Mücadele`ye yandaş üyeler tarafından oluşturulan meclis grubudur. Grup başkanlığına Rauf Bey (Orbay) getirilmiştir.

  Vatan Caddesi

  Vatan Caddesi, ya da resmî adıyla Adnan Menderes Bulvarı, İstanbul, Fatih İlçesi'nde, Aksaray Meydanı'nda, Valide Sultan Camii ile Topkapı surları arasında, eski Bayrampaşa Deresi vadisi boyunca kuzeybatı-güneydoğu yönünde doğrusal olarak uzanan cadde. Vatan Caddesi olarak bilinen ...